Author Topic: Дискусија во врска со темата "Анкета: Во врска со пораките"  (Read 1712 times)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: MetallicA
..и пример ако на некој вие му доделите титула себичњак, не верувам дека тој повеке ке се врати на овој форум.
На форумот не му се потребни „себични, спамери, шалабајзери, пишувачи за да пишат„
Quote from: KiloVolt
Точно така, нема да се врати на форумов...
Подобро стотина квалитетни членови отколку и илјади спамери и членови кои се регистрирале на одреден датум и тој датум им е и последната посета на форумот.

Според мене потребно е со овие измени да се дојде до јадро од членови од кои ќе се знае кој е кој и зошто е тој.
Тоа така да се рече „избрано друштво„ би било носител на најважната функција на форумот а тоа е помош и едукација еден од друг и на секој потенцијален посетитител или иден квалитетен член.

Моето резиме, кое не мора да биде одобрено од останатите членови, е предлогот да се во „боја“ квалитетните членови а бројот на постови и титулите (иако би било пожелно да нема), во тој случај би биле ирелевантни за секого кој го посетува форумот и знае како функционира.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Сега спомна за членови кои се пиштиле само на датумот на нивното зачленување и толку и ме подсети дека сакав да пишам за тие членови, јас мислам дека ќе биде фер доколку членовите кои нема да бидат активни повеќе од две недели профилот да им од на делит, зашто навистина не се потребни а се пуштаат само за да огласат нешто и толку, или пак доколку има можност да се направи во делот за продавам да се објавува без да си член на форумов, мислам дека така би се спасиле од многу членови кои се зачленети само за продавање и ништо друго  :) Значи како за крај две точки:
1. Да се избришат членовите кои се неактивни повеќе од две недели
2. Да се дозволи како гостин да се остава оглас во темата продавам

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Епа тоа е и проблемот, што може да се случи на некој да му доделите не адекватна титула и тој да си замине поради тоа, иако можеби тој бил квалитетен член. ама како што пишав, вие си знаете.


Kure je kupio novog BMW-a

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Сега спомна за членови кои се пиштиле само на датумот на нивното зачленување и толку и ме подсети дека сакав да пишам за тие членови, јас мислам дека ќе биде фер доколку членовите кои нема да бидат активни повеќе од две недели профилот да им од на делит, зашто навистина не се потребни а се пуштаат само за да огласат нешто и толку, или пак доколку има можност да се направи во делот за продавам да се објавува без да си член на форумов, мислам дека така би се спасиле од многу членови кои се зачленети само за продавање и ништо друго  :) Значи како за крај две точки:
1. Да се избришат членовите кои се неактивни повеќе од две недели
2. Да се дозволи како гостин да се остава оглас во темата продавам
Мислам дека две недели се малку, еден до два месеци, можеби некој му се слушило со компјутерот нешто, а неможе од телефон да се логира... Или на пример, некое дете 5-7 одделение(нас од осмо не ни забрануваат ;D) му е забранет компјутерот еден месец поради тоа што направил некоја беља?
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Сакам да кажам за да не се лути еден,друг најубаво да се тргнат тие титулите и нека ни стојат пораките.Мене лично не ми смета ни еден прекар ни деградирање и не би го напуштил форумов само заради тоа што тука има интересни шеми. :).Многу склопови од тука ги имам направено. Но може на некој ќе му смета.И затоа заради нив нека се тргнат титулите некој да не испадне повреден па да го напушти овој наш македонски форум засекогаш а членот разбирал доста.Има многу трудољупци на форумов и тоа ме радува. ;) ;D.А и администрацијата помага доста.Е сега што ќе прави она сама нека си одлучи.Сепак форумов е доста корисно нешто и ако сте одлучиле да направите промени направете ги. ;) :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нема што сега отпосле да се коментира околу тоа дали требало или не требало да има вакви имзени, анкетата си го кажа своето. Тука може да предложувате дали и како би сакале да изгледаат или гласат титулите. А како ќе бидат реализирани... тоа е веќе сосема друга работа. Ќе се потрудиме да бидат во согласност со повеќето од барањата на членовите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."