Author Topic: Проблем со скршен запчаник од печатач HP LaserJet P3005  (Read 1324 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Проблем со скршен запчаник од печатач HP LaserJet P3005
« Opened on 15.12.2013, Sunday, 13:35:21 (Edited 16.12.2013, Monday, 01:54:59) »
Да не зне некој како се добива смесана за правење калап од нешто, ама калапот да биде како гума или силикон, точно незнам да го објаснам, ама сакам да ставам еден зупчаник во таа смеса и после според калапот да направам уште еден супчаник, ако некој ме разбра нека помага, ако не пак добро :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од што ќе биде вториот забчаник ?
од метал или од нешто друго, оти зависи од што е, ако се турва нешто топло во формата може да се оштети ако е од некој лесен материјал, ако е нешто ладно зависи дали се шири кога се стврднува па да не ти испука формата
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
од што ќе биде вториот забчаник ?
од метал или од нешто друго, оти зависи од што е, ако се турва нешто топло во формата може да се оштети ако е од некој лесен материјал, ако е нешто ладно зависи дали се шири кога се стврднува па да не ти испука формата

Ке биде меко, нема да биде нешто топло, ќе се прави форма на новиот запчаник од смеса како секундарен лепак некоја, само ми треба за формата како да ја направам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од гипс направи ја :D
стопи стиропол, обвиј го постоечкиот запчаник со нешто што нема да се залепи за формата, потури го убаво со стирополот чекај да се стврдне, направи го од силикон калапот...

има мал милон начини :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
од гипс направи ја :D
стопи стиропол, обвиј го постоечкиот запчаник со нешто што нема да се залепи за формата, потури го убаво со стирополот чекај да се стврдне, направи го од силикон калапот...

има мал милон начини :D

Првото што мене ми текна беше да земам акрилен силикон и така да го направам, првин со силикон ке пробам па ако не успее така, ќе барам друг начин :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Има луѓе по огласите што работат запчаници по димензии со помошна 3D ласер.Најлесно,најбрзо,најточно

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Има луѓе по огласите што работат запчаници по димензии со помошна 3D ласер.Најлесно,најбрзо,најточно

Абе јас знам дека има ама да го направат они ќе чини колку целиот уред што го поправам ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не е толку скапо,колку што мислиш,а и не знам што поправаш! Тогаш земи на рака со турпија ,рам за сечење и шмиргла. ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе јас знам дека има ама да го направат они ќе чини колку целиот уред што го поправам ;)

Ако е за поправка, зошто не пробаш да го залепиш стариот запчаник. Поедноставно е тоа отколку да правиш нов. И дај ако не презентирај го проблемот подетално, можеби ќе најдеме некое поедноставно решение од правење на нов запчаник ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Проблем со скршен запчаник
« Reply #9 on 15.12.2013, Sunday, 16:38:44 (Edited 15.12.2013, Sunday, 16:53:11) »
Епа тоа и сакам јас, ама проблемот е што запчаникот е скршен, а делот што испаднал го нема, со тресење испаднал некаде и неможам да го најдам, па сега сакам да направам калапче од другата половина и да го направам делот што фали.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дај сликај, ќе видиме, можеби не мора да се прави цел калап, да видиме колкав е делот и што всушност треба да се направи. Можеби е мало парче, можеби може да се „издлеса“ со помош на гравирка од некое друго парче пластика ;). Тоа е многу поедноставно од правење на цел калап ;). Освен тоа, не знам како ќе го направиш калапот ако ти фали парче од запчаникот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Уште не разбрав за каков уред се работи!! ;D ;)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Проблем со скршен запчаник
« Reply #12 on 15.12.2013, Sunday, 17:00:08 (Edited 16.12.2013, Monday, 01:53:50) »
Пкасно ќе поставам слики, моментално работам несто друго, покасно ќе го сликам и ќе поставам слики :)

Споено мислење: [time]15 Декември 2013, 17:16:42[/time]
Еве слики од запчаникот




Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Печатар или видео??

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Печатар или видео??

Печатар е, модел HP3005