Author Topic: Надворешен PC Performance Монитор  (Read 4308 times)

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
Надворешен PC Performance Монитор
« Opened on 03.05.2010, Monday, 20:49:24 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:25:39) »
Ова е монитор на перформансите на компјутерот како што се процесорската активност, активноста на мрежата, меморијата и сл. и целото тоа базирано на PIC18F2550 и прикажано на надворешни аналогни мерачи.

Линк:
Code: [Select]
https://www.waitingforfriday.com/?p=388
Видео:

ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
користат што користат такви скапи микроконтролери, можеа бар да го направат со LCD дисплеј :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nCounTr

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Дипл.Ел.Инж.
    • Македонски форум за електроника
користат што користат такви скапи микроконтролери, можеа бар да го направат со LCD дисплеј :D


Работава е да оди на USB и најлесно им е со тоа, инаку кај нас е скап микроконтролерот кај нив е 180 денари - багатела према нас.
ESPRIMO Mobile v5505 | Intel Centrino Duo T5450 @ 1,66GHz Santa Rosa | Apacer 4GB DDR2-667MHz | Fujitsu 120GB SATA-150 5400rpm | Intel x3100 384M Memory | Intel PRO/Wireless 3945abg | Gigabit Ethernet | Toshiba Bluetooth v2.0 | Windows 7 x64
АМАН ЧИТАЈТЕ ПРАВИЛA

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ама тие користат само 2 пина од микрокотролерот за усб D- и D+ пиновите
а има други пинови на кој слободно може да се приклучи лцд
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
вака е поубаво...со лцд па секојдневна работа би било...вака уникатен си... ::)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
одлично  проектче,баш најдов аналогни метри па сакам да ги искористам!Инаку да не знае некој колку пари кошта микроконтролерот во Скопје??

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не ми е јасно зошто вакви скапи уреди кога има куп програми кои тестираат и покажуваат што имаш во комп. се до штрафче. :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама не е е интересно тоа, ова може да го вметне во куќиштето кај што стое цд ромот па да има нешто за око :)
ќе привлекува повеќе кон него, кој има до сега вакво направено ?, никој па така ова ќе е уникат нешто ;D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
така е!!! 8) имам баш празно место за ЦД ром!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Мене куќиштето ми е преполно, уште ова да го ставам и можам комотно да си барам кран за дигање на куќиштето ;D. Ама искрено се сложувам со Bojan за тоа дека е оригинално, ако го ставиш да биде со LED или со LCD дисплеи, нема да биде ништо „нарочито“, вака изгледа old-school ;).

Мене лично ако ме прашате, јас и ден денешен би ставал аналогни (со вртлив механизам) VU метри на миксетите ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Очигледно сте отишле многу *ретро* :D Денес имав можност да видам АПЛЛЕ АИ -ПАД (пишувам кирилица да не ме брецате стално!) со 12 инчен тач дисплеј и меѓу другото интересно иконче во вид на ,разбира се,јабилко - а в натре моментална работна температура,% искористеност на ХДД,процесор,РАМ-от...... и многу други  податоци потребни и непотребни. Фантазија во боја!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хмммм, интересно, иако не сум Apple fan, сепак интересно е ;).

Јас по ретро „фаца“ сум ;D. Јас и во излезен степен на мисксета (студиска се разбира, или евентуално некоја поквалитетна разгласна) би ставил предзасилувач со електронски цевки, а целата би била изведена транзисторски (иако многу повеќе време ќе ти треба за да ја дизајнираш, ама ќеифот па ќе ти биде поголем ;D). Некако кога ќе ги видиш тие зажарени „чуда“, будат емоции ;).

Sorry за off-topic... ;)
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Надворешен PC Performance Монитор
« Reply #12 on 26.10.2012, Friday, 22:30:37 (Edited 09.09.2019, Monday, 04:11:37) »
Здраво форумџии  :)
Еве да се пофалам го направив овој склоп.. и го вградив на две празни места за ЦД/ДВД.. пошто малце поголеми ми беа ВУ-метрите. Ама супер дојде.
Еве и слики:



Ова е изгледот од напред пред да се монтира.



А ова од позади, се гледа плочката и ву-метрите се залепени со стопена пластика, а двете пластики се залепени меѓусебно со „бизон„ лепак.

Еве конечно како изгледа намонтирано на куќиштето:



Бидејќи имав ВУ метри со лед диода која свети кога ву метарот е околу максимум, малку го модифицирав проектов, па наместо RGB лед диодата која е во оригиналот, јас ги приклучив овие две диоди, и малце го модифицирав кодот за да може да функционираат.
Ако сака некој да ја прави истава модификација можам да го ставам хексот или сорс кодот.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Интересно, ретро стил, одлична изработка MarkoMK :).

Trolko

  • Guest
Dirty hack - мерење на брзината на download/upload - директно преку паралелна порта и аналоген мултимер во КИКА :

Слика :

Code: [Select]
https://secure.flickr.com/photos/spodeliznaenje/5438036383/
Код :

Code: [Select]
https://gist.github.com/745027