Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 97959 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
хартијата д аја испечати или плочките?

stefanjanevski

  • Guest
Ми треба мене некој хартијата да ми ја испечати, плочките сам ќе си ги направам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
дојди со хартија ќе испечатиме, ако се неколку лисја нп

stefanjanevski

  • Guest
Каде да дојдам, два листа се. Пиши дали си од Скопје.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
да да од ск сум, после понеделник намини ако ен ти е хитно, во к вода сум инаце

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Оваа шема е за 2W појачало.Знам дека е многу слабо но тоа ми се најде низ дома па затоа си реков да пробам.
Е сега сакам да ве прашам за ова со буквиве, како да го направам да ми го пишува името како што треба а не онака однопаку.Инаку плочкава е дизајнирана во Спринт Лејаут и ова ми е прва плочка која ја правев со лист и пегла :P па како за прва, спрема мене ми изгледа ок.Инаку утре изгледа дека ке ја доваршам (солна киселина , хидроген, лемење...) и истотака ке го направам и ву метарот ако ми стигни интегралното коло ЛМ3915.
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Не знам како ти излегло наопаку ;D, инаку, плочките што ги правиш во Sprint-Layout, ако се е под default setting, сами по себе и кога ќе ги принташ од програмот се спремни за тонер трансфер, не мора да се прави mirror на плочката ;). Не знам ти како си работел, но ми изгледа дека на целата плочка ќе треба mirror да и направиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Испечати ја со опцијата mirror и кога ќе ја испеглаш ќе си биде како што треба ;). Како за прва плочка стварно не е лоша, понатаму ќе се научиш да ги правиш помали и подобри. Ако негде ти не ти фати убаво тонерот или се излупи, можеш да го поправиш (нацрташ) со алкохолен фломастер.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Не знам како ти излегло наопаку ;D, инаку, плочките што ги правиш во Sprint-Layout, ако се е под default setting, сами по себе и кога ќе ги принташ од програмот се спремни за тонер трансфер, не мора да се прави mirror на плочката ;). Не знам ти како си работел, но ми изгледа дека на целата плочка ќе треба mirror да и направиш ;).

Абе брат убо си ја имав нацртано шемава, ама денеска нашкола по пракса се размуабетивне со професорот за дизајнирање на плочки и бидејќи ја имав на УСБ кога ја виде ми реќе мирор да и направам.Ама изгледа наместо хоризонтал јас вертикал мирор мавнав или нзн нешто ..
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе брат убо си ја имав нацртано шемава, ама денеска нашкола по пракса се размуабетивне со професорот за дизајнирање на плочки и бидејќи ја имав на УСБ кога ја виде ми реќе мирор да и направам.Ама изгледа наместо хоризонтал јас вертикал мирор мавнав или нзн нешто ..

Си требал horizontal mirror да и направиш, не vertical ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline jovce.

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #355 on 08.12.2011, Thursday, 00:00:12 (Edited 08.12.2011, Thursday, 00:01:50) »
Абе брат убо си ја имав нацртано шемава, ама денеска нашкола по пракса се размуабетивне со професорот за дизајнирање на плочки и бидејќи ја имав на УСБ кога ја виде ми реќе мирор да и направам.Ама изгледа наместо хоризонтал јас вертикал мирор мавнав или нзн нешто ..

Си требал horizontal mirror да и направиш, не vertical ;).

Ништо сега здравје, ум за другпат :).Е сега интегралното коло ке требит да го ставам од каде што е печатена плочкава т.е. водовиве зошто наместо 1 ке 8?
MB: GA-990XA-UD3, CPU: AMD Phenom II x4 955 BE @ 4.20GHz, RAM:8GB 4x2GB DDR3 1333MHz PATRIOT, HDD:250GB (ExcelStore), GPU:Sapphire HD 3870 512mb GDDR4, PSU:Cooler Master 700W RP

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ништо сега здравје, ум за другпат.Е сега интегралното коло ке требит да го ставам од каде што е печатена плочкава т.е. проводнициве зошто наместо 1 ке 8?

Па така би требало, ама да не те лажам, провери со монтажната шема што си ја правел во Sprint-Layout како точно треба да му дојде ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Дали постои некоја паста за отстранување на бојата од плочката после топење но без да се оштете?

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Дали постои некоја паста за отстранување на бојата од плочката после топење но без да се оштете?

Тонерот најлесно се остранува со ацетон, а исто така можеш и со вим ;).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тонерот најлесно се остранува со ацетон, а исто така можеш и со вим ;).

Јас го вадам со челична жица (онаа за миење садови) под млаз вода, супер се вади ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."