Author Topic: Клипчиња  (Read 150131 times)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1620 on 31.12.2020, Thursday, 01:24:54 »
Маската е како за некој хорор филм. :)

Дека врсkа нема, врска нема... дека брка работа, брка работа :P :D.

Шала на страна, ја користев со месеци, додека учев како да заварувам, после си купив со автоматско затемнување ;). Ако научиш со една рака, после да видиш како се лесно оди со две раце :P :D. Прво научи на потешкиот начин, после на полесниот, за се така сум одел во животов и генерално, најчесто не сум згрешил ;).

Убаво е да се има ваков заварувач, но треба и пракса малку додека се совладат основните вештини за варење. Имам пробано 2-3 пати и не е нешто посебно филозофија, пракса и се` е можно. :)

Само пракса е, ништо друго ;). А и со ваков џабелеску швајц апарат, супер се учи ;). Јас сум жив пример, баш на работа ни требаше швајц апарат, ама немавме, и јас реков, ајде бе, јас имам, ќе го донесам, и онака дома не можам да швајцам, во зграда живеам. И така бидна, и остана на работа :P :D. За што и да ни требаше, дали приватно, дали за на работа, си го користевме и таму научив како да швајцам ;). Баш еден постар колега имам, он има работено во Семафор на времето, швајцал конструкции за семафори, ми рече ептен профи си станал ;D. На почетокот, он ми ги проверуваше варовите, после престана и да ми ги проверува, само ќе ми дадеше нешто „ај види ова, среди го“ и ќе си седнеше пак во канцеларија ;D.

Генерално, сум прилично задоволен од овие Кинескиве џабелеску швајц апарати. За по дома и слично, се супер ;). Немам пробувано со навистина дебели електроди, но до 3.5mm, супер ги топи ;). Никој од нас не прави челични хангари по дома :P :D, а за се останато, сосема солидни се ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 615
 • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1621 on 01.01.2021, Friday, 21:11:58 »


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1622 on 01.01.2021, Friday, 23:02:03 »
Има инвентивни фаци ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Mkdsime

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 128
Re: Клипчиња
« Reply #1623 on 13.01.2021, Wednesday, 22:41:14 (Edited 13.01.2021, Wednesday, 23:07:27) »

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1624 on 13.01.2021, Wednesday, 23:06:56 »
Не разбирам... направил пиштол за боење ???. Па и не се баш скапи, он вика 10 долари платил само за рачката (за контрола, кај нас се околу 300, 400 денари), а цел таков комплет (пиштол со боцичка и се тоа) е околу 1000 денари. Зошто да го правам ова ???... плус не сконтав за што е високонапонскиот генератор.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Online LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3073
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Клипчиња
« Reply #1625 on 13.01.2021, Wednesday, 23:50:16 »
Ова е пиштол за прашкасто фарбање, тие не се исти како обичните, „бојата“ е у ствари како прашок, кој се електризира позитивно во пиштолот за да се „лепи“ за металните површини што треба да се офарбаат кои се заземјени и на крај се пече во специјални печки. Вака фарбаните работи се прилично отпорни на надворешни влијанија, гребење и сл.
Сличен принцип како кај ласерските принтери... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1626 on 14.01.2021, Thursday, 10:47:09 »
Ахаааа... учиш по нешто ново секој ден ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 848
Re: Клипчиња
« Reply #1627 on 15.01.2021, Friday, 17:42:24 (Edited 15.01.2021, Friday, 21:29:29) »
Електростатско фарбање се вика тоа. Некои го викаат и пластифицирање.
Жан

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3873
 • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1628 on 18.01.2021, Monday, 21:00:53 »
печките не се ништо специлајно, печка ко печка, само да постига температура која е потребна, инаку да, баш е исто ко со тонер, дури и тонер да клајш ќе работи. инаку имам праено со тонер, ако не е естетиката  битна лепи упм.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1629 on 18.01.2021, Monday, 23:50:16 »
А на крај се пече или ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 848
Re: Клипчиња
« Reply #1630 on 19.01.2021, Tuesday, 00:36:57 »
Не си играјте со тонер. Содржи канцерогени состојки. Многу е штетен ако се вдише.
Жан

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3873
 • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1631 on 19.01.2021, Tuesday, 00:37:32 »
да да, за помали работи ја користев рерна  :D ама не е пожелно истата после да ја користиш за јадење, јас имав отпишан шпорет :)

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1632 on 19.01.2021, Tuesday, 03:42:42 »
Не си играјте со тонер. Содржи канцерогени состојки. Многу е штетен ако се вдише.

Со маска работам ако работам со тонер, се разбира ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3873
 • Gender: Male
Re: Клипчиња
« Reply #1633 on 19.01.2021, Tuesday, 22:21:20 (Edited 20.01.2021, Wednesday, 01:32:56) »
Code: [Select]
https://www.officeinteriors.ca/blog/is-toner-toxic-harmful/
Не е.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12572
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Re: Клипчиња
« Reply #1634 on 20.01.2021, Wednesday, 01:33:43 »
И да е, и да не е, не шкоди да носиш маска ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."