Author Topic: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE  (Read 2658 times)

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Opened on 16.06.2014, Monday, 22:24:40 (Edited 16.06.2014, Monday, 22:27:05) »
Здраво дечки. Имам проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE. Имено телевизорот си функционира ама потребно му е одредено време да „загрее“ а додека не помине тоа време (околу половина час), сликата е извитоперена односно во горниот десен агол најчесто се појавува црн дел и понатаму целата слика ја извиткува. Еве најдобро преку слика може да се види:



Еве некои слики направив од шасијата:





Иначе телевизоров еднаш ми го поправаше еден пријател, како што се гледа од последната слика најверојатно го сменил транзисторот BU508 D

Па ако знае некој што може да биде проблемот нека каже  :)

Споено мислење: 16.06.2014, Monday, 22:27:05
Инаку заборавив, имам кабловска и како за беља ова ми се случува претежно на нашите канали. На странските од прва си функционира.. незнам зошто...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #1 on 16.06.2014, Monday, 22:57:23 »
1) Добро исчисти го секаде, од страната на компонентите, но и од страната на лемовите.

2) Провери да не има ладни лемови на шасијата.

3) Провери да не има ладни лемови во tuner-от.

Сигурно ќе има, така да, прелеми ги сите и види дали ќе се среди проблемот. Ако не се среди, пиши, ќе пробаме и други работи.

ПС: Кога ти е веќе отворен, не е лошо да ги провериш и електролитските кондензатори во напојувачката секција и хоризонталниот отклонски степен.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #2 on 17.06.2014, Tuesday, 08:56:14 »
Смени ги сите електролитски кондензатори во меѓуфреквентниот степен.
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #3 on 07.07.2014, Monday, 23:15:59 (Edited 08.07.2014, Tuesday, 00:50:36) »
Здраво,
Го исчистив ТВ-то како што ми кажа Гига и прелемив скоро се околу тјунерот, па можда до пола плоча стигнав..
Исто така како што ми каша Сале ги сменив електролитите околу МФ степенот.. би требало да се овие заокружениве на сликава:



Мали беа со вредности 1 uF, 0,47 uF, 10 uF.

И пак истиот проблем.

Е сега го испробав преку видео на A/V влез и си работи.. ова би требало да значи дека тјунерот не работи ??

Ако има некое друго решение да пробам, ако не ќе оди во викендица со boom TV, и онака ми требаше телевизор за таму. :) :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #4 on 08.07.2014, Tuesday, 00:53:58 »
Хмммм... врзи волтметар во напојувачката секција, за 5V-ниот rail и види колкав му е напонот и дали се менува неговата вредност откако ќе престане вака да „игра“ сликата, откако ќе загрее телевизорот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #5 on 09.07.2014, Wednesday, 09:02:36 »
MF степенот ти е тој лево од тоа што си го заокружил, односно тоа уоквиреното со метална како ограда...
:)
Тјунерот, хм, не верувам, но може да биде...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #6 on 09.07.2014, Wednesday, 14:15:07 (Edited 09.07.2014, Wednesday, 20:47:46) »
MF степенот е овој. Кондензаторите се опфатени со црвени линии но сепак пред да почнеш да ги менуваш заврти  го тримерот за AGC и намести го во положба крајно лево или десно, кога, сликата што ја имаш е како горе прикажаната во твојот дел!

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #7 on 10.07.2014, Thursday, 01:34:13 »
Ги заменив и овие кондензатори, ама пак исто  :(
И напонот го измерив, добар е..
Така да се откажувам од поправката
Фала на сите за помошта во секој случај  :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #8 on 10.07.2014, Thursday, 02:17:54 »
Не си требал да ги мериш, директно само си требал да ги смениш. И онака се мали и евтини.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #9 on 10.07.2014, Thursday, 12:54:12 »
Quote from: Toma
...сепак пред да почнеш да ги менуваш заврти  го тримерот за AGC и намести го во положба крајно лево или десно, кога, сликата што ја имаш е како горе прикажаната во твојот дел!
Не напиша дали го проба оваа !
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #10 on 11.07.2014, Friday, 00:06:40 »
Quote from: Toma
...сепак пред да почнеш да ги менуваш заврти  го тримерот за AGC и намести го во положба крајно лево или десно, кога, сликата што ја имаш е како горе прикажаната во твојот дел!
Не напиша дали го проба оваа !

Да.. заборавив да напишам. Значи го пробав и ова, нема подобрување.
На некои странски канали од кабловска, како што реков претходно, сликата си е „џам“.. и таму кога ќе пробам да го вртам AGC тримерот лево-десно, во едната крајна состојба се ослабнува сигналот (сликата е со снег) и постепено се подобрува, така да некаде на средина добивам добра слика. Ако продолжам да го вртам до другата крајна положба, нема некакво подобрување, можеби само малце боите се истакнуваат.
Ако ова го направам на останатите канали каде што ми прави проблеми, тогаш само се менува обликот на деформираност на сликата :) ама не можам да добијам јасна слика.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #11 on 11.07.2014, Friday, 00:59:33 (Edited 11.07.2014, Friday, 15:58:59) »
Дали проба оние канали кои ти прават проблем да ги наместиш на точна фреквенција со помош на " фина регулација (fine tuning).

Ако и тоа не функционира според мене можни се уште две проби.
Со големо внимание и со пластичен „шрафцигер“  да се подместат едно по едно (пробно) јадрата од МФ (IF) трансформаторите лево или десно (пред тоа обележи ја положбата во која се).
Втората проба е да се замени  LA7520 (KA2919).
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #12 on 11.07.2014, Friday, 21:38:54 »
Toчно така...
Направи како што ти вели Тома...
Ова е малку поспецифичен дефект, и е релативно редок...
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #13 on 12.07.2014, Saturday, 00:31:24 (Edited 12.07.2014, Saturday, 01:04:24) »
Дали проба оние канали кои ти прават проблем да ги наместиш на точна фреквенција со помош на " фина регулација (fine tuning).
....


 :) Не ми се верува дека до ова било проблемот  ;D ;D ;D ;D
Со fine-tuning се си доаѓа во нормала... Ни на крај памет немаше да ми текне

Сега си е ОК телевизорот си работи... фала ви за помошта !


Споено мислење: 12.07.2014, Saturday, 01:04:24
Мала дополна..
Тонот малку се „деградира“ кога ќе ја дотерам сликата со fine tuning... Изгледа се уште нешто „го мачи“ ама ова е на неколку канали и не е нешто проблем, за намената за која ми служи ТВ - како „секундарен“ телевизор. :)
Life is too short to remove USB safely ..

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Проблем со ТВ Samsung CB-512 ZSE
« Reply #14 on 03.12.2016, Saturday, 11:29:34 »
Колеги ако може пак да ве замолам за помош.. Пак се расипа телевизоров, но овој пат не се пали воопшто.
Па да видиме дали ќе има уште една шанса  ;D

Најдов изгорен транзистор BU 508 D кај високонапонското трафо, го сменив но пред да го уклучам сакам да прашам дали евентуално нешто треба да се смени „во пакет„ со тој транзистор, да не ми изгори пак...

еве слика за кој транзистор се работи:


Life is too short to remove USB safely ..