Author Topic: Потребна ми е шема за конвертор од 24 на 19V за лаптоп Asus A2800S  (Read 2174 times)

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Потребна ми е шема за конвертор од 24 на 19V за лаптоп Asus A2800S
« Opened on 31.01.2014, Friday, 01:03:28 (Edited 31.01.2014, Friday, 07:45:12) »
Колеги како што кажува и самиот наслов.Ми треба шема за конвертер од 24 на 19в за лаптоп.Ќе ја објаснам и идеата за тоа.Комшија кој е возач на камион вели дека со оние инвертерите што ги има по пазар(највероватно кинески),ако го заборавам лап топот уклучен цела вечер, појдоа акумулаторите.Од тука ми дојде идеја за нешто вакво. Позз :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колку ампери троши  лап-топот??

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Batka на него пишува 6.3 А. Сум заборавил да наведам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потрбна шема за конвертор од 24 на 19в за лаптоп
« Reply #3 on 31.01.2014, Friday, 01:37:41 (Edited 31.01.2014, Friday, 01:43:16) »
Не може да троши толку.Најјаките 120W полначи за лап топ не даваат повеќе од 4,7А.

Споено мислење: [time]31 Јануари 2014, 01:40:47[/time]
Види овде

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11618.0

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Тоа го пишува на него, 19V 6.3A 120W.Инаку се работи за еден од постарите лаптопи Asus A2800S.  :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
можно е, пошто нели немаш 100% ефикасност, инвертерот мора да влечи нешто поќе за да ја даде потребната моќ... е сега може да се направи уред кој конторлира реле, така да на 9-10в ќе го исклучи релето односно полначот...
Code: [Select]
http://homemadecircuitsandschematics.blogspot.com/2012/05/low-battery-cut-off-and-overload.html

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Да како решение може да биде и тоа.Али сепак со постариве луѓе поинаку е,го сватил тоа како така и готово.Сепак барањето е друго нели :) Секој предлог е добредојден,а во краен случај ќе го пробаме и тоа од колегата Batka.

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Барај шема со LM2596
Ке ти заврши работа .

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
LM2596 е до 3А,овде повеќе треба.Она шема во темата е регулација до10А.

Offline TimElektronik

  • Нов член
  • *
  • Posts: 26
Ауууу да.Ми побегна тој момент.
До кај 5ампера ке се најде некоја шема ама за нешто појако......
Ај ке разгледам пак.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Потребна ми е шема за конвертор од 24 на 19V за лаптоп Asus A2800S
« Reply #10 on 01.02.2014, Saturday, 16:37:53 (Edited 01.02.2014, Saturday, 16:39:59) »
Има ефтино решение со паралелно врзани регулатори 4,5 - 5А,од 24 на 19V ,kako  на ова шема.Може се до 100nF блокот да отстраниш..

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
и 1 ампер да троши, ако го остави цела вечер ќе ги испразни акумулаторите, поентата треба да е да се заштитат акумилаторите од прекумерно празнење. Еве предпоставка дека има 2 каумулатори од по 100Ah сериски врзани, значи батеријата ќе има капацитет од 50Ah, што значи 50 саати работа со 1A потрошувачка. Пак ќе речам, најдобро решение е веќе постоечкиот уред да се надогради со заштита од прекумерно празнјење на акумулаторите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ова не ми е многу сватливо,бидејќи никој камионџија 50 часа не седи во место,ами вози секој ден барем 8 часа.Логикава дека треба автоматика за исклучување нема,бидејќи ако нема батерија (обично ја вадат кога е полна),при работа ке се исклучи лап топот и може дури  и софтверот да се оштети!Треба само да се внимава да не се претерува или одвреме навреме да се вклучува  машината ,ако има и други трошила уклучено.Обично ина секоја бензинска има приклучок  за струја,па знаат да се снаоѓаат и така и да полнат батерии  ;D Во секој случај,подобро е да се стави во кабината некој дигитален волтметар и да се внимава на напонот.

Offline BOBO

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Да Batka потполно си во право.PC-то обично го користат навечер во слободно време саат-два max. Но, ете се случило и да го заборави цела ноќ. Главната цел е го го избегнеме инверторот кој веќе го има.Оваа втората шема ми изгледа така како поедноставна,па ќе ја пробам.Се надевам ќе збрка работа.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Стави само осигурувач 6А на влезот и прекинувач,како индикатор за 24V може лед со 2к2 отпорник( не 1к како на шемата!)