Author Topic: Помош околу електронски компоненти за полнач на акумулатор  (Read 5941 times)

Offline kalinkar

 • Нов член
 • *
 • Posts: 17
 • Gender: Male
Помош околу електронски компоненти за полнач на акумулатор
« Opened on 08.10.2013, Tuesday, 19:54:55 (Edited 09.10.2013, Wednesday, 00:52:30) »
Имам намера да изработам еден мал едноставен полнач на акомулатори еве шема за што по конкретно станува збород шемата ги имам следниве елементи
1- Грецот
2- Д1,Д2, и Д3
3 - Кондензаторот не ми е потребен.
4 - Отпорници имам керамички дали може да ги ставам нив,
останатите елементи ги немам дали може да се најдат некој еквивалентни (замена) на нив.
Т1 - мј1504 и ИЦ 7815
не постои продавница во мојов град за електронски компоненти, од каде можам да ги искористам или извадам од некоја плочка на пр. телевизиски апарат, видео ПЦ напон.....

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 825
Кондензаторот е потребен.
Отпорниците треба да бидат со моќност од 3 до 5W, и најверојатно ќе договараат тие што ги имаш.
За транзисторот немам точни податоци, но полначот би требало да работи со било кој PNP транзистор, со струја од 10А.
Reg1 е регулатор за 15 волти и нема замена, мора тој да биде. Најчесто е со ознака LM7815.
Жан

Offline kalinkar

 • Нов член
 • *
 • Posts: 17
 • Gender: Male
дај некоја замена за трансисторот кој мозам најчесто да го искористам
а кондензаторот по твое е потребен за полнач на акумолатор тогаш ок ке го побарам и него некаде во моите плочки.

Offline Zan

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 825
Во оваа шема кондензаторот е потребен.
Има многу транзистори кои може да ги искористиш.
Еве некои

MJE2955
BD318
MJ15004
2SA1065

Еве линк од каде е шемата:
Code: [Select]
http://archive.siliconchip.com.au/cms/A_30502/article.html
Жан

Offline kalinkar

 • Нов член
 • *
 • Posts: 17
 • Gender: Male
Ok Ќе пробам да најдам утре а оваа шема може да се искористи за полнење на афто акумолатори.

Offline stiffy

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 489
 • Gender: Male
 • ак сакам.
за грец користи 100 ампрерски, или најди диоди од алтернатор...најиздржливи чуда се ;)

Offline Z31GH

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 709
 • Gender: Male
ок луѓе, да разјасниме нешто, ако сакаш да направиш полнач за акумулатор, ок. Прво мораш да го прочиташ објаснувето на шемата, на англиски е и тоа е добро објаснето. Второ, употреби нови делови, немој да вадиш од стари уреди, непрофесионално е ако не го правиш со нови делови. Кондензаторот е потребен и тоа многу, ама нема шанси таков да најдеш на некоја плочка, тие се поинакви не се како што мислиш. Максималната струја е 4.4 А така што нема потреба од 100 А диоди. Користете го тоа што е наведено.
Ако немаш продавница во твојот град, порачај од друга и по карго ќе ди добиеш деловите
Hams do it! With Frequency

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3777
 • Gender: Male
Се слагам со Z31GH за деловите. Еве уште една едноставна и ефтина шема со лесно мдостапни елементи
Code: [Select]
http://www.electroschematics.com/6833/car-battery-charger-with-transistors

Offline DS

 • Ентузијаст
 • **
 • Posts: 99
 • Gender: Male
гледам напојувањето треба да е 20 волти, а колку ампери треба да биде истото за да може да полни 40/45 амперски  12 V акумолатор? :)
loading...

Offline sgligor

 • Нов член
 • *
 • Posts: 4
Стручнаците за акумулатори препорачуваат полнење на акумулаторот со 10% од неговата номинална струја, Значи за акумулатор од 50А струја на полнење од 5А. А трафото нормално мора да дава повеќе од 5А.
Еве една интересна шема за полнач од хрватски Сам, со убаво објаснување, се надевам Хрватскиот нема да ви биде проблем.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Овие шеми од САМ се веќе видени и дискутирани на Форумов.Ме чуди што ретко кој од новите членови се зафаќа со  пребарување на постари постови и теми ,кои бар за полначи за акумулатори ги има подоста.

Offline Jovicar

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 143
Е Стави само грец после трансфроматорот, и ако трафото ти е повеке волти од 12-15 тогаш стави и интегралец 7815 и ке полни без проблем, јас дома имам направено  5 6 полначи ниеден ми нема интегралци,кондензатори итн. Само тој што ми е автоматскиот тој ми има плочка со неколку елементи и две лед диоди. Инаку имам и готов полнач од германија трафото е 500мА а полни 100амперски акумулатор за 24 саати.  8)

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3011
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Празен 100А акумулатор нема да го наполниш со 500mA за 24 часа сигурно... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Пуста математика,абе не пишувајте вакви работи ,има некој кој знае и чита - и се смаеат,да знаете ( не само Лордзи..) 8)

Offline MarkoMK

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 952
 • Gender: Male
Ако мислеше 500 мА на примар, тогаш значи трафото му е околу 110 вати, па ај некако има логика да го наполни акумулаторот од 100 А.  Иначе со 500 мА на излез ништо не прави  :) :)
Life is too short to remove USB safely ..