Author Topic: Проблем со компјутер - највероватно матичната  (Read 1046 times)

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Проблем со компјутер - највероватно матичната
« Opened on 08.11.2013, Friday, 22:19:30 (Edited 09.11.2013, Saturday, 06:30:15) »
Па вака колеги ми треба еден брз одговор ов вас знам дека го знаете, јас сеуште не сум го сретнал баш ова, а плус и не сум менувал кондензатори од матична- немам опрема соодветна...

прашањето е вака компјутерот го пуштам нема ништо титкање пред да дојде она едно тит стандардно се изгаси за една секунда и пак се пушта. се така

1. хард диск ок проверено на мојот компјутер
2. напојување мое од мојот компјутер ставено пак истото го прави (значи напојувањето е ок
3. рам меморија е ок ставена моја исто- таа пробана кај мене работи.  (е сега кога ја извадам рам меморијата цело време свири што не ми штима баш многу- мислам дека треба да титка 3 пати ако е во ред матичната- следува слика што ми  е сомнително.
4. го извадив процесорот исчистив пак вратив, пробав без ладилник не се загрева што мислам дека не е до него (сите делови поврзани без процесор компјутерот не се гаси , само зеленката диода свети )
5. е сега вака на матичната кај сата конекторите има 2 кондензатори малку подуени што според мене тоа е и проблемот- во последно време така правел компјутерот и после некое време се уклучувал, значи при прај биле кондензаторите валјда, дали некој од вас го имал истиот или сличниот проблем и дали без проблем би можел да ги заменам пошто имам само леткум 2-3 модела но немам тие лемни станици  ;D   па предложете нешто .

admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Замени ги кондензаторите и пробај со ново напојување.
Овој дефект најчесто настанува како последица од неисправно напојување.
Жан

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
со обичен леткум дали би можел мислам да не ја оштетам плочата, осетливо е
admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Може, само добро загреј го леткумот, и не ги влечи кондензаторите, почекај да се стопи калајот, па после извади ги. Најдобро е прво да ставиш повеќе калај на двете лемни точки од кондензаторот, да ги загрееш двете одеднаш, па после да го извадиш кондензаторот.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: проблем со компјутер- највероватно матичната
« Reply #4 on 09.11.2013, Saturday, 06:27:24 (Edited 09.11.2013, Saturday, 06:30:43) »
Овој дефект најчесто настанува како последица од неисправно напојување.

Токму така. Во 90% од случаите, и напојувањето има суви кондензатори во него. Провери го и него... во краен случај, смени го ;).

EDIT: Детално провери ја плочата и види дали има и други подуени кондензатори.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dejanpetrus

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
  • Gender: Male
  • Кратово
Одг: Проблем со компјутер - највероватно матичната
« Reply #5 on 09.11.2013, Saturday, 11:03:58 (Edited 09.11.2013, Saturday, 18:18:32) »
нема видливи подуени кондензатори, ке пробам да ги сменам сега овие 2 па да пробам дали ке запали, (најдов 2 кои мислам дека се ок од напојување кое не е исправно)

ЕДИТ  Колеги фала ви на помошта успеав ги сменив тие два кондензатори и си се пушти компјутерот  ;D, и ова треба да биде поттик и за другите членови како мене кои не се осудуваат да сменат кондензатори да не ја уништат плочата, нели без да пробаш да го поправиш нема да се научиш  ;)  



admin: не ставај рекламни потписи за други форуми

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Проблем со компјутер - највероватно матичната
« Reply #6 on 09.11.2013, Saturday, 17:36:17 (Edited 09.11.2013, Saturday, 17:37:47) »
Браво, само ако планираш во иднина да поправаш матични плочи би ти препорачал да земеш незнам како севика постручно "Вулкан од калај", на кој што ја ставаш матичната под елементот на кој сакас да го отстраниш и се ваѓа лесно и ставаш друг. Ние имавме тоа лани на пракса во школо и јас на моја матична го сменив слотот за графичка кој што беше скршен, а немаше интегрирана графичка. Потоа имаш и специален фен за оваа намена, со која можеш да ги извадиш уште понежните елементи кој нема шанса со обична лемилица. А ако и со тоа неможеш да поправиш некоја матична тогаш направиго истото што и мојов другар на видеово  :D
Opa Gangam style (parody)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Проблем со компјутер - највероватно матичната
« Reply #7 on 09.11.2013, Saturday, 18:13:05 (Edited 09.11.2013, Saturday, 18:23:34) »
нема видливи подуени кондензатори, ке пробам да ги сменам сега овие 2 па да пробам дали ке запали, (најдов 2 кои мислам дека се ок од напојување кое не е исправно)

Ова не ти е баш најдобар избор :S. Подобро смени ги со некои користени, но исправни, од некоја друга матична плоча... или купи нови ако веќе немаш расипани матични плочи по дома. Најчесто кондензаторите во евтините SMPS-и (500, 600 денари) се многу лоши. Да, често пишува Low ESR, ова она, тинтири минтири, ама врска нема. Подобро стави некои исправни кондензатори од стар ТВ апарат, произведен најдоцна во 90-тите, отколку да ставаш кондензатори од неисправни SMPS-и. На матичната плоча кондензаторите треба да се со највисок квалитет и со најмал ESR. Не дека нема да вршат работа и тие од SMPS-и, ќе работат, ама најчесто, за кратко време пак се зезнуваат... особено ако напојувањето со кое се напојува матичната плоча е пак некое евтино Кинеско.

ПС: Си имал среќа што не изгореле некои MOSFET-и. На време си ја фатил плочата ;). Ако изгореле и MOSFET-ите, ќе си требал и нив да ги менуваш, а во случајот на изгорени MOSFET-и, шансите се прилично големи и голем дел од чиповите да се изгорени (northbridge, southbridge или некои од околните чипови кои се контролирани од northbridge или southbridge).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Проблем со компјутер - највероватно матичната
« Reply #8 on 09.11.2013, Saturday, 20:14:25 (Edited 09.11.2013, Saturday, 20:19:04) »
Касно се  вклучив,па еве и мој коментар: прво,нема зошто да ве страв да менувате кондензатори на МБ.Тоа е сосема  секојдневна работа.Тајната е во добар летком-ако немате дувалка доволен е и добар летком со регулација и добар врв.Врвот најдобро да е квалитетен и малку широк напред ( не врв како игла!).Друга работа е она што колегата ја спомена - на стариот калај додајте *топка* од нов калај и така полесно ке го загреете местото.Задржете го малку подолго леткомот и полека влечете го електролитот од другата страна( најдобро со прсти,ако можете).Така ке имате осет кога ке биде спремен изводот да излезе од каналот.Понатаму,ако се затвори дупката со калај,најлесно е со медицинска игла да го * отворите*- од задната страна држете го леткомот,а од страната на елементите ,полека со благо завртување ,развртете го отворот.Трета работа и најважна: по менување на кондензаторите можеби од прва нема да проработи плочата! Затоа,плочата секогаш ја врзувам на НОВО напојување и на сите муштерии им препорачувам при менување на електролити на плоча ,обавезно да си го сменат и РС напојувањето!