Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 86343 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ама ја погодивте темата за муабет.
Префрлете си што имате во другата тема, муабетиве тука ќе ги избришам
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Преместени се post-овите.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
баш денеска пробав да правам една плочка, и тонерот несака да се отпечати на плочката, што би можел да е проблемот?? инаку користам ink jet печатач.. :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Не може со инкџет, мора со ласерски принтер.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Исклучиво само со ласерски печатач на најтемно подесен а и не мора на најтемно сум пробувал и ја со инк џет али не само ласерски ;D.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Се разбира дека не може да функционира со inkjet ;). Inkjet прскаат боја и се впива во хартијата. Целата поента на тонер трансферот е да се префрли „залепениот“ тонер од хартијата на плочката ;). Така функционираат само ласерските принтери ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, с&
« Reply #411 on 30.09.2013, Monday, 09:06:58 (Edited 30.09.2013, Monday, 09:12:29) »
јас пробав и со обична хартија, и со мрсна хартија, дури пробав и со графоскопска фолија, каде што бојата не се ни суши и пак несака..... ама ништо тогаш за друг пат ке барам ласерски печатач  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не можеш боја да префрлиш ;). Каква сака нека е хартијата ;D, од inkjet боја не се префрлува ;) ;D. Евентуално, можеш да преправиш inkjet принтер директно да принта на бакарна плочка, со тоа што накнадно ќе треба да ја печеш плочката за да се исуши бојата или да ја оставиш некое време да се исуши бојата ;). Друга опција со inkjet нема ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
луѓе, прво инкџет е со инк(мастило) и се впиват во хартијата, а тонерон на површина е пресован под притисок и температура, а настрана мастилоно со вода се разредвит така да самото воденење, или ставање во раствор за нагризување ништо нема да останит :D

Евентуално, можеш да преправиш inkjet принтер директно да принта на бакарна плочка, со тоа што накнадно ќе треба да ја печеш плочката за да се исуши бојата или да ја оставиш некое време да се исуши бојата

и то не е баш изводливо, и со енергетски фен или во релна ќе треба да се испечи многу xD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
и то не е баш изводливо, и со енергетски фен или во релна ќе треба да се испечи многу xD

Има луѓе кои правеле преправки со пигментирани бои (не ме прашувајте какви се овие пигментирани бои, не знам, само така имам читано ;D, такви бои требало да се користат за да може да се преправи inkjet убаво да печати на бакарни плочки ;D), така да, може да се изведе ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
абе гига, те разбирам...све мојт да се напрајт, ама гледај колку е изплатливо или незнам како да кажам, од тој аспект гледано, иначе и јас имам гледано :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па... точно знам колку е исплатливо ;). Бидејќи ниедна пара не може да ми ги замени нервите кои ги уништувам секој пат кога ќе треба да правам плочка со тонер трансфер (буквално ми се темни пред очи, понекогаш една плочка ја правам и по неколку часа и трошам по цел лист хартија за плочка од 2X3cm ::)), барем за мене е апсолутно исплатливо да правам ваква преправка ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Ќе земиш еден топ хартија (500 листа) и убав хп/канон печатач на 1200дпи и фино лепо цел ќе го потрошиш на тонер трансфер. Направив „совршена“ плочка со тонер трансфер, и ко ја усовршив постапкава купив фото боја :3 . Кретенизам ама тое :D

п.с. пробај со ламинерка или пегла за коса ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено, немам нерви да се зезам со тоа ::). Да учам да правам, да трошам време и пари за тоа... па за тоа време ќе преправам inkjet принтер и веќе никогаш нема да морам да се замарам ;). Ова со тонер трансфер би го правел само ако немам друг излез, ако во меѓувреме ми треба нешто да направам, а сеуште не сум нашол време да го преправам некој inkjet принтер.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Aбе е гњаважа ама поевтино е, зависи и дали е една или количина е во прашање. Btw, имаш праено плочки со селотејп? е то ти е вистински pain in the ass. Тато е old school до ден денес така ги прави, незнам како не побудалел, тек сега ќе рече „стефан, др‘ж напрај ми ја плочкава, мака ми е“  ::) . И јас до пред неколку години така ги правев, тек тогаш открив за нешто наречено toner transfer...потполно нов свет ! ^^  8)