Author Topic: Проблем со монитор AG Neovo F-417  (Read 2581 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да да, се сложувам со batka ;). Монтажа на кулерчиња е најдобра опција. Проблем е што често муштериите не се сложуваат со овие решенија бидејќи кулерчињата створуваат додатен шум, а на многу луѓе ова им пречи :S. Така да, сум правел и вакви преправки, но ретко кој се сложувал :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па има *Cooler master*  солидни кулерчиња со лагери и скоро се безшумни.Малку се поскапи ама се одлични за ова намена .Е,треба да го убедиш муштеријата дека се добра работа.Имавме една 17-ка Филис во сервис со така направено ладење и ни беше долго време *репер* за убедување 8) Ке види и слушне како е тоа направено и не се буни муштеријата тогаш  ;D ;D

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Исто така и пред да ги заменам кондензаторите  го издував на компресор напојувањето и мониторот го исчистив затоа што имаше прашина внатре,сега е стакло чист.
Ама за ова кулерче внатре колку у да е тивко некако де ми оди у глава ,зато што во собава моја имам два десктопа со три монитора на нив коишто работат во исто време кога сум на компјутер.
Е сега тие два дестопа имаат вкупно 10 кулера ,значи 10 вентилатора вртат внатре ,што од графички ,што на процесорите на напојувањата на куќиштата и прават голема бука,па ја би нешто да стишам а не да додавам кулери хаха ;)
Мада имам едно старо напојување кое што го расклопив за делови па имам дополнително алуминиумски хладњаци би можело да се искомбинира нешто. ;D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Reply #33 on 08.03.2014, Saturday, 00:25:17 (Edited 08.03.2014, Saturday, 03:18:46) »
Па најголем проблем е тоа што повеќето мислат ако стават 5-6 кулери во кукиштето компјутерот ке биде подобро ладен!! Тоа е само обична *шарена лага*,за фирмите да си продаваат кулери.Во самото куќиште треба да има кулер на процесор и графичката ( обично чипсетот има пасивно ладење) и еден кулер во самото напојување .И ништо повеќе!Оние додатни кулери напред и назад и незнам горе,па со лед итн. се претерување.Само додатна прашина се крева,зуење ,свирење .Поскапите кулери ,со лагери,се подолготрајни но поскапи.Доколку имате појак и подобар процесор димензионирајте го и напојувањето,И последно : чистете ја внатрешноста на куќиштето со компресор со компримиран воздух,а не со правосмукалка! Колку често ке биде тоа зависи од местоположбата на кукиштето- ако е ставено на земја ,повеќе ке собира прашина и ке прави * теписон* на ладилникот на процесорот.За лап топите е уште поекстремно и со нив треба многу да се внимава.Лап топот работете го на маса,на рамна површина ,а не во постела,кебиња, простирки...На монитор се става нов,а не половен и работен кулер ,реков од оние *silent* изведби на*Cooler master *


Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Reply #34 on 08.03.2014, Saturday, 01:09:28 (Edited 08.03.2014, Saturday, 03:05:26) »
Токму така компјутерите ги чистам редовно со компресор кој што го имам дома за други потреби ама ми се наоѓа и за компјутериве есктра.
Иначе на овој компјутер на кој што работам од кога ставив Cooler master led една 12- ка да го вади топлиот воздух од куќиштето,температурата на компонентите во самото куќиште падна  7 степени подолу.
На другиот ставив  led 12-ка да внесува воздух внатре и еден да го влече надвор од куќиштето.


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па сега чистење на секои 2-3 месеци,а бука уште на вториот месец веројатно  8) Подобро да си инвестирал во подобар систем за ладење на процесорот и поквалитетно напојување.Поновиве серии процесори греат многу помалку,па ако немаш некој * дивјак* од графичка нема ни многу големо греење во внатрешноста на кукиштето.Кулериве повеќе се ставаат за имиџ и прпелкање пред друштвото.особено поради светлосните ефекти. ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Reply #36 on 08.03.2014, Saturday, 03:02:47 (Edited 08.03.2014, Saturday, 03:19:39) »
Е,па има *Cooler master*  солидни кулерчиња со лагери и скоро се безшумни.Малку се поскапи ама се одлични за ова намена .Е,треба да го убедиш муштеријата дека се добра работа.Имавме една 17-ка Филис во сервис со така направено ладење и ни беше долго време *репер* за убедување 8) Ке види и слушне како е тоа направено и не се буни муштеријата тогаш  ;D ;D

Епа јас немам на лагер никаков LCD, а како ли преправан ;D. Сеуште сум на CRT ;D.

Ама за ова кулерче внатре колку у да е тивко некако де ми оди у глава ,зато што во собава моја имам два десктопа со три монитора на нив коишто работат во исто време кога сум на компјутер.
Е сега тие два дестопа имаат вкупно 10 кулера ,значи 10 вентилатора вртат внатре ,што од графички ,што на процесорите на напојувањата на куќиштата и прават голема бука,па ја би нешто да стишам а не да додавам кулери хаха ;)

Хахахахах ;D ;D ;D... јас имам само едно куќиште во соба, па повеќе кулери имам од тебе ;D ;D ;D. 4 на куќиште, 3 на плоча, 1 на напојување, 4 на HDD.

Јас веќе си кажав, мене не ми пречат, баш напротив, мене да ме ставиш во серверска соба, јас ќе уживам ;D. Дури и ми недостасуваат кога ги нема ;D. Често го оставам PC-то пуштено 24/7 само за да ги слушам кулерите кога спијам, без нив не можам да заспијам ;D.

Па најголем проблем е тоа што повеќето мислат ако стават 5-6 кулери во кукиштето компјутерот ке биде подобро ладен!! Тоа е само обична *шарена лага*,за фирмите да си продаваат кулери.Во самото куќиште треба да има кулер на процесор и графичката ( обично чипсетот има пасивно ладење) и еден кулер во самото напојување .

Со оваа констатација не се сложувам целосно. Според мене, на northbridge-от и southbridge-от треба задолжително да имаат мали кулерчиња. Има чипсетови кои премногу греат. Има некои кои многу малку греат, ама тие се толку ретки, скоро и да ги нема. Во секоро секоја ситуација која сум ја начекач, northbrige-от само со пасивно ладење дигал над 60, 65, 70 степени, и тоа кога не е оптоварен (кога не се игра игра, кога не се работат CPU и RAM intensive tasks). Истото важи и за southbridge-от. Не дај боже да фатиш да мериш температура кога се копираат фајлови од под неколку 10-тина GB од еден HDD на друг или од една партиција на друга ::). При оптеретување на northbridge и southbridge, температурата на ладилното тело лесно знае да летне и до 90 степени (проверено со пирометар и temp сензор од унимер), а колку е вистинската температура во самиот чип... кој знае ::).

Најчесто склони кон прегревање се northbridge-ови со интегриран AGP. Дури и кога не е во функција onboard AGP, northbridge-от сепак многу грее. А на тие плочи се ставаат ладилни тела со иста големина како оние без интегриран AGP ???. Да не зборуваме за фактот што има цели серии на матични плочи кои имаат проблеми со northbridge-от или southbridge-от... и тоа не поради друго, најчесто поради поддимензионирано ладилно тело, ништо друго. Проблемот се решавал веднаш по монтирање на мало кулерче на northbridge-от или southbrdge-от.

Лично моја препорака е, монтирајте си мало кулерче и на northbridge и на southbridge. Со новава sandy bridge архитектура, веќе нема потреба од nortbridge, ама јас пак би ставил кулерче на southbridge-от.

Околу тие додатните кулери кои ги спомна на самото куќиште, да, навистина нема потреба од нив. Сум мерел разлики во температура, минимални се, неколку степени. Освен ако нема некој навистина голем кулер монтирано на куќиштето кој работи на full speed, тогаш да, знае температурата на целиот систем да се спушти и за 10-тина степени. Ама овие кулери прават повеќе бука од малечките кои ќе ги монтирате на northbridge и на southbridge, а векот на компјутерот загарантирано ќе ви се зголеми барем за дупло ;). Е сега, да, ова значи и повеќе прашина и почесто чистење на PC-то, ама затоа барем нема да менувате плочи и на секои 2 или 3 години. А по 3 години, кој знае дали ќе начекате плоча за вашиот RAM и CPU, па проблеми со компатибилност, па ова па она... подобро превенирај, отколу потоа да патиш, тоа е мое мото ;)... едно од моите мотоа ;D.

Јас би ставил кулер на се, и на HDD. Неколку пати сум имал проблеми со изгубени податоци поради изгорена електроника на HDD од греење и веќе не сакам да се горам. Тоа им го препорачувам и на сите кои ќе ме консултираат околу купување на ново PC, задолжително да си стават кулери и на HDD ;). Ај, ќе прежалиш пари за изгорен CPU, RAM, плоча, ама за податоците... од лично искуство знам колку тешко се прежалуваат. Дел од тие податоци веќе ги нема да се најдат online, а да не зборувам за лични податоци кои воопшто и ги нема online. И сега, не само што имам кулери на секој HDD кој го користам, туку и редовен backup правам на екстерен HDD кој е активен само кога се прави backup-от и не се користи за ништо друго освен за backup. И на него има кулери ;D. А освен овој HDD за backup, правам backup и на DVD-иња. Веќе никако не ризикувам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Quote
Хахахахах Зеленко Зеленко Зеленко... јас имам само едно куќиште во соба, па повеќе кулери имам од тебе Зеленко Зеленко Зеленко. 4 на куќиште, 3 на плоча, 1 на напојување, 4 на HDD.
Со толку многу кулери не ми е јасно дали компјутерот стои на подот или лебди 5 сантима изнад подот хаха.  ;D
Кај мене температурата на хард дискот некако константна е околу 30 степени така да воопшто не сум размизлувал за кулер ,мислам дека нема потреба.

Hitachi HDP725050GLA360   31 °C  (88 °F)

Quote
Јас веќе си кажав, мене не ми пречат, баш напротив, мене да ме ставиш во серверска соба, јас ќе уживам Зеленко. Дури и ми недостасуваат кога ги нема Зеленко. Често го оставам PC-то пуштено 24/7 само за да ги слушам кулерите кога спијам, без нив не можам да заспијам Зеленко.

Аууу е ова ти е компјутерџија  :o ;)


Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Reply #38 on 08.03.2014, Saturday, 14:42:52 (Edited 08.03.2014, Saturday, 18:04:46) »
Гига,зборувам за нормални конфигурации за дома,а не за некои * хибриди* со  northbridge и southbridge. Зборувам за просечна домашна конфигурација.Имаше порано ставаа ладилници и на РАМ чиповите,ама се виде дека се тоа глупости.За ХДД имам поделено мислење со колегиве и еве две години правиме некоја анализа- сме ставале порано и специјални кулери на ХДД - пар мали кулерчиња со капак кој се става на самото куќиште на ХДД.Анализата покажа дека нема врска дали е ХДД ладен или не - отприлика во исто време пррегореле! За добра заштита на ХДД и матична најзаслужно е добро димензионираното  напојување и стабилниот напон во мрежата 220V,од кој заштитата е UPS и заштитен кабел.Ова го кажувам и се однесува на поновите составни делови на РС конфигурации.Времињата на АGP одамна поминаа ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига,зборувам за нормални конфигурации за дома,а не за некои * хибриди* со  northbridge и southbridge. Зборувам за просечна домашна конфигурација.

Не знам за какви хибриди правиш муабет. Ако мслиш на оние со onboard AGP, тоа не се хибриди. Самиот northbridge има поддршка за AGP, тоа му е нормален мод на работа. Проблемот е што телата за ладење често се поддимензионирани. А да не зборувам за фактот што луѓево често знаат да си ги clock-нуваат на своја рака машините и потоа имаат проблеми. Не е исто nortbridge-от да го ставиш да работи на FSB од 800MHz, 1066MHz и 1333MHz.

Во секој случај, јас препорачувам кулер на се да се стави. Имаш повеќе проблеми со прашина и почесто чистење на PC-то, ама затоа барем мирен си од аспект на прегревање на компонентите.

Имаше порано ставаа ладилници и на РАМ чиповите,ама се виде дека се тоа глупости.

Не само порано, и сега ставаат. Ставаат само ако планираат да ги clock-аат и RAM мемориите, иако, да, до некаде ова се покажа како непотребно решение. RAM-от и онака нема да се подигне ако clock-от е преголем, а за мало clock-ање, нема потреба од ладилни тела. Загревањето на RAM меморијата е минимално за мало зголемување на clock-от на работа и може без проблеми да тера и без ладилно тело.

За ХДД имам поделено мислење со колегиве и еве две години правиме некоја анализа- сме ставале порано и специјални кулери на ХДД - пар мали кулерчиња со капак кој се става на самото куќиште на ХДД.Анализата покажа дека нема врска дали е ХДД ладен или не - отприлика во исто време пррегореле!

Епа мојата анализа го покажала пак спротивното. Но, да се разбереме, под ладење на HDD-то, пред се мислам на ладење на електрониката. Главата не може да ја заштитите со ладење. Ако решила да откаже, ќе откаже, тука нема спас. Поентата е да се заштити електрониката за контрола.

За добра заштита на ХДД и матична најзаслужно е добро димензионираното  напојување и стабилниот напон во мрежата 220V,од кој заштитата е UPS и заштитен кабел.Ова го кажувам и се однесува на поновите составни делови на РС конфигурации.

Да да, и ова апсолутно е точно. Проблем е што кулерчињата се многу поевтино решение од скапо напојување и UPS, па корисниците ретко се решваат да купат скапо напојување и UPS... иако, конкретно за напојувањето барем, често ги советувам да не штедат и да купат напојување кое чини барем 50 евра. Не е некоја преголема разлика, оние џабелеску Кинескине се околу 1000 денари, поквалитетните се околу 3000 денари ;). Сум препорачувал и UPS, ама ретко кој се одлучувал на оваа инвестиција :S.

Времињата на АGP одамна поминаа ;D ;D ;D

Под AGP мислев на било кој onboard graphics chip, не на VGA ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Reply #40 on 08.03.2014, Saturday, 18:35:39 (Edited 08.03.2014, Saturday, 19:10:10) »
Сум препорачувал и UPS, ама ретко кој се одлучувал на оваа инвестиција :S.

е ова не го сфакам.. ај да речеме некој што работи постојано на пц и има важни документи да користи УПС, ама за некого на кој што PC-то му е само за игри, искрено сметам дека нема потреба од UPS  ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Reply #41 on 08.03.2014, Saturday, 19:00:41 (Edited 08.03.2014, Saturday, 19:19:30) »
Сега UPS от е околу 2000 денари ,просек 1/10 од цена на средно-добра конфигурација.Значи си ја штитиш едноставно инвестицијата.
Гига,за ХДД фабричките ладилници се поставуваат преку целиот ХДД и не се лади само електрониката,туку и као се намалува температурата која се добива при вртежите на моторот и плочите.Значи,поради таа температура не страда само електрониката,туку и главите.Но,ти велам 4 години пратевме и немаше многу врска ,односно подеднакво ни рикнуваа и ладени и неладени ХДД.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Но,ти велам 4 години пратевме и немаше многу врска ,односно подеднакво ни рикнуваа и ладени и неладени ХДД.

Што подразбираш под „рикнува“. Главата се зезнува или електронката се зезнува?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Со такви кулери за HDD, треба редовно чистење од прашина. Во спротивно, се лепи прашина на електрониката и се создава "ќебе" од прашина, и доаѓа до прегревање на електрониката.
Жан

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Отидовме малку офф топик,ама да довршиме: од анализата излегува дека од 700 ХДД кои се обработени во 4 години,имаме 4% кварови -28 ХДД *рикнале*.Од тоа скоро 55 %  : 45 % е во корист на електроника ( обично заедно со МВ,напојување ) при струен удар,односно не од *прегреаност*.Или ако сакате -само мал број би биле прегорени од превисока температура,а оние 45% се однесуваат на паѓање на главите при што се слуша карактеристично * тропкање*.Како рече Жан можноста за *тропање*, теписи  и зголемена потреба од чистењесе зголемува пропорционално со употреба на додатни кулери.Исклучок се серверите кои не се ни исклучуваат ,но тие се сепак заштитени со дополнителни UPS-и.