Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 83896 times)

Offline krvavizmaj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
Одг: Печатена плочка
« Reply #435 on 06.12.2013, Friday, 15:57:30 »
Треба 3% да биде хидрогенот. Јас ставам 2 дела хидроген па 1 дел киселина.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Веќе имаше ваква тема, споени ви се двете теми

Инаку јас користам 30% хидроген за техничка употреба, и најобична солна киселина, не ставам вода
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Може и така дури со тој раствор што го кажа Девил е побрзо.Инаку Астра жицата ја има во сите маркети и за садови е ;) ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Хидроген 3% е слаб, треба од е 9% нагоре, со него оди пола/пола хидроген/киселина, ако е 12% и појак се става повеќе киселина соодветно...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Јас од каде што ја купив плочката и прашав за хидрогенот.
Продавачот  работи  и со електроника, па вероватно и знае подобро од мене, ми рече хидроген колку што е можно појак, колку појак толку подобро, и се меша 2 солна со 1 хидроген.
Сега друго да ве прашам: овој раствор дали е штетен?
Ова го прашувам во  смисла  доколку се вдиши и најмала невидлива прашина од пареата ..
Секако доколку капни на раце е штетно , ќе се оштетат рацете..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Штетно е, никако немој да ги вдишуваш испарувањата. Работи надвор или во добро проветрена просторија. Внимавај и на твоите очи, користи заштитни наочари. Ако ти прсне на рака, не е толку опасно, веданаш измиј ја раката со многу вода.
Жан

Offline krvavizmaj

  • Нов член
  • *
  • Posts: 5
  • Gender: Male
А колку долго ви трае растварањето со појак хидроген? Јас од секогаш сум користел послаб хидроген, ама растварањето трае долго, повеќе од пола саат.

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
А колку долго ви трае растварањето со појак хидроген? Јас од секогаш сум користел послаб хидроген, ама растварањето трае долго, повеќе од пола саат.
Јас мислам дека ставаш хидроген и солна , промешуваш и ја ставаш плочката да се обработи...

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
А колку долго ви трае растварањето со појак хидроген?

2-3 минути
Жан

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Исто како Zan, неколку минути, цела процедура од печатење до бушење до кај 15-30 минути зависно од големината на плочата и бројот на пинови кои треба да се избушат :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MARK123

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 137
штетен и тоа како, во суштина е боен отров употребуван во втора светска војна . А за плочки  се меша во соодност 3:1 киселина  и хидроген

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Со што ја сечете плочката? :)
јас поголемите плочки ги сечам со брусалица, оние големите  :D ;D а помали плочки со нож.  ;D
Витропласт сечам со бонсек, квалитетен лист оди низ него како низ путер, а пертинаксот не го сечам воопшто, само го засекувам со скалпер од горе и доле и после лесно пука по засеченото... ;)
При сечење или бушење витропласт обавезно да носите маска, од оние докторските, прашината е канцерогена.
Да се надоврзам на муабетов.. јас ги сечам со ножица за плех -од оние големите. Ако некој праша.  :D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
Исто како Zan, неколку минути, цела процедура од печатење до бушење до кај 15-30 минути зависно од големината на плочата и бројот на пинови кои треба да се избушат
.Ту тоа е многу брзо секоја чест.Сега ќе пробам и јас со појак хидроген бидејќи многу бре пола саат ми трае тоа нагризувањето.А да не знае некој каде има ферохлорид викаат со него најлесно се нагризувало. ;) ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
штетен и тоа како, во суштина е боен отров употребуван во втора светска војна . А за плочки  се меша во соодност 3:1 киселина  и хидроген
Да знам , да набавам една гас маска  ;D .

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
А да не знае некој каде има ферохлорид викаат со него најлесно се нагризувало. ;) ;)
Ферохлорид е уште поспор за нагризување од хидроген + солна...а и од него недај боже да се потуриш или да ги вдишеш испарувањата ;)