Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98052 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а Девил,ти хартијата ти е конздрух или пак онаа хај глоси?Јас зимам конздрух за 2 денари парче
 ;) :D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
незнам каква хартија е таа?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки а може тоа пцб-то за плочката да биде штампано на онаква хартија за слики,на HP е ;D?
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
на каква хартија?Мазна ли е?

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
на каква хартија?Мазна ли е?
Да,од едната страна е мазна,а од другата е како обичен лист и пишува на 100 пати у косина HP ;D,незнам дали може на таа,ако најдам на нет нешто да ви подобјаснам за што зборувам ќе ви пишам ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
а Девил,ти хартијата ти е конздрух или пак онаа хај глоси?Јас зимам конздрух за 2 денари парче
 ;) :D
брат од каде купуваш кунздрух за 2 ден ??? :D

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male


плочкава е изработена со пегла....и тоа...со кунздруџ хартија, принтерот на најцрно а пеглање околу 3-4  мин, потоа ппк ја ставив во сад со врела вода и сјај, а потоа во солна киселина и 12% хидроген....мислам дека е предобра ;D

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Супер е излезена  ;) Само докалаисај ја и ке биде заштитена за многу долго време  ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
вауу,многу е добра.Само како што ти рече Даниел,така направи

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
не колеги не е калаисана, тоа е хартијата и тонерот што е залепен на неа, после тоа со астра жица се трга и спремна е за бушење и лемење ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ти рекоа да ја калаисаш одкако ке ја исчистиш :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
дека пиша докалаисај ја па мислев си мислел дека тоа белото на неа е кајал хаха :D ;D

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Дали некој знае кај можам да најдам Liquid Tin ???
4:05 на видеово можите да видите што поточно е
(течен калај )

Making a PCB-Printed Circuit Board-DIY-PART II-Etching & Liquid Tin
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Дали некој знае кај можам да најдам Liquid Tin ???
4:05 на видеово можите да видите што поточно е
(течен калај )

Making a PCB-Printed Circuit Board-DIY-PART II-Etching & Liquid Tin

Мислам дека тоа Liquid Tin е тоа за кое што зборувавме во некоја друга тема или во истава, но не можам да најдам каде е сега, некој спомна сребрен нитрат, мислам дека тоа е тоа ;). Колку што разбрав, таа „прашина“ од калај се растворува во некаква си сулфурна субстанција (можно е да е сулфурна киселина бидејќи спомнува дека мириса на расипани јајца растворот ;D).

Може да пробаш да видиш дали ќе може да се нарача преку некоја фирма од Македонија, Алфа можеби можат да ти донесат Liquid Tin (калај во прав со раствор во кој се раствора, или сребрен нитрат, што и да е ;D), до сега две нарачки имам направено за компоненти кои не може да се најдат во Македонија, без проблем ги набавија и тоа по релативно разумна цена ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве ти нешто од Конрад
Code: [Select]
http://www.conrad.de/ce/de/product/228140/REVELL-CONTACTA-LIQUID-KLEBER/SHOP_AREA_32472&promotionareaSearchDetail=005 Јас сакав ваков да земам,ама малце окото ми фаќа,онде ако погледнеш проѕирно е тоа течноста.Јас се си мислам дека ова е тоа,само течност.