Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98046 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не бе ова, ова го има кај нас го користат за контакти кога не му чинат ги мачкаат со тоа
мислам дека гига разбра што зборам :)
ќе поминам деновиве алфа ќе прашам ќе видиме што ќе ми речат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline *JOVE*

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
сребрен нитрат има мислам  во болница ако има некој познат таму може да земе  ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
сребрен нитрат има мислам  во болница ако има некој познат таму може да земе  ;)

Да, ама цела постапка е за посребрување со сребрен нитрат, ова е само едно солуција (течност, најверојатно некој вид на киселина, најверојатно H2SO4, сулфурна киселина) и прашок од калај, многу поедноставно е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
вчера ја направив мојата втора двослојна плочка со тонер постапка,има малку поместувања затоа не е баш некоја најдобра.Слики од плочката и од уредот што го направив ќе поставам а и ќе отворам нова тема за тоа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Чув за некоја „мултитрансвер“ хартија. Не е евтина, ми рекоа дека околу 50 днари бил лист, ама затоа плочките излегувале супер ;D. Имало некоја фолија залепеа на хартијата кој се топи и одлепува на поголема температура од температурата на која се принта на хартијата и потоа кога со пегла ќе се поминбе над неа, се одлепувал оној тенкиот слој пластична фолија и се лепел за плочата, за да не се измрдува тонерот ;) и потоа се одлупав фолијата и тонерот останува цврсто залепен за плочата ;). Не е лошо и ова да се проба ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Па постои од поодамна една т.н. PnP (Press'n'peel) фолија специјално за правење ППК, ама кај нас не сум ја видел...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па постои од поодамна една т.н. PnP (Press'n'peel) фолија специјално за правење ППК, ама кај нас не сум ја видел...

Еееее, да, баш така е принципот на работа ;), смао што кај нас ја викале мултитрансвер, и ја има во ProGrafika и тие околните продавници ;). баш во неврзан муабет со еден асистент на fax ми спомна, и баш чудно ми падна, не знаев дека постои таква хартија ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Епа тогаш 50 денари од лист не е прескапо, со оглед дека секогаш добиваш профи резултат.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Истата функција ја има и трансфер-фолијата ( барајте за ласер,бидејки има и за инк-јет !) ,а и т.н. термо -фолија за оние постарите проектори за на зид што ги имаше порано по школите,пред да стасаат ЛЦД проекторите.
Таа термо фолија се става во ласерски принтер ( дури и парче од таа фолија се лепи со селотејп на обично парче хартија,А4 формат и се печати во * мирор* (наопаку) .Потоа се става на плочката и со пегла се пегла на бакарната фолија.Чекаш да се излади и одлепуваш..
Корекција на водовите е можна со алкохолен фломастер.

Споено мислење: 27.03.2011, Sunday, 20:15:38
Еве прочитајте нешто и за посребрување!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да, ама со оваа хартија се ваделе профи резултати секој пат, дури и многу ситни водови без проблем се ваделе ;). Баш ми покажа асистентот на fax една плочка изработена на овој начин, искрено, да ме прашаше некој со што е работена, ќе речев сито ;D. Не се забележува дека е изработена со тонер трансфер ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Да, ама со оваа хартија се ваделе профи резултати секој пат, дури и многу ситни водови без проблем се ваделе ;). Баш ми покажа асистентот на fax една плочка изработена на овој начин, искрено, да ме прашаше некој со што е работена, ќе речев сито ;D. Не се забележува дека е изработена со тонер трансфер ;) ;D.
Ова мора да се проба :) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
тууу па тоа било супер нешто, мене ми треба и тоа како ваква хартија, па за 50 денари не е проблем кога се работи за голема плочка.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
тууу па тоа било супер нешто, мене ми треба и тоа како ваква хартија, па за 50 денари не е проблем кога се работи за голема плочка.

Па и да е помала, ќе сецкаш од хартијата ;) ;D. парче по парче, ќе ја итрошиш целата ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Теоретски би можело со пеглање од оваа хартијава да се пребаци тонерот на да речеме плексиглас или такво нешто што би се користело за маска на некој уред?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
аууу епа ништо, ај направи ја плочкава со тој метод ?

Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.