Author Topic: Ми требаат ваши идеи :)  (Read 2728 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #15 on 29.07.2013, Monday, 17:22:20 »
Да,ние сме на средина,а Ориѓани на југ,па мораме сите да ве исправаме ;)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #16 on 29.07.2013, Monday, 23:55:43 »
Искористи ја литражата на гепекот. Можеш да ставиш два мали звучници за да ти свират средни и високи и една 8мица и сеа тоа на една направена табла од медија пан која ке ти ја замени онаа постоечката табла за затварање на гепекот. Така ке можеш и да имаш цел гепек слободен, а и голем вуфер ;)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #17 on 29.07.2013, Monday, 23:59:02 »
Искористи ја литражата на гепекот. Можеш да ставиш два мали звучници за да ти свират средни и високи и една 8мица и сеа тоа на една направена табла од медија пан која ке ти ја замени онаа постоечката табла за затварање на гепекот. Така ке можеш и да имаш цел гепек слободен, а и голем вуфер ;)
Но веке имам клаено таму на полицата елипси  ;D Сега само или налевата страна во дупката со преправки или како што го постирав видеото на првата страна ако најдам такви мали вуфери а јаки  ;D ке му направам долга кутија се како што е на видеото...  8)
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #18 on 30.07.2013, Tuesday, 00:27:52 »
Колку ке биде голем басот за вуферот? Имаш простор за кутија за 10 или 12 инчен бас.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #19 on 30.07.2013, Tuesday, 12:54:04 »
Колку ке биде голем басот за вуферот? Имаш простор за кутија за 10 или 12 инчен бас.
Си велам за помал да заштедам волуменот од багажникот... Како што кажав денес ке прошетам да видам ако најдам тие 100W 5" вуфери ке ставам два од нив ако не еден окулу 10"
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #20 on 30.07.2013, Tuesday, 13:10:07 »
Со 5 инчи не се прави вуфер! Оно се прави,ама... Не биди скржав ,барем дест инчи нека биде.Ако се одлучиш,кажи  модел и  ке  ставам некој нацрт.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #21 on 30.07.2013, Tuesday, 14:00:31 »
абе лесно е да кажеш не биди скржав, ама тешко се наогаат финансии...... патем пробај стави барем 8" звучници немора 10 инчни. е, и batka што ми пишеш у ПП нешто, ништо не те сфакам што сакаш да кажеш. ???
Kure je kupio novog BMW-a

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #22 on 30.07.2013, Tuesday, 15:26:28 »
абе лесно е да кажеш не биди скржав, ама тешко се наогаат финансии...

Епа тогаш не се одлучувај на таков скап проект ;). Направи нешто што ти е во границите на финансиските можности ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #23 on 30.07.2013, Tuesday, 15:27:32 »
E,па батка без пари ништо! Ем,сакаш вуфер ,ем без пари.
Нема такво нешто.Ако улагаш веке,плати малку поскапо,нека личи на нешто.5 инчни басови во гепек е исто како автомобилска свирка на Ф-16 авион да ставиш.Подобро не ставај ништо.
Вуфер се става ако сакаш бас да извадиш,а не колку да се рече -имам вуфер во  колата(ама нешто не се слуша..). ;D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #24 on 30.07.2013, Tuesday, 17:00:27 (Edited 30.07.2013, Tuesday, 17:02:15) »
5 инчен вуфер може да ти даде максимум 50W со осетливост од 90dB/m. Со друг збор бас кој ке тресе не очекувај од него.

Споено мислење: 30.07.2013, Tuesday, 17:02:15
И дечково на клипот има изработено трансмисиона линија.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #25 on 30.07.2013, Tuesday, 20:38:34 »
абе кола е да ти врши работа, не е за фалба кој ке има најако озвучење, затоа подобро стај си дома од 300вати озвучување отколку во кола, ке направиш сите во маалото да те мразат...... ;)

Да да потполно си во право имам доволно озвучување во колата ама не ме рани само страницните ретровизори малку се тресат  ;D со елипси и се разбира домашно појачало :D а за дома доста ми е имам 2x50 watti доста ми се :D
P.S Дали е можно мн басс да вади и да треси 5" woofer? како ова ако е реално би ставилл 2000 вкола :D Transmissionline 100 Watt RMS 2x 5" Subwoofer Flex Demo Excursion Test

Ако сакаш без уши да останеш ставај вуфери позади тие засилувачи за вуфер имаат големи изобличувања затоа толку ја тресе мембраната и се гуши ако дојде појак бас тоа е изобличувањето а после тоа имаш и искинати амортизери и плетенки на звучници а и изгорени засилувачи.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #26 on 31.07.2013, Wednesday, 16:51:39 »
E,па батка без пари ништо! Ем,сакаш вуфер ,ем без пари.
Нема такво нешто.Ако улагаш веке,плати малку поскапо,нека личи на нешто.5 инчни басови во гепек е исто како автомобилска свирка на Ф-16 авион да ставиш.Подобро не ставај ништо.
Вуфер се става ако сакаш бас да извадиш,а не колку да се рече -имам вуфер во  колата(ама нешто не се слуша..). ;D
Дечки никој не рече дека немам финансиски  ;D Како што кажав сакам да го зачувам волуменот на багажникот ;) Но 99% сум сигурен дека ке клам 10" вуфер ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #27 on 31.07.2013, Wednesday, 17:38:58 (Edited 31.07.2013, Wednesday, 20:05:36) »
А овој звучников од клипот... колкав Xmax има? 1m ;D? Не застанувај пред него, може да те удри мембраната или амортизерот ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #28 on 31.07.2013, Wednesday, 17:44:47 »
ам дали 2х5 инча или еден 10инча многу разлика во цена нема...разликата е шо 10 инчниот е направен за тоа и подобро ги дава ниските фрекфенции. А и значи има пари, ама штеди простор. Кико, оди со 10 инча...кутија цела напрај, барем ако правиш да добиеш нешто :D

Гига, крута мембрана, амортизер, спајдер...со дупло поголема моќност го побудува, зато онака се понаша...мене не ми прајт ќејф воопшто :P

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #29 on 31.07.2013, Wednesday, 17:52:09 »
ам дали 2х5 инча или еден 10инча многу разлика во цена нема...разликата е шо 10 инчниот е направен за тоа и подобро ги дава ниските фрекфенции. А и значи има пари, ама штеди простор. Кико, оди со 10 инча...кутија цела напрај, барем ако правиш да добиеш нешто :D

Гига, крута мембрана, амортизер, спајдер...со дупло поголема моќност го побудува, зато онака се понаша...мене не ми прајт ќејф воопшто :P
Во ред дечки фала ви многу сега само што се вратив ке земам вуфер е сега ке отворам нова тема за појачалото, уште окулу тоа да ми помогните :) а за вуфер најдов 8" 180 W Магнат си велам ќе брка работа ;)  ;D Но тој е 8 оми а јас имам појачало 4 оми?? Ќе можи ли да се поврзи ако му пуштам 100 W од 4 омско појачало на 8 оми звучникот???
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)