Author Topic: Печатење на плочки, трансвер хартија, сито печатење и с.л.  (Read 98124 times)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
ОК дечки, ви благодарам на двајцата, имате +реп од мене, подоцна ќе одам да земам хартија, а после тоа ќе правам плочки  ;D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бојата за инџект од 1 л е некаде 550 ден.набавна цена,освен црната која е околу 5оо ден.Се работи за рефили за ЕПСОН. За НР е нешто поскапа (5-7%).

Jove

  • Guest
а батка некако евтина ваму ја дават у ки4ево 250мл 360ден :'(

Offline Kicho_MKD

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
Ми треба помош за префрлање на испечатена шема врз плочка. Иам обична бела хартија и испечатена плочка врз неа, читав поназад дека може да се стаи у вода плочката сосе хартијата залепена на плочката, и после со пегла. Може не сум разбрал добро но хартијата ми остана на пеглата, ја прицврстив со селотејп :) Ај ако сакате да ми помогнете, убаво да ми објасните како да префрлам од обична хартија. Поздрав и фала  ;D
PS: Досега не сум правел вакво нешто.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
хаха, ти се залепи селотејпот за пегла ахаха
епа следниот пат ќе ги подзалепиш само ќошињата малку колку да стое првите неколку 10 секунди да не се измести, друго најди некое слабо крпче, нешто што било памучно ( маичка некоја која не ја носиш веќе ) исечи го и стави го преку плоча да не ти се лепи се за пегла :)
наводени ја плочата убаво стави го крпчето одозгора и сави ја пеглата и со цела сила притискај едно 20-30 секунди, тргни ја пеглата наводе ни ја плочата пак убаво да се појават водовите да се гледаат и сега пеглај со пеглата со врвот убаво преку цела без многу голема сила дека ќе ја искинеш хартијата инаку.

Најубаво мене до сега ми има излезено со глоси хартија, без вода без ништо држиш пеглата 30-40 секунди на хартија и ја тргаш хартијата, не остануваат никакви парчиња од хартијата полепени, цел тонер се префрлува на плоча па и 0.3мм дебели жици сум правел вака :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Kicho_MKD

  • Нов член
  • *
  • Posts: 7
  • Gender: Male
Фала ти, ќе пробам утре дека сега немам испринтано, тоа шо имав го заебав а неам јас принтер :) Ќе пишам утре што сум направил. Поздрав :)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
глоси хартија е онаа прозирнана што ај користиме за препишување на испити ?
Патем, знае некој кај има таква по скопјево.. ? Бараф на поке места, ама или за рачно пишување е или немаат...  :-\

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, не е прозирна слична е на обичната само од едната страна е како онаа од календарите мрсна
негде 4-5 денари е лифче
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Јас имам правено до плакати за изборине, иначе немат врска од која партија е  :) само да ја исечиш за во штампач. т.е. према димензии соодветни за а4 доста добро излагат.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Јас имам правено до плакати за изборине, иначе немат врска од која партија е  :) само да ја исечиш за во штампач. т.е. према димензии соодветни за а4 доста добро излагат.

може ли да користам плакати од вмро??? ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
На живина сијалица што се пушта на 220 директно, белион оклоп со некој си флуроцентен прашак што е ко ќе го окршиш ке останит само ампулана. Тогаш ке имаш ув у пм.. Мисла најарно е наспроти плочката да се постави огледало за подобар ефект. Инаку зрачењето е толку јако што за 30минс-1 саат може да се појават црвенило па и изгореници по кожата.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Од кого сакаш, само глеј да не е некој грд сурат на  слика, ради малер :) Инаку би требало сите да ги прат од ист материјал.... ама ептен добра ппк се прави, нормално ако имаш саглам штампач и ако не штедиш на тонер (максимална длабочина)

Offline gladiator

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 253
  • Gender: Male
задарво како е најдобро да е соодносот на хидрогенот и киселината

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Зависи каков хидроген користиш (колку %). Јас на пр. користам 12% хидроген и за побрзо да оди нагризувањето ставам исто хидроген како и солна киселина (на пр. 100мл. хидроген со 100мл. солна киселина)  ;).

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
задарво како е најдобро да е соодносот на хидрогенот и киселината
1:2:1 Хидроген:вода:киселина