Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 87368 times)

Offline JOCO

  • Нов член
  • *
  • Posts: 45
Дечки по колку време од печатењето на шемата на хартија може да се изврши тонер трансфер постапката(пример:Во близина на моето живеалиште нема каде да ја испринтам шемата,а до некое место каде што може има 15,20 или 30 минути одење од кај мене)Значи дали има одредено време за колку може да се изврши постапката или може да се испечати па после час или два да се изврши оваа постапка.поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
можеш и по 1 година да чекаш, ако тонерот е квалитетен и не испадне од хартијата на која печатеше за време на чекањето нема да имаш проблем, мој предлог користи глоси (кунсдрук) хартија, многу едноставно е и плус чисти излегуваат плочите без грешки и слично :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Најдобро е одма после печатење да ја правиш плочката, не заради друго туку дека колку подолго стои повеќе прашина и нечистотии паѓаат врз тонерот и после не се лепи на бакарот како што треба, ама ако го ставиш испечатеното помеѓу два листа нема гајле. Исто гледај и да не го допираш испечатеното со прсти, држи го листот за белиот дел.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline nikola_janev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Постапката е топ ама пеглата е досадна , арно ама пред една година од бувјак ми падна у раце Лехмарк фоил ламинатор А4 . Тоа е она машинче што пластифицира . Најдобра се покажа хартијата од флаери у сандачиња . Плочката ја пушташ три пати низ ваљците едно по друго и добиваш резолуција помала од милиметар ако сакаш.Инаку со пеглата е ср*ње (не еднакава температура , различен притисок ) и остана некое ситно вотче на хартијата а пофторно чистење на плочката е голем секс. Ако штампаш повеќе и нов да купиш не е греда цената е од 800 денара за 20 см ламинатор до 2500 за А4.

Поздрав.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
А го модифицираше нешто ламинаторот, зашто тие се подесени да греат до 130 степени, а за целосно да се стопи тонерот треба над 170-180 степени?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
од кај може да се купи таков ламинатор за 800-2500 денари (или тоа е хартија/пластика)
интересно звучи тоа би ми завршило доста работа такво нешто
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Постапката е топ ама пеглата е досадна , арно ама пред една година од бувјак ми падна у раце Лехмарк фоил ламинатор А4 . Тоа е она машинче што пластифицира . Најдобра се покажа хартијата од флаери у сандачиња . Плочката ја пушташ три пати низ ваљците едно по друго и добиваш резолуција помала од милиметар ако сакаш.Инаку со пеглата е срање (не еднакава температура , различен притисок ) и остана некое ситно вотче на хартијата а пофторно чистење на плочката е голем секс. Ако штампаш повеќе и нов да купиш не е греда цената е од 800 денара за 20 см ламинатор до 2500 за А4.

Поздрав.

Nikola Janev недолични зборови нека не бидат составен дел од твоите постови.Сепак,да се држиме до културата ,а *ср...е* не е баш културен! Те молам избриши го и преправи си го постот!

Offline nikola_janev

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #397 on 05.06.2012, Tuesday, 23:54:12 (Edited 06.06.2012, Wednesday, 00:12:57) »
Јас лично го заштравив термостатот од задна страна па температурата е поголема за 20 степени , голега мој некој модел од керфур воопшто не го отвараше.Нај важна работа е ваљците да имат доволен од по висина ..... Квалитетен Олимпија А4 140 степени во конрад ГТЦ е 2773 ден ама имам многу поефтини нонеим..

Споено мислење: 06.06.2012, Wednesday, 00:12:57
Плочките секогаш пуштате ги дијагонално (ќошето напред) во спротивно доколку има пластични запчаници може да се скршат.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #398 on 06.06.2012, Wednesday, 01:57:30 (Edited 06.06.2012, Wednesday, 01:59:43) »
од кај може да се купи таков ламинатор за 800-2500 денари (или тоа е хартија/пластика)
интересно звучи тоа би ми завршило доста работа такво нешто

Тоа сакав и јас да прашам ;). Каде може да се купи ламинтор ;), бидејќи и мене ми е смачено од „пеглај, не излегло, ајде пак штампај, пак пеглај, пак не излегло“ :S... не знам дали е проблемот до постапката со пегла или едноставно не ме бива, ама имам направено неколку плочки со оваа постапка, и као демек, нели, се се учи со време, колку повеќе пракса, толку подобро, ама јас до ден денешен не успеав да научам :S. Барем 7 или 8 пати треба да испечатам, е дури последниот ќе ми излезе како што треба :S.

Квалитетен Олимпија А4 140 степени во конрад ГТЦ е 2773 ден ама имам многу поефтини нонеим..

Е каде ги има да се купат тие no name ламинатори?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
јас од прво ги правам плочите со пегла, ама кога се работи за некој димензии од 150х100мм
поголема нема шанси да ти успее :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Napsterce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
  • Gender: Male
Ке ми треба мала помош. Значи вака, со методот на „пегла“  ;) сакам да направам плочка ама проблемот е во тоа што плочката се дува, односно бакарот се одлепува од другиот дел од плочката (пластиката). Се обидов со температурата на минимум што може а да се пресликува и секој пат истото се случува.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
премногу ти грее пеглата, многу длго ја држиш на плоча
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline ShadowMaster

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
се наоѓа ли низ скопјево фотокопир, каде што "можат" и е "препорачливо" да ми испринтаат шема на конздpух* хартија... покрај паусот што е многу потенка хартија?

*- Не знам како точно ја нарекуваат, и дали е спелувано " ко шо требит".

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
мислам, ама мислам дека кунздрук(х) нема толкава прозирност како паус. Шемата на максимум густина да ти ја испечатат да бараш. :)

btw oд Охрид сум, појма неам каде :P

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
се наоѓа ли низ скопјево фотокопир, каде што "можат" и е "препорачливо" да ми испринтаат шема на конздpух* хартија... покрај паусот што е многу потенка хартија?

*- Не знам како точно ја нарекуваат, и дали е спелувано " ко шо требит".

кунздрух можеш да испринташ на секој ласерски принтер, а се користи за тонер трансфер постапка додека пак паус се користи за ув осветлување исто можеш да испринташ на секој ласерски принтер