Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98051 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ако правиш плочки со toner transfer методот тајната на успехот е да користиш што потенка  хартија, и тоа од онаа сјајната (во книжара барај ја како кунздрук). Во краен случај можеш да искористиш и лист од старо списание, најдобро некое странско, повеќето од нив се печатени на многу тенка сјајна хартија, само исечи еден лист и штампај на него и со малку експериментирање со “пеглањето“ ќе добиеш сосем пристојни резултати. И обавезно штампачот подесување на најцрно! :)
епа јас правам со нај нормална обична бела хартија за печатар, плочата е стакло се излегува без да останат некој ќошиња ова она, излегува како со фото постапка да сте работеле, ама има една финта, после печатењето исечете го лифчето со шаблонот по саканите димензи и ставете го на плочата и тука залепете го за плоча на краевите, ама да не покривате од водовите. Гледајте убаво да е затегната хартијата, после ова земете во еден сад турете вода, макнете ја плочата со се хартија во вода, извадете ја и со прст прицкајте на хартијата се додека не почне да се гледаат водовите, да стане прозирна хартијата, исприцкајте ја цела. После ова само земе на највисоко ниво со нормална пегла притиснете ја околу 30s, после тргнете ја пеглата макнете ја плочата пак во вода, пак пеглајте , пак макнете ја и овајпат убаво со пеглата поминете преку цела плоча за секој случај да не не излезе негде. После пеглање макнете ја плочата во вода и пополека извадете ја хартијата, ќе видите дека е залепена, потријте ја малку и ќе излези цела, ставете ја во раствор и ќе видите супер резултати
со малку обиди ќе добиете супер плоча.
извинете за офф..
Jejjjj ajде аирлија работа и јас се научив да правам плочки јесссссс :D :D :D ;D ;D ;D ;D ;D 8) 8) 8) 8).Методот кој го користев е на девил(благодарност многу до него за споделбата),од трета мајка тргна работата,иначе layout-ите не беа добри,ама добри беа за тест ;D.Иначе сколс не се добри дупло помали испаднаа од оригиналот така да со нив тестирав.Земав со обични листови,испечатени на фотокопир!И првиот пат беше со оригиналот пик кит,ама не испадно добро многу бледо беше изгледа дека не стискав многу ;D,вториот пат добро беше,ама ќошевите ги немаше :D,а третиот пат испадна супер,само 2-3 вода имаше прекинати,ама ако според мене добро е од трета мајка :D.Ама не застанувам,денеска има цел ден да тестирам,да се навежбам,плочки да правам хахаха :D.Ете ако не знаел некој,можело и со фотокопир да испаднат! ;) ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
ајде,да видиме.Со среќа нека ти е.И јас така.На почетокот кога правев со тонер трансфер за 3-4 часа ја научив финтата.Сум одел до еден другар со УСБ и хартија(за плочките)да ми принта.И послем не се тргнав додека не успеав.Испадна како да била правена со УВ постапка.Ти малечко плочките т.е. ова што си го направил каде го печатеше?Во фотокопирница?Ако  си печател таму има една финта.Треба пред да принташ да штиклираш едно копче.Тоа копче ги зголемува/намалува сликите во ПДФ и кога принташ не испаѓаат добро.Така се за**ав на велико,и ми отиде хартијата.Ама послем дознав што било финтата па им ја кажав на овие од фотокопирницата и отсега натака испаѓаат многу добро принтаните листови. ;D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
ајде,да видиме.Со среќа нека ти е.И јас така.На почетокот кога правев со тонер трансфер за 3-4 часа ја научив финтата.Сум одел до еден другар со УСБ и хартија(за плочките)да ми принта.И послем не се тргнав додека не успеав.Испадна како да била правена со УВ постапка.Ти малечко плочките т.е. ова што си го направил каде го печатеше?Во фотокопирница?Ако  си печател таму има една финта.Треба пред да принташ да штиклираш едно копче.Тоа копче ги зголемува/намалува сликите во ПДФ и кога принташ не испаѓаат добро.Така се за**ав на велико,и ми отиде хартијата.Ама послем дознав што било финтата па им ја кажав на овие од фотокопирницата и отсега натака испаѓаат многу добро принтаните листови. ;D
Да на фотокопир беа принтани,карши гац,горе има две фотокопирници епа таа втората хаха :D.Него кажи финтата со пдф-от,да си направам асални плочки :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
еве сега твоите плочки во ПДФ фајл ги симнав(одпоново) и тоа копче го кликнав.Испаднаа во вистинската големина. :D

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
еве сега твоите плочки во ПДФ фајл ги симнав(одпоново) и тоа копче го кликнав.Испаднаа во вистинската големина. :D
Епа кое копче?Или не ти се кажува? ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #260 on 20.01.2011, Thursday, 11:52:28 (Edited 20.01.2011, Thursday, 13:16:10) »
сега,копчето се вика "Choose paper source by PDF page size".Тоа треба да ти е штиклирано,но треба да провериш уште нешто,има десно едно Preview,тоа ти покажува како ќе изгледа листот во реални димензии.Листот треба да биде со должина 8,27 инчи со ширина од 5,83 инчи.Ако не е така ако покажува поголеми бројки тогаш отштиклирај го тоа горе копчето.

Споено мислење: 20.01.2011, Thursday, 13:16:10
што направи??

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
сега,копчето се вика "Choose paper source by PDF page size".Тоа треба да ти е штиклирано,но треба да провериш уште нешто,има десно едно Preview,тоа ти покажува како ќе изгледа листот во реални димензии.Листот треба да биде со должина 8,27 инчи со ширина од 5,83 инчи.Ако не е така ако покажува поголеми бројки тогаш отштиклирај го тоа горе копчето.

Споено мислење: 20.01.2011, Thursday, 13:16:10
што направи??
A не е тоа А5 формат,наместо A4? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12892
  • Gender: Male
  • Не фалширам
A не е тоа А5 формат,наместо A4? :)

Таа опција се избира дека некои PDF фајлови се зачувани како Latter место А4, а големината на Letter форматот малку се азликува од А4 фоматот (Letter форматот е Американски стандад, А4 е Европски, но бидејќи најголемиот дел од софтверот ни доаѓа од Америка, повеќето PDF документи се зачувани во Letter формат, а резликата е мала, па со голо око не може да се забележи, само ако се испечати плочка, која мора да има егзактни димензии, може да се забележи разликата :S).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Cekaj ти од кај купуваш глоси ?
Па од таму кај таја винаријата имав купено 10 листови, па ми останаа 5-6, кога ќе ги потрошам тие, треба да барам од друго место.

Малечко, плочката во pdf ја вадиш во Eagle, така? Во Sprint Layout 5 ја нема таа опција, или јас не можам да ја најдам?
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Cekaj ти од кај купуваш глоси ?
Па од таму кај таја винаријата имав купено 10 листови, па ми останаа 5-6, кога ќе ги потрошам тие, треба да барам од друго место.

Малечко, плочката во pdf ја вадиш во Eagle, така? Во Sprint Layout 5 ја нема таа опција, или јас не можам да ја најдам?
и јас бев пред некој ден од таму купив, привремено беа затворени попис нешто имаа, ама сега работата, земав 100 лисја хахаха

за конвертирање користат виртуелни печатари, се инсталираат и наместо на печатарот него го избираш и си прави пдф фајл :), јас користам Foxit Phantom и добар е сега за сега, плус можеш да едитираш пдф фајлови :) некој спомна дека користел UDC..
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Тоа SPrint layout 5 е многу лоша програма(според мене),Eagle е 100 пати подобра од таа.Не сум работел во тоа спринтот,многу добар е Eagle-от.Не е како тоа спринт да не можеш да принташ или да правиш од плочките во ПДФ фајлови :P
Девил ти колку пари си ги земал листовите?Колку е еден лист?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
прво за програмата, како не може да се принта од неа ?
јас во неа работам веќе 4 години и не сум имал никаков проблем, може да претвораш во пдф не е проблем, ама треба да имаш снимено некој конвертор како принтер и да си префрлуваш ( како и од секоја програма) имаш просто мени за работа, нема некоја богата база на делови ама па лесно се цртаат нови по потреба, едноставна работа со повеќе слоја :)

еден лист е 5 денари, а 100 лисја се по 4.5 денари односно 400 денари што е прифатливо, пошто во една друга продавница сакаа да ми наплатат по 10денари листот
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Колеги,ај ве молам да снимите едно клипче за времето дур правите плочка/и,сакам да видам вашата техника на правење плочки,колку држите со пеглата,колку време во вода седат плочките(со се хартија),што ставате за полесно да се одлепи хартијата од плочката? :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Девил, ко ќе маниш принт, таму треба да одбериш Foxit за да го конвертира во pdf или како?
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да да, нели горе има едно Setup и до него е она копчето за Print, кликаш сетап и си избираш принтер (кај мене ги има едно 4-5) и маваш само принт, е ама финтата е што се работи со многу мали димензии и кога ќе ја испринташ ќе ти излези преголема и замачкана слика :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!