Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 87367 times)

Offline Clear Sky

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
  • Gender: Male
  • Се шо се прај е убоо!!!
За побрзо да ја нагризе цело време мешајтеја плочката лево-десно

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Quote
Исто како Zan, неколку минути, цела процедура од печатење до бушење до кај 15-30 минути зависно од големината на плочата и бројот на пинови кои треба да се избушат
.Ту тоа е многу брзо секоја чест.Сега ќе пробам и јас со појак хидроген бидејќи многу бре пола саат ми трае тоа нагризувањето.А да не знае некој каде има ферохлорид викаат со него најлесно се нагризувало. ;) ;)

јас користам 32% хидроген ама и послаб хидроген ако користиш повеќе стави и мешај ја плочката
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Ферохлорид е уште поспор за нагризување од хидроген + солна...а и од него недај боже да се потуриш или да ги вдишеш испарувањата
.Значи и да не го барам ич чим бил толку штетен и не бил брз при нагризување.Се знае 12 постотен хидроген и солна киселина техничка од појаката.И мешај мешај ;) ;D ;D ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
2:1 со 12% и 3:1 со појак хидроген, и цело време лево-десно, демек клацкаш садот...то обавезно со шо било да нагризуваш, појма немам зошто треба ама од мал ко гледав од тато така правеше, и јас исто. :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако имаш шанса да си направиш мешалка со мал пластичен  пропелер и моторче кое ке ја промешува постојано киселината,тоа е уште подобро! 8)

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Што прочитав , *При сечење или бушење витропласт обавезно да носите маска, од оние докторските, прашината е канцерогена. *- ова важи и за пертинаксот ?
Како да ја препознаам каква е плочката што ја купив?
Сега страв ме фати да прам...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Пертинаксот не е толку опасен, иако и за него (а и за многу други материјали) треба да се става респиратор или барем од тие докторските маски. Со витропласт или фиберглас ова е под обавезно, да ја дишеш таа прашина е исто како да дишеш стаклена прашина.
Плочката што си ја купиш ако е кафена и непроѕирна тогаш е пертинакс, ако е сјајна, (полу)провидна, стаклеста и како армирана тогаш е витропласт, пертинаксот исто така е доста кршлив, витропластот не...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Пертинаксот не е толку опасен, иако и за него (а и за многу други материјали) треба да се става респиратор или барем од тие докторските маски. Со витропласт или фиберглас ова е под обавезно, да ја дишеш таа прашина е исто како да дишеш стаклена прашина.
Плочката што си ја купиш ако е кафена и непроѕирна тогаш е пертинакс, ако е сјајна, (полу)провидна, стаклеста и како армирана тогаш е витропласт, пертинаксот исто така е доста кршлив, витропластот не...
Изгледа како прозирна.
Е сега работава е што е штетен или канцероген?
Доколку е штетен нормално  треба да се биде предпазлив, но доколку е канцероген , тука не знам.
Вие како професионалци имате вероватно и учено за оваа работа, и  заштита при работа..
Дали фиберот спаѓа во оваа групана материјали?
Јас сега кога ќе ја сечам и бушам ќе ставам заштитна маска и нараквици.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Стави маска, ракавици не мора. Важно е да не ја вдишуваш прашината што настанува при бушење или сечење на плочката.
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Како што кажа Лордзи, пертинаксот е кафеав и не е толку штетен додека виртопластот е сјаен и провиден најчесто некоја бледа зелена боја, a фибергласот е бел провиден.
Фактички лошо е што дишеш фиберглас (стаклени влакна) и синтетичка смола во прав, ни виртопластот не е ништо подобар.
Јас ретко користам гас маска и наредни 1-2 дена кашлам ко баба пред умирање...жив сум ама плуќава не е во најдобра состојба :D

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Дали ке може некој да ми објасни се што треба да имам за да направам таква плочка поточно кој компоненти  :)
Making PCBs with solder resist
Како се вика оваа проѕирнава хартија дали ја има кај нас и дали некој користи ваков метод ???

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
 Таа хартијата е графоскопска хартија, има за ласерски принтер и инкџет. Не е многу скапа, 15-тина денари лист.

Offline stru4nak

  • Нов член
  • *
  • Posts: 48
Кај нас вакви плочки нема мислам што се photoresist? дали ова е исто како спрејот positive 20

Negative-Dry-Film-Photoresist
Code: [Select]
http://www.aliexpress.com/item/20x-Negative-Dry-Film-Photoresist-Sheets-6x8-A5-for-DIY-PCB-Prototype/863350261.html

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Не сум сретнал до сега за таква плочка, но мене ме мачи уште нешто имам растурено безброј телевизори напојувања видеа и уште 300 глупости што има штрафови xD и едно не ми е јасно како ги прават плочките да бидат зелени ? дали се премачкуваат со некоја боја или ?

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
хахаха...заштитен лак е тоа :)