Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 87373 times)

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Најголем проблем ми е дека дома имам инџект печатар па неможам да печатам со него да имав дома ласерски до сега сигурно ке ја направев :( бидејки имав само една копија од оваа ППК. Иначе многу добро ја исчистив плочката светеше дури  :P со пеглата 15 мин држев и стегав на нај топло беше уклучена но бидејќи е многу стара сигруно затоа не грееше. Но вечер со нова пегла ке пробам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
обична хартија користиш ?

многу долго држиш притиснато, кај послабите водови ќе ти се разлее тонерот, јас држам околу 30 секунди со цела моја тежина врз пеглата и после со помали притискања полека ја препеглувам ццела плоча движејќи ја плочата, вака до сега не сум имал никаков проблем :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Јас се одлучив дека веќе нема да правам со оваа постапка, освен ако не морам ;D. Немам нерви јас за ова ;D. На една плочка трошам минимум 3 испринтани шеми ;D. Бегај, не сум јас за ова ;D. Ќе си преправам еден inkjet принтер и ќе си бркам работа со тоа ;). И онака еден фазла ми стои ;). Тоа е потешко, ама барем нема потоа да се замарам со „па не ми испадна цел тонер, па ајде корегирај со маркер, па ова па она“... не знам, немам нерви јас за ова ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
хах и јас така си мислев ама се решив да не се одкажвам  ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
И пеглата игра голема улога при правење плочки, и претходно ми излегуваа добри ама откако ја сменив пеглата излегуваат скоро совршени, таа старата имаше направено како мев на средината и ми го размачкуваше тонерот, оваа новата е рамна и со неа излегуваат супер плочки од прва ;) :)



Иначе ако има голема површина на маса на плочката, обавезно да се помине со маркер врз неа, иначе ќе излезе целата со ситни дупчиња, бидејќи иако не изгледа така, тонерот всушност е порозен.
Сега останува уште да се проба со ламинатор, мислам дека тоа ќе биде најдобро решение во однос на пренесување на тонерот врз бакарот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Постои и друг начин - со трансфер хартија.Тоа е хартија со премаз на една страна.Ја има за инк-џет (во боја) или за ласер.Она за ласер е малку сивкаста и од едната страна е порапава( на неа се принта!) А4 формат беше околу 1,2 ЕУ,ама излегуваат фантастични плочки ( со 0,7 мм водови) ,ако малку попажливо се работи. Ги имаше во Ск ,во СИТО-ГРАФИКА ( така мислам се викаше фирмата),спроти Соборната црква,на Ленинова ( ова со резерва,можеби ситуацијата е променета! ;D).Си сечеш парче колку плочката ,ја лепиш на обична хартија ,на она место каде што за проба си извадил отисок и повторно ја пушташ  ;D ;D Никогаш не промашила ни една плочка ,ма колку била сложена!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Во Про-графика минатото лето беше 100ден., ја земав за правење маица, ама не ми остана парче да пробам за плочка, во секој случај не е баш ефтина, за 100ден. по лист подобро е да се нарача P-N-P фолија од ибеј...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,не е евтина,ама за плочки каде имаш испреплетени и тенки водови,краткоспојници, повеке ИК, таа е незаменлива.И во аматерски услови едино со неа може да се направи добра двослојна плочка ( на дупли витропласт на пример) со ставање маркери и преклопување на водовите на цртежот.Добра пегла и треба да почекаш да се излади,па со вода и лесно се вади после.

Offline acomarce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Не знам дали му е на прашањево тука местото (ако не пишете каде),

дали вакво нешто се исплати и дали го има во Скопје некаде да се купи:
Code: [Select]
http://www.satistronics.com/kinstenchief-skill-positive-acting-presensitized-pcb-board-pp-1520cm_p1943.htmlЈас сум ептен аматер значи битно ми е со што полесно се работи :-)

или да барам да купам фото лак и плочки

Фала,
Поздрав


Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
е баш постапкава што ја одбра и не е најлесна, треба да имаш UV извор на светло, да имаш достапност од одредени хемикалии за развивање ( кај нас се вика сода за сапун :), негде ја има како жива сода и слично)

најлесно ти е тонер трансфер метода :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline acomarce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Фала многу на уштедата на време и пари,  а за тонер трансфер методот каде може да се најдат плочки
(и како се викаат точно),
извинете ако не сум видел а пишува (и се разбира насочете ме :-).

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако пажливо ја прочиташ темава од почеток се ке ти биде појасно.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
скоро од сите продавници за електроника ќе им побараш плоча за електроника (празна) имаш витропласт и пертинакс, исто тука на форум еден член продаваше плочи (А4 формат)

кажи ни од каде си за да те насочиме кај да бараш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline acomarce

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Фала на одговорот.

Од Скопје сум па ако може информации каде би било најдобро да барам.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!