Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98047 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Теоретски би можело со пеглање од оваа хартијава да се пребаци тонерот на да речеме плексиглас или такво нешто што би се користело за маска на некој уред?

Па да би можело, ама потоа ќе треба да се заштити слојот со спреј или нешто така ;).

аууу епа ништо, ај направи ја плочкава со тој метод ?

Зошто да не може?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
па да не е многу сложена плочкава за правење со таа метода ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
па да не е многу сложена плочкава за правење со таа метода ?
Слична(ако не и иста) е на тонер трансфер ;) :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
не е многу сложена, да имаше потенки водови ке беше по зезнато да се направи, иначе ова може со тонер трансфер и со УВ :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
со УВ има перфектно да испадне,или пак дај ми ја мене одма ќе ти ја направам.(како од фабрика)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Каде може да се најде зелен спреј лак за плочки лакирање ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Каде може да се најде зелен спреј лак за плочки лакирање ;)
јас нарачав од конрад,баш пред недела дена нарачав и ефтино ме фати.Околу 900 денари(мислам беше)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Теоретски би можело со пеглање од оваа хартијава да се пребаци тонерот на да речеме плексиглас или такво нешто што би се користело за маска на некој уред?

Дали има некоја опасност да се зезне плексито со пеглање?
Или па на колку да ја ставам пеглава  :)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
нема што да се зезне, само помини ја хартијата со пегла и држи 1-2 мин, понатаму си одиш по редослед со киселина бушење итн итн :)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
нема што да се зезне, само помини ја хартијата со пегла и држи 1-2 мин, понатаму си одиш по редослед со киселина бушење итн итн :)
Изгледа не си видел убаво прашав да се пребаци тонерот на плексиглас за да го користам ко маска за појачало

Offline cika

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 288
  • Gender: Male
  • Математика : Ако оди лесно... грешно е ...
јас ги правам со Глоси хартија..."glosy paper" од едната страна е лист бел ... а од другата е како та за графоскоп шо е проѕирна......(тие двете се споени...(така нешто)) 5денари парче е А4 ..во БТ...во продавница ГЕРА КОМ СОФТ





Let's make things better.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
аа извини колега мислев прашуваш за друга, пробај можеби ке може ама јас мислам дека тонер нема да фати на плексиглас а не преку тонер трансфер постапка :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
денеска ми стигна пратката од конрад.Зелениот спреј за плочки,една коцка за гланцање на плочки и ДЦФ77 модул.
Извинете за офтопик

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
колку те коштасе се тоа дека сакам и јас да нарачам, извинете за офф топик па ако треба избришете ја поракава :)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки ај кажете кај има компјутерници/печатници,во центар негде...хитно ми треба за плочката за теслиниот трансформатор,да ми иштампаат на глоси со ласерски...тука кај мене им се потрошил тонерот еб*те :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker