Author Topic: Купувам матична плоча 775  (Read 1344 times)

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Купувам матична плоча 775
« Opened on 15.10.2013, Tuesday, 16:39:41 (Edited 15.10.2013, Tuesday, 16:49:08) »
Ми треба добра матична плоча со Socket LGA775 и поддршка за DDR3 рам меморија по можност рамот да поддржува фреквенција од 1333Mhz, OC или не, планирам да го монтирам овој процесор:

Code: [Select]
http://ark.intel.com/products/33924
Благодарам однапред.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #1 on 18.10.2013, Friday, 04:59:19 »
Колку го купи тој процесор ,или го имаше претходно ?

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #2 on 21.10.2013, Monday, 19:17:31 »
Ќути друже, можеби го преплатив, ама ептен ми беше мерак да го имам без оглед на цена, инаку 6000 го платив, и сеа ми е криво што не можам да го искористам ко што треба, има некои нови матични по продавнициве, али све некои шљам, безвезе..

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #3 on 22.10.2013, Tuesday, 20:27:38 »
За LGA775 платформа во денешно време за процесор не се даваат повеќе од 2000 денари. Ако имаш некој на LGA775 па едино да доплатиш 1000 денари за некој слаб upgrade. Апсолутно нема поента фрлање пари за процесор кој е произведен во првиот квартал од 2008 година, а тоа се веќе 5, скоро 6 години. i3ка Ivy Bridge за 6000 денари на ново (со гаранција) ќе ги обавува истите функции со иста брзина како и овој, а ќе троши дупло помалце енергија. Освен тоа добивате многу по-апгрејдабилна конфигурација за во иднина.

Како и да е, веќе си го купил, ова нека биде совет за другите членови.
 :D

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #4 on 22.10.2013, Tuesday, 20:45:43 »
Хехе, знам братко и те разбирам потполно, и ја би рекол дека не се даваат толку пари, само ако гледаме се што правиме во животот да ни се исплати, каде би стигнале? Не сум јас од вчера, ги пратам деловиве како се движат и свесен сум за разликите помеѓу мојот и другите процесори, само очигледно не можам да докажам што е мерак  ;D . Како и да е, да се вратиме на темата ако може, дали некој може да ми најде добра матична или не, не барам критики и пофалби, туку барам матична  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #5 on 22.10.2013, Tuesday, 23:20:44 »
Веќе имаш  I-3 процесори под 7000 денари. ;D

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #6 on 23.10.2013, Wednesday, 05:31:31 »
Ќути друже, можеби го преплатив, ама ептен ми беше мерак да го имам без оглед на цена, инаку 6000 го платив, и сеа ми е криво што не можам да го искористам ко што треба, има некои нови матични по продавнициве, али све некои шљам, безвезе..

Видов еден на реклама 5 исти ваков пред некое време ,бев заинтересиран исто како тебе затоа што сега користам Core2 Quad Q6600 со 8 мега кеш ,а имам супер матична Aсус па дефинитивно ова е најјакото нешто од 775 овој што си го земал,ама не ми се даваа 100 евра друже,толку ми побара,може ти го имаш истиот купено од истиот човек.
Ама како што викаш  мерак си е мерак,затоа и те прашав.  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #7 on 23.10.2013, Wednesday, 06:50:29 (Edited 23.10.2013, Wednesday, 06:57:43) »
Видов еден на реклама 5 исти ваков пред некое време ,бев заинтересиран исто како тебе затоа што сега користам Core2 Quad Q6600 со 8 мега кеш ,а имам супер матична Aсус па дефинитивно ова е најјакото нешто од 775 овој што си го земал,ама не ми се даваа 100 евра друже,толку ми побара,може ти го имаш истиот купено од истиот човек.
Ама како што викаш  мерак си е мерак,затоа и те прашав.  ;)

Ауууу, која шема беа овој и Q6700 до пред неколку години ;). Ептен клокабилни се ;). Од 65nm серијата мислам дека се единствени Quad Core-ови и најфалени се ;). На benchmark, најдобро се имаат покажано од сите 65nm-ски процесори, а и од голем дел од 45nm-ските беа подобри ;). До пред неколку години, измслени беа за gaming и општо, CPU intensive tasks, ама веќе не :S. Бев „попален“ едно време да купам ваков (не ради друго, плочата која ја имав тогаш само овие два ми ги поддржуваше од Quad серијата ;D), ама и мене многу ми бараа и купив еден поевтин Quad, едвај го препозна на плочата која го ставив ;D и технички гледано, џабе имав Quad Core кога плочата не го читаше како што треба, поспора беше со Quad-от отколку со Core2Duo-то, па решив да го продадам и си се вратив пак на Core2Duo-то ;D.

@Danielco: До пред некое време се наоѓаа плочи на LGA775 со DDR3, ама веќе тешко :S. И јас имав проблем, ми изгоре плочата и морав да ја менувам, едвај најдов (благодарност до batka ;)). Во Скопје, нема шанси. Барав во многу фирми... ниедна немаше на лагер, ми викаа „само преку нарачка“, ама па така па, многу скапо ќе ме фатеше :S. Ништо друже, само на старо :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #8 on 23.10.2013, Wednesday, 10:21:03 »
Море ќе ја најдам па макар цркнал, идам до крај  ;D неважно дали на старо или ново, а и плус, кога би го усогласил процесоров со добра и брза RAM меморија, да се средат сите тајминзи, па здравје боже и едно SSD, не верувам дека би се забележала голема разлика од некои "i" генерации, а инаку со овие чуда планирам да направам нешто "немогуќе", но за тоа ќе биде отворена нова тема  ;) сега за сега се прибираат делови и се кројат планови  ;D . За клокање е звер процесорчево, штом на оваа мојава шит матична со DDR2 успеав да му извадам FSB од 1600Mhz без да појачам ни еден миливолт, ондак....  ;D . Сега рамот ми е со тајминзи 5-5-5-18 со RFC 50, FSB:DRAM 1:1 и машинава е ептен респонсивна, не се соочувам со никакви проблеми, освен што е на некој начин заглавена во CT-2T.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #9 on 23.10.2013, Wednesday, 15:25:52 »
Се убаво,ама едвај ке пројде со I-3 процесорите.Не вреди да улагаш многу во него и во 775 матична.Тие се веке во легендите.Може да се добави за едно 200 ЕУ добра 775 матична,ама не ја гледам логиката да трошиш толку пари.Времето им помина батка.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #10 on 23.10.2013, Wednesday, 20:22:42 »
Danielco, како мојт 4јадрен процесор на лга775 сокет. 2 јадра се, програмски делени на 4 ;)

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #11 on 23.10.2013, Wednesday, 21:52:12 (Edited 25.10.2013, Friday, 21:04:26) »
Ауууу, која шема беа овој и Q6700 до пред неколку години ;). Ептен клокабилни се ;). Од 65nm серијата мислам дека се единствени Quad Core-ови и најфалени се ;). На benchmark, најдобро се имаат покажано од сите 65nm-ски процесори, а и од голем дел од 45nm-ските беа подобри ;). До пред неколку години, измслени беа за gaming и општо, CPU intensive tasks, ама веќе не :S. Бев „попален“ едно време да купам ваков (не ради друго, плочата која ја имав тогаш само овие два ми ги поддржуваше од Quad серијата ;D), ама и мене многу ми бараа и купив еден поевтин Quad, едвај го препозна на плочата која го ставив ;D и технички гледано, џабе имав Quad Core кога плочата не го читаше како што треба, поспора беше со Quad-от отколку со Core2Duo-то, па решив да го продадам и си се вратив пак на Core2Duo-то ;D.

@Danielco: До пред некое време се наоѓаа плочи на LGA775 со DDR3, ама веќе тешко :S. И јас имав проблем, ми изгоре плочата и морав да ја менувам, едвај најдов (благодарност до batka ;)). Во Скопје, нема шанси. Барав во многу фирми... ниедна немаше на лагер, ми викаа „само преку нарачка“, ама па така па, многу скапо ќе ме фатеше :S. Ништо друже, само на старо :S.

Се сложувам со ова стопроцентно, а од матичниве плочи 775 со ддр3 1333 меморија нови мислам дека можеш да најдеш само на Асрок нешто и тоа со два слота за рам меморија со цена од околу 50 евра по продавнициве.
Јас пред 2 месеца склопував еден компјутер па барав токму таква матична,ама сепак земав една Асус половна за 1200 денари ддр2 1066 ,некако повеќе ги респектирам Асус матичниве.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #12 on 23.10.2013, Wednesday, 22:35:02 »
Danielco, како мојт 4јадрен процесор на лга775 сокет. 2 јадра се, програмски делени на 4 ;)

Ајде сега,не го разочарувај.Човекот ги дал парите веќе! 8) (мали тајнина големите муќкароши  на  ПС)

Offline Danielco

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 141
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #13 on 25.10.2013, Friday, 19:55:31 »
@GigaWatt

Quote
Од 65nm серијата мислам дека се единствени Quad Core-ови и најфалени се Шмекерко. На benchmark, најдобро се имаат покажано од сите 65nm-ски процесори, а и од голем дел од 45nm-ските беа подобри

И овој е 45nm  ;)


@stiffy

Quote
Danielco, како мојт 4јадрен процесор на лга775 сокет. 2 јадра се, програмски делени на 4


Не знам каде спомна некој што е како е, колку што можам да видам, никој не дискутираше во темава за тоа, ме збуни сега малку, не ја сваќам поентава ???

@IGOR_MK.


Quote
Се сложувам со ова стопроцентно, а од матичниве плочи 775 со ддр3 1333 меморија нови мислам дека можеш да најдеш само на Асрок нешто и тоа со два слота за рам меморија со цена од околу 50 евра по продавнициве.
Јас пред 2 месеца склопував еден компјутер па барав токму таква матична,ама сепак земав една Асус половна за 1200 денари ддр2 1066 ,некако повеќе ги респектирам Асус матичниве.


Само Asrock, Biostar и некои слични такви безвезе, а инаку и јас сум фан на АSUS, некако повеќе ми легнуваат што се тиче изведба и квалитет.


@batka


Quote
Ајде сега,не го разочарувај.Човекот ги дал парите веќе! Ладен (мали тајнина големите муќкароши  на  ПС)


Нема што да ме разочара друже, јас во секое време можам да си ги вратам парите, мислам, ако ме сваќаш...  ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Купувам матична плоча 775
« Reply #14 on 25.10.2013, Friday, 21:51:36 »
Ако можеш да си ги вратиш,додај уште 800 ден отприлика и купи си I-3 процесорче! Мој совет.