Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98040 times)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Денес прв пат правев плочка со новиот принтер, излезе супер ;D, и тоа ја правев на двостран витропласт, едната страна е ППК, другата ќе биде ground plane 8). Сликите се малце матни и не се гледа најдобро, но нема нигде кратки споеви или сл.





So zdravje da si go koristish i stvarno super izlegle plochkite  :D
izvinete za podrshkata za nekoj den se vrakjam Bt i kje imam podrshka : ;D
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Вчера ја пробав тонер траснфер постапката, по едно 6 или 7 обиди, конечно успеав (скоро) цел тонер да го префрлам на плочката ;D. Но некако малку размачкано се префрли, изгледа многу стискав со пеглата, ама па ако не стискав, не се преафрлуваше тонерот :S. Користев глоси хартија (од флаери од VIP ;D), а хартијата потоа ја вадев со вода бидејќи не сакаше да се одлепи сама од себе :S (како што рекоа некои членови на форумот, дека се вадела сама од себе глоси хартијата). Како и да е, единствена грешка што константно ја повторував е обидот да ја одлепам хартијата од плочката без вода, при што (нормално ;D) се одлепуваше скроо цел тонер од плочката. Затоа, совет за почетниците, бидејќи хартијата е најверојано залепена за плочката од толината од пеглата, вадете ја хартијата под вода со помош на четка за заби ;). Ако е потребно, извршете корекции со маркер (за мене барем, беше потребно ;D). Исто така, не ги лепете селотејчињата за држење на плочката на исто место на плочката врз дел од испринтаната хартија на кој има водови, на тоа место нема да се префрли тонерот :S. Подобро оставете малку простор од краевите на плочката и на тие места ставете селотејп. Лепење на цела страна од хартијата со селотејп за да се држи статично за плочата е истао така ложа идеја. Ако тонерот не се префрли на некое место од хартијата, потоа ви останува еден куп стопен лепак (од селотејпот) кој треба да го исчистите од плочката, што не е баш лесна работа (за да можете повторно да ја реискористите плочката). Доволно е да имате малку селотејп залепено на ќошињата на хартијата, ова се покажа како најдобра комбинација ;). Кога ќе ја лепите хартијата за плочката, убаво погледнете да не има некои издигнувања на хартијата над плочката (празен простор меѓу хартијата и плочата), бидејќи, ако има, на тоа место каде што е издигната хартијата над плочката, нема да се префрли тонерот, а тоа понекогаш може да ја зафаќа и половина плочка (I learned it the hard way ;D). Кога ќе ја пеглате плочката, ставете два лсита стари весници под и над плочката за да не се лепи стопениот селотејп за подлогата и за пгелата (првиот пат кога пробав да ја пеглам плочката, ставив само од озгора хартија, за да не се лепи стпениот селотејп за пеглата, ама потоа видов дека сум требал да ставам и одздола, имаше стопени парченца лепак од селотејпот за подлогата :S). Како и да е, морам да признаам дека постапката е прилично „пипава“ :S (а јас некако губам нерви и контрола на вакви „пипави работи“ ;D). Искрено, се мислам дали постојано да ја употребувам, но, за жал, во моментов немам подобра опција :S. Така да, изгледа и јас сум заглавен со тонер траснфер постапката. Мислам дека потребно е само малку повеќе пракса со ова постапка за да се испраксира. Вчера се изнервирав бидејќи принтав и лепев 8 пати за да направам две плочки ;D (за првата, дури 6-тиот пат ми се погоди, за втората, имав само една грешка, и 8-миот пат се погоди ;D), што ми одзеде околу добри 5 часа работа :S. Плус, далеку од совршени беа плочките, требаше да ги корегирам со маркер, и тоа уште толку ме деморализираше :S (некои членови ја објаснуваа постапкава како „плукни залепи“, и нормално, мислев дека е скоро баш така, принташ, пеглаш, оп, имаш плочка, нагризуваш и тераш работа ;D, што е далеку од вистината ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #332 on 27.07.2011, Wednesday, 16:04:57 (Edited 27.07.2011, Wednesday, 17:30:56) »
Само малце пракса ти треба и ќе правиш "профи" плочки :D
Ти мислам дека имаше HP принтер, значи тонерот е добар, ако не се лепи за плочката тогаш најверојатно не била добро исчистена, убаво измиј ја и помини ја со ситна шмиргла или онаа металната жица за чистење тенџериња :), избриши ја со чист алкохол или ацетон (не од мрсниот!) и нема да паѓа тонерот.
Пеглање без многу притискање, само тежината на пеглата и раката, за да не се разлева тонерот, едно 2-3 минути.
После потопија во вода и сјај и остави ја да кисне, колку подолго, толку полесно ќе се вади хартијата ;).

Споено мислење: 27.07.2011, Wednesday, 17:30:56
И уште нешто - никогаш не користам селотејп, ја поминувам еднаш хартијата со пегла да се подзалепи малце тонерот и после тоа хартијата не се мрда воопшто...;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ти мислам дека имаше HP принтер, значи тонерот е добар, ако не се лепи за плочката тогаш најверојатно не била добро исчистена, убаво измиј ја и помини ја со ситна шмиргла или онаа металната жица за чистење тенџериња :), избриши ја со чист алкохол или ацетон (не од мрсниот!) и нема да паѓа тонерот.

Да да, HP е принтерот, LaserJet 1102 ;). Ја чистам со вода и со жицана метална, за тенџериња. Ја чистам се додека не светне (целета да ја добие онаа светлана бакарна боја ;)). Со ацетон не ја поминав на крај, ама ќе пробам нареден пат кога ќе правам ;).

И уште нешто - никогаш не користам селотејп, ја поминувам еднаш хартијата со пегла да се подзалепи малце тонерот и после тоа хартијата не се мрда воопшто...;)

Ааааааааа, епе ете кај била тајната, јас па мислев дека со директен контакт ќе се оштети плочката или хартијата, а башка што ќе се измрда, па затоа ем ја лепев хартијата за плочката, ем ставав весници под и над плочката, па друи тогаш ја ставав пеглата. Ама претпоставувам дека ако пазам, и ако не стискам многу, нема да се измрда хартијата, така да, не ми е проблем ;). А да ја оставам пеглата едно 20-тина секунди врз плочката, без да ја мрдам? Нема така подобро да се залепи?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #334 on 27.07.2011, Wednesday, 21:06:39 (Edited 31.07.2011, Sunday, 23:29:17) »
Хаха, исти принтери имаме... ;) ;D
Над хартијата со тонерот не ставај ништо, нема потреба, така само се намалува количеството топлина што стигнува до тонерот. Слободно остави ја пеглата врз хартијата, помини ја лесно целата и кога ќе "фати" тонерот после може да ја пеглаш и да стискаш, не се секирај, нема да се измрда... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Хаха, исти принтери имаме... ;) ;D

Па ако си го купил лани или сега, тие модели сега се продаваат ;D.

Над хартијата со тонерот не ставај ништо, нема потреба, така само се намалува количеството топлина што стигнува до тонерот. Слободно остави ја пеглата врз хартијата, помија ја лесно целата и кога ќе "фати" тонерот после може да ја пеглаш и да стискаш, не се секирај, нема да се измрда... ;)

Аха, ОК, сватив сега како треба да „оди“ постапката ;). Нареден пат кога ќе правам, така ќе пробам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio

Па ако си го купил лани или сега, тие модели сега се продаваат ;D.


Го добив за роденден пред десетина дена и од тогаш интензивно го злоупотребувам, хахаха... ;D. Ќе беше поубаво да е P1102w, ама знаеш како викаат, на поклонет коњ заби не му се гледаат... ;D

Него, малце офтопик, како го подесуваш да пушта помалце тонер, не гледам опција драфт, само го штиклираш EconoMode i подесуваш Print Density на најмалце, така? Да не има некој понов драјвер со повише опции?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
зависи кога ја тргаш хартијата од плоча, ако ја оставиш да се олади се згрутчува и станува крута, додека е топла со глоси одма излегува без вода без ништо, ќе набавам од вип флаерче и ќе пробам баш за чудо да видам што како :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Него, малце офтопик, како го подесуваш да пушта помалце тонер, не гледам опција драфт, само го штиклираш EconoMode i подесуваш Print Density на најмалце, така? Да не има некој понов драјвер со повише опции?

Па јас само тој начин го знам на мојот LaserJet 1102, само што јас не кликам EconoMode, ако штиклирам и EconoMode испринтаните страни се мноооооогу бледи :S. Не знам дали е до принтерот или некој bug во драјверот, ама страните се ептен бледи :S. Само го ставам на Print Density = 1 (или минимум, не ми текнува сега баш како беше) и така принтам ако имам некој обичен текст за принтање ;).

За понов драјвер, треба да направиш update на firmware-от во принтерот, бидејќи драјверот за овој принтер автоматски се инсталира преку flash меморија што ја има во самиот принтер, само го приклучуваш, се покажува нов drive во My Computer, дупли клик на него (или Autoplay, зависи како ви е подесено), се подига инсталацијата за драјверот, се инсталира, и тоа е тоа ;). Нареден пат кога ќе се приклучи принтерот, оперативниот систем веќе не го гледа како flash меморија, потоа си го гледа како стандарден принтер. За да може да се инсталира понов драјвер, треба да се flash-ува flash меморијата на самиот принтер. Би требало да има таков installer (do it all ;D) на сајтот на HP, ама никогаш немам проверено ;) (во денешно време обично такви ги прават update-ите за firmware-ите/driver-ите, едно exe, дупли клик и се update-ува firmware-от, flash меморијата, а со тоа и драјверот на принтерот ;)).

зависи кога ја тргаш хартијата од плоча, ако ја оставиш да се олади се згрутчува и станува крута, додека е топла со глоси одма излегува без вода без ништо, ќе набавам од вип флаерче и ќе пробам баш за чудо да видам што како :)

Поарај од тие старите, за некој ASUS лаптоп и некој Samsung телефон некоја акција имало, задната страна е целосно празна ;D. Би требало да имаат такви за раздавање бидејќи акцијата е помината ;) ;D.

А тоа за хартијата што спомна, па не можам толку брзо да ја префрлам хартијата на плочката и одма да почнам да пеглам :S, треба да си спиди гонзалес ;D. Хартијата се лади релативно брзо, затоа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON


зависи кога ја тргаш хартијата од плоча, ако ја оставиш да се олади се згрутчува и станува крута, додека е топла со глоси одма излегува без вода без ништо, ќе набавам од вип флаерче и ќе пробам баш за чудо да видам што како :)

Поарај од тие старите, за некој ASUS лаптоп и некој Samsung телефон некоја акција имало, задната страна е целосно празна ;D. Би требало да имаат такви за раздавање бидејќи акцијата е помината ;) ;D.

А тоа за хартијата што спомна, па не можам толку брзо да ја префрлам хартијата на плочката и одма да почнам да пеглам :S, треба да си спиди гонзалес ;D. Хартијата се лади релативно брзо, затоа ;).

газда ти пак си ненаспан...оди таму наспиј се убаво и дојди и пак прочитај го тоа што го пишал ѓаволот :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
...ако штиклирам и EconoMode испринтаните страни се мноооооогу бледи :S. Не знам дали е до принтерот или некој bug во драјверот, ама страните се ептен бледи :S.

Кај мене скоро и да нема разлика во принтот кога е штиклиран EconoMode (затоа и те прашав да не има некоја друга опција за штедење тонер), изгледа зошто сеуште е нов и непотрошен тонерот.
Околу хартијата, ако ти е некоја битна плочка со повеќе тенки водови или сл., стави ја да постои саат-два во врела вода со малце сјај и да видиш после како сама ќе се вади ;) :). Ако сакаш од одма да ја одлепуваш, пробај со подебела глоси хартија, таа поспоро се лади.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве како ми излезе мене една од плочките направени со тонер траснфер, со препораки од LordZi и многу други членови што ги имам читано низ темава ;).

It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
браво газда, па и следните плочки што ке ги правиш вакви лични да ти испаѓаат :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Супер е мајсторе, да ти се множат... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
Има ли некој ласерски принтер, ама што ги вади плочките убаво, да ми испринта неколку плочки. Кој сака да помогне нека пише, да му пратам фајлот.