Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98114 times)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
ај утре задутре да се дог ке тркнам до кај тебе и онака треба да ти дадам нешо па ке ја видам ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
шо стори скапо вие што плаќата, глосите во битола е 5 денари по лист, 450 денари 100 лисја
само незнам сега кај што купував гледам ја имаат затворено треба да барам на другоместо кај има :)
Ilcebt ти од кај земаш ?, она кај пелагонка горе кај винотеката затвори, има на некое друго место ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
поскапо е во скопје, за жал :-\

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
шо стори скапо вие што плаќата, глосите во битола е 5 денари по лист, 450 денари 100 лисја
само незнам сега кај што купував гледам ја имаат затворено треба да барам на другоместо кај има :)
Ilcebt ти од кај земаш ?, она кај пелагонка горе кај винотеката затвори, има на некое друго место ?
Од Бабук земал, кај поштата.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
шо стори скапо вие што плаќата, глосите во битола е 5 денари по лист, 450 денари 100 лисја
само незнам сега кај што купував гледам ја имаат затворено треба да барам на другоместо кај има :)
Ilcebt ти од кај земаш ?, она кај пелагонка горе кај винотеката затвори, има на некое друго место ?

Да како што кажа cekaj од кај бабукот. Таму некогаш печатам, 20 ден. за лист  на глоси хартија ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а колку е само хартијата ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
а колку е само хартијата ?

Па незнам немам земено само хартија би требало да е по 10 ден. ама оваа не е от тие глоси тенките оваа е подебела глоси ама некоја друга врста само за ласерски принтери ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
да не е од таа фото хартијата, пошто земав еднаш таква и цел се исполепив после :)
пластифицирана е и ми се залепи за пегла :(
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #248 on 15.01.2011, Saturday, 19:22:41 (Edited 20.01.2011, Thursday, 08:55:00) »
да не е од таа фото хартијата, пошто земав еднаш таква и цел се исполепив после :)
пластифицирана е и ми се залепи за пегла :(
  ;D ;D ;D

Јас испечатив една плочка за програматор на таква хартија и убаво излезе не ми се залепи за пеглата ;)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
мислам дека фото хартијата е мазна само од едната страна а другата си е како обична хартија

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
да не користел конздрух,дека тој е мазен и од двете страни ;)ама ја кога пеглам не ми се лепи на пеглата.Затоа Девил којзнае каква хартија користи

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Јас последно користев глоси од таа танката, плочките излегоа супер, се залепи само тонерот за плочката, а не и хартијата. Ми останаа уште неколку листови, треба да направам неколку плочки деновиве.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Cekaj ти од кај купуваш глоси ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Дечки,дека сакам да пробам да направам плочка за програматорот т.е пик кит 2,па сега да уштедам направив 8 примероци од layout-от за пик кит,па го конвертирав во пдф,па ај кажете дали е добро и на колку проценти да биде за да испаднат точни димензиите?100-125-150-200%,на колку?Мене ми се чини дека е на 150% точното али ај да видам вие што ќе кажете ;D

Code: [Select]
http://www.megaupload.com/?d=93J53VRQ
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
добро ти испаднале,така треба да бидат.Супер се,сега испринтај ги и на плочка со пегла.
ПС.Тоа што викаш 100%,150%... тоа нема никаква врска со тоа колкави да излезат ;) тоа ти е само зум