Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 84765 times)

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Спрејот го има во ГАЦ, цената е 1500ден. за 200ml.
За таа големина на плочки, доволни се 2-3 неонки.
Спрејот не мора да се нанесува во темница, но не треба да биде изложен на директно и јако светло.
Жан

Offline Josifosky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 125
Спрејот го има во ГАЦ, цената е 1500ден. за 200ml.
За таа големина на плочки, доволни се 2-3 неонки.
Спрејот не мора да се нанесува во темница, но не треба да биде изложен на директно и јако светло.
Помало нешто нема од 50ml или слично ми треба за неколку плочки пошто читав некаде дека рокот на траење е мал, Неонките да бидат од најмалите ? на колку растојание колку време или ?? што ако стојат подолго време..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па ако добро од почеток ја прочиташ темава ке најдеш и тука одговори,ако не еве ти еден линк ( на српски е):

Code: [Select]
http://forum.diyaudioproject.eu/index.php?/topic/39-miodrag-lutovac-foto-postupak/

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #483 on 15.02.2014, Saturday, 21:59:28 (Edited 15.02.2014, Saturday, 22:34:30) »
Еве нешто од последната тура на плочки, сите ги изработувам со фото трансфер :)





На оваа плочка малку лакот ме зафркна, имаше прашина на плочката и кога ја напрскав со лак потемне, затоа  таква малку фалична :D





Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Што мислите за Oki led печатарите, дали може да се користат за тонер трансфер постапката.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Oki имаат *мека* црна боја ( повеќе на сиво бега! ;D) Најдобар за тие работи е HP- закон! 8)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Абе батка тој хп го имам јас дома, со оргиналниот тонер е ок, си печати ок, еднаш кога ќе купиш прашина, не е веќе тој квалитет, бледо е  8)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не зборувам за полнење на тонери.Зборувам за оригинали! НР1010 со оригинал тонер јас го користам само за печатење  на графо-филмови и ласер -џет фолија.Ако користиш рефили или прашина за полнење,тоа е друга работа.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Досега оригиналната + две полнети касети потрошив, не приметив разлика во квалитетот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зависи кој  и како ти ги полнел: HP оригиналната прашина е поскапа,поостра е и велат повеќе тежи ,затоа е поскапа.Затоа некои земаат поевтина и поситна прашина која го уништува ваљакот,гумениот бришач и знае да лета од тонерот на сите страни.Таа прашина не дава црна боја ,ами бега на сиво.Добра е за текстови,ама за графика не! Има и рефили ,готови фабрички полнети,ама и тие се разликуваат од фирма до фирма.Прашината ,оригиналната за HP  е најскапа на пазарот,но е и најквалитетна.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Може е најскапа ама јас кога купував за него отидов вопродавница и таа ми даде спакувана во кантиче за негп, дома кога го наполнив, почнав оа принтам сиво вафеше и од тпгаш купувам прашина за друг модел за да биде потемна штампата

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
Што мислите за Oki led печатарите, дали може да се користат за тонер трансфер постапката.
OKI се многу квалитетно правени печатачи, зборам за B4100 и поновите модели. Може да се користат за тонер трансфер и за филмови на паус но само со оригинал тонер. Оригинал тонерот за овој чинеше 3200 ден кога тонерот за HP чинеше околу 4000 ден, но со таа разлика што кај HP-то добиваш картуша тонер + чичка нов фото-барабан, а кај OKI за тие пари добиваш само тонер. Сметај дека на две потрошени картуши тонер треба да менуваш барабан (околу 150 евра). Значи, убедливо еден од најскапите печатачи за користење а башка може и да не ти се погоди (како мојот што истера само два тонера).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
...дома кога го наполнив...

И после се чудиш зошто не ти излегуваат плочките, треба многу леб да изедеш додека стекнеш искуство да можеш да ги полниш касетите како што треба.
Ако е добро наполнета, исчистена итн. касетата, скоро и да нема разлика во квалитетот на отпечатокот во однос на оригиналната.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Како прво мислам дека имам доволно леб изедено, ако сакаш и ако се нудиш ти како повеќе да имаш изедено да ти дадам еднаш да го наполниш со таа прашина па да видиш дека пак бледо ќе испаѓа. Неможе во исто време ги полнам два со различна прашина, едниот да е ок, а другиот да не е, значи прашината нечини, а не лебот :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ти си знаеш тоа, како ги полниш... ;)
Јас не се занимавам со полнење, ги давам на другарче што го работи тоа, он зема прашак од Аполо Компјутери, кошта 150-160ден. и ја полни касетата со него, досега немало утка.
Иначе и он кога почнуваше, првите тонери му беа за нигде, некои бледи, некои со линии по цела страна или пуштаа црно насекаде, ама после кога се испраксира почна да ги прави како што треба.
Наравоучение - подобро дај го да ти го наполни професионалец отколку ти да пробуваш и на крај да добиеш ништо... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio