Author Topic: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)  (Read 10904 times)

Jove

  • Guest
ЈАС за димеров искористив за диак 2 диоди 1н4148 со плусевите на влатре ги ставиив ама сеуште го немам пробано дали можи така со диоди :-\ :-\

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)
« Reply #46 on 19.11.2010, Friday, 14:58:16 (Edited 19.11.2010, Friday, 15:03:47) »
Неможе така да работи, дијакот е една врста на тунел диода (има негативна напонска карактеристика). Купи си дијак BR100 евтин е.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Неможе така да работи, дијакот е една врста на тунел диода (има негативна напонска карактеристика). Купи си дијак BR100 евтин е.

20ден. го зедов од Битола. Колку за информација!!!  :D

Jove

  • Guest
добро но треба да порачам од алфа дека во кичево потенциометари и диаци не чуваат  :'(

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Наједнoставен регулатор за светилки (димер)
« Reply #49 on 22.11.2010, Monday, 17:26:53 (Edited 24.11.2010, Wednesday, 15:53:30) »
Наместо дијак ставете тлеалка ( тињалица -ама да биде комплет со отпорник 100К или поголем- сум видел и со 470к!) Ке функционира.Тоа се оние тлеалки од стари печки, ел.шпорети ,греалки... ги има по отпадите! ;D

Споено мислење: [time]22 Ноември 2010, 20:22:10[/time]
Еве и шема



Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Зошто кога ја направив шемата и ја вклучив тогаш светилката само ја зголемува својата блескавост но не ја намалува.... Што е проблемот????

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
која шема си ја направил???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline kiko_juve

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 50
Првиот пост од темава....

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
грешка имаш некоја при правењето...нема шанси да не работи...сите делови се со толкава вредност како што се напишани???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
i jas go imam praveno samo staviv fotokletka da se pali noke lamba da izgleda deka nekoj ima doma
ama so triak so vgradena diak dioda go imam uste ke go slikam ko ke go najdam
Z33MK

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
вака сега дали може наместо потенциометарот да се стави преку оптокаплер еден микроконтролер и со ПВМ да се контролира светењето на сијалицата??

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
вака сега дали може наместо потенциометарот да се стави преку оптокаплер еден микроконтролер и со ПВМ да се контролира светењето на сијалицата??

Може. Во тој случај нема да ти треба и кондензаторот. Само до микроконтролерот ќе треба да донесеш и информација за „премин преку нула“ на фазниот напон за да може успешно да направиш PWM.
Во секој случај тоа е веќе доста усложнување на шемата, освен ако не ти треба за нешто друго...
Life is too short to remove USB safely ..

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ај шема стави,да видам како ќе изгледа!?Јас напишав една програма во ПИЦБејзик со ПВМ на диодите,па наместо диодите сакам да ставам преку оптокаплер оние сијалички што се во црево и што се продаваат на метро!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Пробај со оваа шема:

наместо оптокаплер се користи оптодијак, трите компоненти од 220 волтната страна (Cs, Rs, Lr) се заради пречки при палење..

Само проблемот е што ќе треба да го преработиш софтверот за да го пали тријакот во синхронизација со мрежниот напон (50 Хз), најверојатно ќе треба со интерапт да се направи ама тоа би било според мене голема преработка од првобитната програма.

Life is too short to remove USB safely ..

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Грешка колеги еве ја наедноставната шема за димер за светилки со сите компоненти опишани со нивните изводи и нема да згрешите  ;) -
Code: [Select]
http://amplifierlab.com/simple-lamp-dimmer-circuit/2010/05/08