Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 86344 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
како бе со селотејп ги прави?  ;D да не го лепи селотејпот и го сече потоа, а го остава само таму каде што има водови?  ;D е и читав на нет дека можело да се прават плочки со инк јет ама само со фото постапка  :( ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #421 on 02.10.2013, Wednesday, 01:15:07 (Edited 02.10.2013, Wednesday, 01:16:50) »
Имам гледано преправки и на ласерски принтери, само што сеуште не е усовршена таа „технологија“ ;D. Ова со inkjet е проверена работа ;). Има многу кои имаат преправано online, а и еден член од форумов имаше преправено inkjet принтер ;). Баш го презнетираше на форумов ;). Проблем е што секој модел е различен и не може да се направи универзална постапка за преправање :S. Јас кога би преправал, би документирал се, ама џабе кога таа преправка би функционирала само за тој принтер :S.

Како и да е, поентата ми е дека не можам да се замарам со тонер трансфер. Едноставно... не знам, изгледа не ме бива за тоа или не ми ја бива пеглата или тонерот (инаку, имам HP ласерски принтер, знаев дека тие ги препорачуваат за тонер трансфер и баш затоа и купив HP), можеби и немам доволно нерви за тоа... не знам што е, ама искрено, подобро ќе потрошам година дена да преправам inkjet отколку да трошам часови и нерви над лавабо со четка за заби во рацете надевајќи се дека 20-тиот трансфер ќе излезе како што треба ::). И искрено, до сега ниеден трансфер не ми излегол како што треба, секогаш требаше да доцртувам водови што фалат, па гледај кој фали, па земај лењир, па со маркер доправај... немам нерви ;D, ќе платам некој да го прави тоа, ама немам нерви јас да го правам ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
како бе со селотејп ги прави?  ;D да не го лепи селотејпот и го сече потоа, а го остава само таму каде што има водови?  ;D е и читав на нет дека можело да се прават плочки со инк јет ама само со фото постапка  :( ;D

Постои посебна трансвер-хартија и за инкџет печатари со која се добива добар отпечаток.Е,овде има мала процедура: се премачкува прво бакарот со посебна течност,се става отисокот од  плочката и се притиска со пегла .Потоа се одлепува (многу лесно!) хартијата и остануваат два слоја,од кои се одстранува горниот слој во вид на многу тенка најлонска фолија и останува бојата на бакарот.Се остава некое време да делува течноста (таа ја фиксира бојата),а потоа се развива во киселина и пероксид.Постапката е скапа за аматери.Ова постапка ја користат конзерватори на слики,икони... Сум работел плочки со сложена структура,двослојни,во  мали серии .Интересно е што водовите можат да се направат и во боја,не само црни,се до нивно симнување од бакарот со  водена шмиргла.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #423 on 03.10.2013, Thursday, 20:59:44 (Edited 03.10.2013, Thursday, 21:01:57) »
како бе со селотејп ги прави?  ;D да не го лепи селотејпот и го сече потоа, а го остава само таму каде што има водови?  ;D
Да, баш така...треба живци јаки и прецизност, ств не е како фабричка ама за со селотејп ја изработува нешто прејако :D

Постои посебна трансвер-хартија и за инкџет печатари со која се добива добар отпечаток.Е,овде има мала процедура: се премачкува прво бакарот со посебна течност,се става отисокот од  плочката и се притиска со пегла.
Ам кај шо дојде тонер трансфер хартија, подобро да е за ласерски стандардна...прилично е скапа, додека евтината нема гаранција дека ќе стигне во добра состојба (може да биде како низ газ помината, или во џеб транспортирана  ::) )

...се до нивно симнување од бакарот со  водена шмиргла.
па додека сме кај инкџет, подобро јас мислам дека би било со ацетон или разредувач нешто да се одстрани бојата...макар што не знам каква боја е и колку е јака али би можело ваљда...можеби грешам. Зш со шмиргла или астра се “тенчат“ водовите (жал ми е  :P ) :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #424 on 03.10.2013, Thursday, 22:32:14 (Edited 05.10.2013, Saturday, 17:11:38) »
За *танчење* на водовите нема никаква опасност.Водената шмиргла има улога само да ја симне механички бојата и нема опасност да предизвика драматично тенчење.И поевтина метода е од било која хемиска,И друго,после *тенчењето* веднаш ја премачкувам плочката со раствор од колофониум во алкохол и се добива филм кој е извонредна анти-оксидациона бариера и одлично допринесува при лемењето.Кај водовите каде минат нф сигнали нема никаков проблем,а кај оние *подебелите* секогаш минете ги со калај ако пренесуваат напон.Исто важи и за водовите кои се * маса*.Само лехелерските водови во ВФ техниката треба да бидат со определена големина и меѓусебна оддалеченост.Исто така по можност плочките за ВФ техника обавезно да ги калајдисате,а водовите на елементите да бидат што пократки! За калајдисување на плочката користам јак раствор на винска киселина ( оцет со јака концентрација) и сребро нитрат од стар изработен фиксир за правење црно бели фотографии .Двата раствора се нанесуваат на плочката и со плутен чеп се размачкуваат заедно по бакарните водови,се додека не се посребрат водовите,па се пере плочката под јак млаз вода.Извинете за офф топикот,ама ова вреди да се знае.

Offline DS

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 105
  • Gender: Male
Со што ја сечете плочката? :)
loading...

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
јас поголемите плочки ги сечам со брусалица, оние големите  :D ;D а помали плочки со нож.  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас со гравирка почнав да ги сечам, ама бидејќи куив едни пертинакс плочки кои, поради не знам која причина, не се сечат добро со малечко бонсече со рам... не знам, заглавува пиличката при сечење... пробав со сапун, пак заглавува :S. Не знам што е проблемот, можно е да е многу тврд пертинаксот. Како и да е, на крајот се изнервирав и земав да ги сечам со гравирка ;D. Е сега, поголем рез прави гравиката, што значи дека и се губи дел од плочката при сечење, а треба и да си попрецизен малку, да пазиш повеќе да не засечеш несакајќи каде што не треба, ама барем не се замарам со заглавени пилички и сечење на криво ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Витропласт сечам со бонсек, квалитетен лист оди низ него како низ путер, а пертинаксот не го сечам воопшто, само го засекувам со скалпер од горе и доле и после лесно пука по засеченото... ;)
При сечење или бушење витропласт обавезно да носите маска, од оние докторските, прашината е канцерогена.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е ова не го знаев гигават дека при сечење на витропласт обавезно треба да носиме маска :o
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
При сечење или бушење витропласт обавезно да носите маска, од оние докторските, прашината е канцерогена.

Тууууу, да знаев ;D. Пред да ги шмирглам оние витропласт плочки за кутии, да знаев барем ;D.

Е ова не го знаев гигават дека при сечење на витропласт обавезно треба да носиме маска :o

Е и јас не знаев ;D. Сега ми е страв да идам на лекар ;D.



Но пушам цигари... можеби некоја заштита е тоа, кој знае, хахахахахаха ;D ;D ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline borisq10

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 230
  • Gender: Male
Дали ке може некој да ми објасни се што треба да имам за да направам таква плочка поточно кој компоненти  :)
Making PCBs with solder resist

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Печатена плочка
« Reply #432 on 06.12.2013, Friday, 14:54:50 »
Здраво, може ли некој да ми каже како се прави обична печатена плочка како оние по техничко образование кога ни ги даваа. Купив голема плочка , треба да ја сечам , купив хидроген 30%, солна и маркер алкохолен и друго не знам што треба.
Ве молам некој да ми помогни, или да ми посочи некој поконкретен дел од форумот каде можам полесно  да се снајдам.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Печатена плочка
« Reply #433 on 06.12.2013, Friday, 15:25:37 »
Многу лесно првин ја чистиш плочката со челична жица Астра таа е тенка не го гребе бакарот.Или го чистиш бакарот да свети треба што се вика да се огледаш.Ја црташ саканата шема.Со алкохолниот фломастер нели нормално.И после тоа ставаш едно капаче хидроген.И три качиња солна киселина.Сакам да ти кажам немора да ставаш стрикно капачиња.Може да ставиш и повише раствор.Но секогаш една четвртина хидроген се става и три четвртини солна киселина.Е сега како ќе знаеш дали е нагризана плочката треба да нема мали црни флекички тоест виорчиња.Како виорчиња се гледаат и кога ќе ги снема ќе остане плочката нагризана.После ја истураш киселината.Ја миеш плочката со вода темелно.Па после ја чистиш од маркерот со ацетон или шпиритус.Ја бушиш плочката со 1 милиметар бургија.Ги редиш елементите и залемуваш.Па ѓи сечеш ногиците.Е сега не ти треба да се замараш со калаисување.Гледам дека си изгледа почетник па направи се како што ти кажав.Па јавини што си направил ;) ;) ;) ;) ;) ;).Успешна работа. ;D ;D ;D ;D ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline ISKRA ERO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 34
Одг: Печатена плочка
« Reply #434 on 06.12.2013, Friday, 15:38:14 (Edited 06.12.2013, Friday, 15:43:04) »
Многу лесно првин ја чистиш плочката со челична жица Астра таа е тенка не го гребе бакарот.Или го чистиш бакарот да свети треба што се вика да се огледаш.Ја црташ саканата шема.Со алкохолниот фломастер нели нормално.И после тоа ставаш едно капаче хидроген.И три качиња солна киселина.Сакам да ти кажам немора да ставаш стрикно капачиња.Може да ставиш и повише раствор.Но секогаш една четвртина хидроген се става и три четвртини солна киселина.Е сега како ќе знаеш дали е нагризана плочката треба да нема мали црни флекички тоест виорчиња.Како виорчиња се гледаат и кога ќе ги снема ќе остане плочката нагризана.После ја истураш киселината.Ја миеш плочката со вода темелно.Па после ја чистиш од маркерот со ацетон или шпиритус.Ја бушиш плочката со 1 милиметар бургија.Ги редиш елементите и залемуваш.Па ѓи сечеш ногиците.Е сега не ти треба да се замараш со калаисување.Гледам дека си изгледа почетник па направи се како што ти кажав.Па јавини што си направил ;) ;) ;) ;) ;) ;).Успешна работа. ;D ;D ;D ;D ;D
Немам проблем со лемењето лемам некои 7-8 год некои обични работи, глупости, но сега сакам да направам печатена плочка. Мислам дека растворот за ова се состоеше од 2 капачина солна и едно хидроген , вие ја опишавте подруго или ..?  Оваа астра жица не знам каква е , да не е за садови ?