Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98041 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
јас денес направив плочка за волтметар и премногу бев задоволен, ја правев со тонер трансфер, а малечко ако сакаш ке ти испринтам јас на кунсдрух ама ке треба да доагаш до карпош 4 :S

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
јас денес направив плочка за волтметар и премногу бев задоволен, ја правев со тонер трансфер, а малечко ако сакаш ке ти испринтам јас на кунсдрух ама ке треба да доагаш до карпош 4 :S
А не идеш наваму,накај рекорд,рамстор...? ;D Иначе ти имаш дома ласерски?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
јас ги правам со Глоси хартија..."glosy paper" од едната страна е лист бел ... а од другата е како та за графоскоп шо е проѕирна......(тие двете се споени...(така нешто)) 5денари парче е А4 ..во БТ...во продавница ГЕРА КОМ СОФТ

Тоа не е глоси хартија - глоси е како за фотографии -едната е мазна како фотографската,а позади малку рапава.Горниот дел што сјае не е пожелно со прсти да го допирате.Иначе глоси хартијата е скапа и сигурно ја има во РЕМА ,каде продаваат печатари.На парче е сигурно 20-30 ден за А4 формат


Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
оваа мојава е мазна од 2-те страни и мислам дека лист е 3 или 5 ден, од плочките сум презадоволен а мозе и не е само до хартијата хх иначе малечко јас принтам кај таткоми на раб дека немам дома ласерски, ама канцеларијата му е одма позади мојата зграда така да тешко дека ке одам накај рамстор :S

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #319 on 27.04.2011, Wednesday, 14:06:14 (Edited 28.04.2011, Thursday, 22:47:32) »
оваа мојава е мазна од 2-те страни и мислам дека лист е 3 или 5 ден, од плочките сум презадоволен а мозе и не е само до хартијата хх иначе малечко јас принтам кај таткоми на раб дека немам дома ласерски, ама канцеларијата му е одма позади мојата зграда така да тешко дека ке одам накај рамстор :S
Ок,фала на понуда...Ај јас ќе го прочешлам уште малце да не најдам негде у близина...Па ако не најдам тебе ќе те тормозам :D да ми иштампаш ;D.

Споено мислење: 28.04.2011, Thursday, 22:47:32
Oк,фала на понудата MartinSk ;) :).Се снајдов,иштампав во тоа „копи ева“ (така нешто беше :D) на југо дрво што е,и супер испадна плочката,а не ни знам на што испринта таа ;D,испод бирото и беше тоа принтерот,фотокопирот што и да беше...И ова да прашам,да не знае некој што хемикалија се добива кога ќе се измешаат киселината и хидрогенот? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
епа сигурно се добива киселина за нагризување бакар хахах :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и други метали нагризува!!! на праска имавме ставено една алуминиумска шипка (од антена) и таа ја стопи, ја дома имав ставено лагерчиња едни (ок лагери големи беа, не беа баш мали...) и...пластичното каначе се стопи ;D тоа кај што беа топчињата и истече тоа киселината
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline frikolistika

  • Нов член
  • *
  • Posts: 2
Само конздрух хартија 90 грамска, може и 110 грамска... подобро здравје!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
епа сигурно се добива киселина за нагризување бакар хахах :)
Mислев некој да не ја знае формулата,пример за сулфурна киселина H2SO4,е сега формулата за оваа кислелина што е,хидроген+солна киселина ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
солна киселина е HCL а хидроген незнам како е :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
солна киселина е HCL а хидроген незнам како е :)
Абре знам тоа,него готовиот раствор,како му е формулата?Иначе знам дека киселината е HCL,а хидрогенот е H2O2 ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
туу па и ти не сме ние хемичари хаха прашај некоја професорка, ваљда вака би било HCL+H2O2=CLH3O2  :D

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #327 on 05.05.2011, Thursday, 09:39:17 (Edited 05.05.2011, Thursday, 10:03:22) »
и други метали нагризува!!! на праска имавме ставено една алуминиумска шипка (од антена) и таа ја стопи, ја дома имав ставено лагерчиња едни (ок лагери големи беа, не беа баш мали...) и...пластичното каначе се стопи ;D тоа кај што беа топчињата и истече тоа киселината

Јас имам пробано кога ќе ја нагризе бакарната плочката нели останува зелена боја т.е. бакарот и ако ставиш во растворот(од кога ќе ја нагризи бакарната плоча) некое штавче ќе се бакаризира, ама од кога ќе се бакаризира ако го додирнеш штрафот паѓа бакарот од него, сигурно треба уште нешто(некоја хемихалија) да се додаде за да не паѓа бакарот од штравот (од кога ќе се бакаризира) ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
и други метали нагризува!!! на праска имавме ставено една алуминиумска шипка (од антена) и таа ја стопи, ја дома имав ставено лагерчиња едни (ок лагери големи беа, не беа баш мали...) и...пластичното каначе се стопи ;D тоа кај што беа топчињата и истече тоа киселината

Јас имам пробано кога ќе ја нагризе бакарната плочката нели останува зелена боја т.е. бакарот и ако ставиш во растворот(од кога ќе ја нагризи бакарната плоча) некое штавче ќе се бакаризира, ама од кога ќе се бакаризира ако го додирнеш штрафот паѓа бакарот од него, сигурно треба уште нешто(некоја хемихалија) да се додаде за да не паѓа бакарот од штравот (од кога ќе се бакаризира) ;)
Teшко е тоа,треба да си ептен хемичар ;D,иначе тоа се прави преку електролиза :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Денес прв пат правев плочка со новиот принтер, излезе супер ;D, и тоа ја правев на двостран витропласт, едната страна е ППК, другата ќе биде ground plane 8). Сликите се малце матни и не се гледа најдобро, но нема нигде кратки споеви или сл.



People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio