Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 97958 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Jaс го чистам тоа тонерот со ептен ситна шмиргла P400,исто под млаз вода...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Тој пишал дека сака да го извади без да ја изгребе плочката, челичната жица малку ја нагризува, мада не е тоа ништо опасно. Со ацетон е најлесно да се извади тонерот без да се оштети плочката, ама јас користам вим, бидејќи тој воедно и ја отстранува мрснотијата од плочката и потоа полесно се леми ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тој пишал дека сака да го извади без да ја изгребе плочката, челичната жица малку ја нагризува, мада не е тоа ништо опасно. Со ацетон е најлесно да се извади тонерот без да се оштети плочката, ама јас користам вим, бидејќи тој воедно и ја отстранува мрснотијата од плочката и потоа полесно се леми ;).

До сега сум немал проблем, а јас (бидејќи многу ме бива за вакви пипави работи ;D) сум правел трансфер на тонерот едно барем 5 или 6 пати на една иста плочка, се додека не се пренесе како што треба тонерот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Јас чистам тонер од неуспешни плочки (а и од готови, нагризани) со нитро разредувач, супер вади, не го струга бакарот и што е најважно е многу поефтин од ацетонот.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

ggoce

  • Guest
Фала многу за помошта  ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да, со нитор ти е ем најдобро ем најефтино :)
ацетонот е малку прескап за вакви работи, а пак со астра (жицата за садови миење) е најлесно :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
со Астра малце повеќе треба да се стисне,мада ја користам подебела фото хартија(не е кунздрух) и кога ќе ја направам плочката одлично испаѓа,но тонерот ептен тешко се вади. ;D ;D Користам и кунздрух и таа подебела(фото хартија) која е 120 грамска,со димензии 210*100мм.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас користам обична хартија, 80gr/m^2 и супер испаѓаат плочките :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Јас пред некој ден купив кунздрух од најтенкиот кај ленинова во про графика, 1 лист кошта 2 денари и земав околу 40 листови бидејки имав за правење плочки со потекни водови па мислев нема да ми успее од прва ама се зачудив, после 1 минута пеглање и на крајот јако притиснување со врвот и потоа ставање во врела вода со сјај, плочката излезе неверојатно и тоа 1 минута седеше во вода и падна цела хартија одеднаш без никакви оштетувања, на крајот се знае нагризување со киселина и како што кажаа погоре изваден тонерот со ацетон...слики ке ставам до вечер бидејки не се кај мене во телефон чекам да ми ги пратат :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не мораш под вода да ја чуваш, јас откако ќе испеглам одма ја тргам хартијата до сега сум немал никаков проблем, одма излегува, со вода можеби е полесно, треба да пробам, ама и вака нема проблем :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #370 on 01.02.2012, Wednesday, 00:16:59 (Edited 01.02.2012, Wednesday, 03:11:37) »
јас секогаш сум ја ствал во вода да отстои за полесно да се извади, само сега се изненадив да не речам во 1 потег излезе хартијата без ни малку тонер на неа :)

EDIT:




Еве слики од денешната изработка на плочките :)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Лесно и едноставно, и ефтино е со Астра. Од големиот дел се вади лесно со астрата, под вода, а после со алкохол, ќе светни плочката, а водовите ќе бидат перфектни  ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
еве уште една плочка која ја направив денес со тонер трансфер постапка, на сликата е нагризаната плочка без изчистениот тонер на неа кој најлесно се вади со ацетон :)

Code: [Select]
http://pic.mk/?v=G5WHB.jpg

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
Еве ја мојата прва плочка со тонер трансвер :( Цела ја запустив.  ;D

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ништо страшно :), не се разочарувај, ретко на кој му успеало од прва, избриши го тонерот со разредувач или ацетон и пробај пак, овој пат убаво исчисти ја плочката со абразивен детергент (Вим или сл.) да „свети“, пробај подеси ја температурата на пеглата на појако, подолго пеглај ја плочката, притискај повеќе, итн. - има многу работи што треба да се погодени за да излезе добра плочка, маката е додека ги научиш, после кога ќе ги знаеш нема утка - сите плочки ќе ти излегуваат од прва... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio