Author Topic: Го има ли некој пробано ова ??? Free Generator  (Read 1784 times)

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Го има ли некој пробано ова ??? Free Generator
« Opened on 12.08.2013, Monday, 02:40:43 (Edited 12.08.2013, Monday, 05:37:43) »
Го има ли некој пробано овој експеримент, баш ме интересира колку максимално може да даде ова струја??

Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/Free-energy-generators/step11/Cool-mods/

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
друже перупетум мобиле не постои, ова е принципот на работа на кристалните приемници, и освен ако не живееш до некој 15кв ам предавател нема шанси да извлечеш повеке од неколку микроволти, + не е фри бидејки се користи енергија за да се добие толку мокен предавател а за да се добие таа енергија се користат други ресурси итн.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
За оној кој знае да ја оскористи е free ;D. Но, како што пиша MetallicA, треба буквално да живееш до 15KW-ен предавател за да можеш да полниш батерии на овој начин ;D. И ќе ти требаат денови дур ја наполниш ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Подобро пробај со овоштие или зеленчук-две електроди.една од бакар друга од поцинлувана подебела жица и имаш напон! Барем сега има овоштие за фрлање!! :D :D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
па и тоа не е баш фри бидејки за да се создаде киселината во овошјето требаат минерали, а бидејки ние не можеме да одгледуваме големи количини на лимони овде, мора да ги купуваме така да  ;D ;D во секој случај може да проба со бакарна плоча и поцинкована плоча и стави ги во некоја платична чинија оделени една од друга, и во чинијата стави оцет, така поефтино ке е одколку со овошје и ете ти "free energy " ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не сум пробал со лубеница  ;D ;D ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Го има ли некој пробано ова ??? Free Generator
« Reply #6 on 12.08.2013, Monday, 22:25:38 (Edited 12.08.2013, Monday, 23:56:48) »
 и јас многу би сакал да пробам со лубеница или друго некое овошје или зеленчук, ама кога го погледнам така и си помислам дека треба да ставам бакар во него за да добијам струја, ме фане некоја жал па фанам изедам го  ;D ;D ;D ;D ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Јас мислев со магнети од звучници и намотки една ветерница да направам, што мислите би биле ли добри магнети од звучници или колку пари се магнети дали некој знае и каде се продаваат?

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
па од друга страна и тоа не е баш најдобра идеа. магнетите од звучници се слаби и тешко дека ке извадиш некоја мок, имаш на ибеј неодиумски магнети, но се скапи, а и сите магнети го губат мегнетното својство кога се користат, така да може ке караш година две да речиме ама потоа ништо, пиши колку снага ти треба отприлика мислам вати, напон и јачина :)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Да дава 1kw супер би било а и повеќе не е лошо :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
тешка работа ке е тоа, провери на instructables имаше еден таков проект ама како што кажав магнетите се трошат така да нема да иде долго  ;D најдобар избор според мене ке ти е да си земеш соларни панели од стотина вати коишто ке полнат по батерии(акумуатори) а потои струјата преку инвертери ке си ја користиш за што ти треба  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Одг: Го има ли некој пробано ова ??? Free Generator
« Reply #11 on 13.08.2013, Tuesday, 01:34:38 (Edited 13.08.2013, Tuesday, 08:42:39) »
Дај прекрстетеја темава во Домашни генератори така почнаја постовите, инаку Металика што викаш за овој
Code: [Select]
http://energetskaefikasnost.info/vlatko-go-skrotuva-veterot

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
епа и јас мислев на нешто тако слично еве
Code: [Select]
http://www.instructables.com/id/DIY-1000-watt-wind-turbine/?ALLSTEPS како сето тоа би изгледао, е сега ти имаш еден тон други, со тоа што на пример ке го земеш дизајнот на перките од друга турбина, генераторот од оваа и ке направиш една и слично, но сепак не верувам дека овде има доволно ветер за да се искористи максимално турбината, како што реков соларните панели се спасот  ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Кај мене има ветер максимално секој ден ветер има ЧД многу би сакал да направам вакво, вода има кај мене колку ти душа сака јас сакам и на река да направам, имам цел проект нарпавено само материјал немам толку многу, инаку чичкоми има инвертор 1500в оптеретување до 3000в го купил од АРМ, тој знаеш ли што прави, јас не верував се кладев со него дека не е можно тоа еден акумулатор го побудува инвертерот, и во тој момент и полнач има вклучено на инвертерот, а од полначот позади пак на инвертерот после го вади акумулаторот и цело време струја има, во круг врти сеуште не ми се верува тоа Ч)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
По ова твоето излезе дека чичко ти има измислено перпетум мобиле... :D
Ако веќе сакаш да правиш ветерница, стави алтернатор од кола, повеќето имаат веќе вграден реглер и даваат напон и при релативно ниски вртежи.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio