Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98115 times)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #225 on 22.12.2010, Wednesday, 20:12:55 (Edited 22.12.2010, Wednesday, 20:14:51) »
фала за советот па се надевам дека се добро ке заврши

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
а нели треба да се стави во сјај или детергент... ?
Да треба да се стави во топла вода со сјај за да накисне хартијата за полесно да биде нејзиното отстранување  ;).
Јас го ставив во ладна вода, стоеше некои 10-тина секунди и после лесно се лупеше хартијата.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.
« Reply #227 on 23.12.2010, Thursday, 20:26:47 (Edited 23.12.2010, Thursday, 20:37:39) »
задарво како е најдобро да е соодносот на хидрогенот и киселината

Припремање на 1 литар раствор: 770 ml вода, 200ml 35% солна киселина и 30ml 30% хидроген. А исто така може да користиме 18% киселина и 30% хидроген, но без вода. Количината на хидрогенот ја одредуваме зависно од реакцијата. Доколку после 10-тина секунди откако ќе ја ставиме плочката во растворот, ако тој не почне да ја менува бојата во зелена, додаваме уште малку хидроген, а доколку реакцијата е премногу бурана т.е. се јавуваат голем број меурчиња, додаваме малку киселина ;) :)
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
јас го направив UV осветлувачот од емитер и не жалам за парите сепак е мн корисен и плочките излегуваат перфектно, не дадов 9000 туку околу 5000 ама го направив исто како проектот од емитер 8)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
е за него ви кажував.За овој Мартин и одма прво место земал на градско и државно ниво. :o :o ;D
ПС:Mартин постави слики од осветлувачот

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
Одг: ППК (плоча со печатено коло) со помош на фото постапка
« Reply #230 on 24.12.2010, Friday, 08:59:27 (Edited 18.12.2013, Wednesday, 01:44:09) »
Еве една страница за UV LED диодите ;):
Code: [Select]
http://www.led-lights.co.uk/led-ultra-violet.htm
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
има UV LED во логинг ама се скапи, милам дека 35 ден е парче...јас ги порачав преку нив ама имав голем попуст  ::) :P

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
јас па земам обичен лист хартија и го принтам на ласерски принтер ама ставено на најцрно...пеглата ми е ставена на 2-3 и пеглам оклу 15 мин...а претходно ја чистам плочката со астра жича и ацетон...плочките се солидни ама може да бидат уште подобри дека едно време ги правев со фото хартија...на крај во еден пластичен сад ставам врела вода и полека со прсти ја тргам хартијата, после тоа ставам киселина колку да ја покрие плочката и ставам 12% хидроген, клацкам одредено време и плочките се солидни како што реков...правам и со UV осветлувач ама тогаш плочките излегуваат тип-топ  ;D ::)

Offline Ilcebt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 278
  • Gender: Male
јас па земам обичен лист хартија и го принтам на ласерски принтер ама ставено на најцрно...пеглата ми е ставена на 2-3 и пеглам оклу 15 мин...а претходно ја чистам плочката со астра жича и ацетон...плочките се солидни ама може да бидат уште подобри дека едно време ги правев со фото хартија...на крај во еден пластичен сад ставам врела вода и полека со прсти ја тргам хартијата, после тоа ставам киселина колку да ја покрие плочката и ставам 12% хидроген, клацкам одредено време и плочките се солидни како што реков...правам и со UV осветлувач ама тогаш плочките излегуваат тип-топ  ;D ::)

Абе најубо со глоси хартија 30-40 секунци држиш потоа ја вадиш хартијата и ја ставаш во раствор за нагризување, зошто 15мин.да држиш со пеглата кога за тоа време  ќе ти биде плочката готова ;)

А каков UV осветлувач користиш Led UV или нешто друго ??? :D
Кога ќе дојдеш да читаш на форумот не дреми и не биди скржав. Помагај и ќе ти биде помогнато ! Правила ;)

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
искрено така ме научи професорот во народна техника и ја држам пеглата по 10-15 мин, ама не ми е тешко....иначе коритра UV LED осветлувач од емитер ;D

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
јас па земам обичен лист хартија и го принтам на ласерски принтер ама ставено на најцрно...пеглата ми е ставена на 2-3 и пеглам оклу 15 мин...а претходно ја чистам плочката со астра жича и ацетон...плочките се солидни ама може да бидат уште подобри дека едно време ги правев со фото хартија...на крај во еден пластичен сад ставам врела вода и полека со прсти ја тргам хартијата, после тоа ставам киселина колку да ја покрие плочката и ставам 12% хидроген, клацкам одредено време и плочките се солидни како што реков...правам и со UV осветлувач ама тогаш плочките излегуваат тип-топ  ;D ::)

Абе најубо со глоси хартија 30-40 секунци држиш потоа ја вадиш хартијата и ја ставаш во раствор за нагризување, зошто 15мин.да држиш со пеглата кога за тоа време  ќе ти биде плочката готова ;)

А каков UV осветлувач користиш Led UV или нешто друго ??? :D
Јас користам таква хартија,ти колку ја купуваш?Јас ја зимам за 25 денари А4 лист,но има и за 50 денари 20 парчиња.Едно парче е колку 1/4 од А4 формат.За време од 10-15 мин. ја држам пеглата врз плочката.

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
јас купив фото хартија 150гр, 20 листа за 300 ден или помалку :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а таа тогаш кога ја донесе во Народна Техника,кога правеше плочки?Или друга е оваа хартија?

Offline MartinSk

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 647
  • Gender: Male
а таа тогаш кога ја донесе во Народна Техника,кога правеше плочки?Или друга е оваа хартија?
таа што ја донесов на народна ;)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а дали беше да осветлите плочка откако го наместивте потенциометарот?Мартин ти ја виде мојата УВ кутија?Со големата сијалица?