Author Topic: Ми требаат ваши идеи :)  (Read 2726 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Ми требаат ваши идеи :)
« Opened on 28.07.2013, Sunday, 10:12:51 »
Здравоо форумаџиии :) Имам Opel Corsa е сеага сакам да наместам окулу 10 инчи вуфер во багажникот е арно ама сакам и барем пола багажник да ми остани слободен дали да направам кутија или некако да сечам од пластиките што се од страните и да го сместам во нив???  ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #1 on 28.07.2013, Sunday, 18:24:01 »
Па дај сликај, не знаеме сите како изгледа багажник на Opel Corsa ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #2 on 28.07.2013, Sunday, 20:06:14 »
Opel Corsa е мало возило, затоа пази малку со вуферот, немој шофершајбната да ти ја фрли ;)
Hams do it! With Frequency

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #3 on 28.07.2013, Sunday, 20:07:57 (Edited 28.07.2013, Sunday, 23:43:01) »
Па дај сликај, не знаеме сите како изгледа багажник на Opel Corsa ;).

хехехе ете сличе не е мојата ме мрзи да ја сликам ахахаххахах ете од левата страна има прилично добра дупка со неа да му приклам нешто дрво пластика и ке си дојди цел багажник слободен? :D



Opel Corsa е мало возило, затоа пази малку со вуферот, немој шофершајбната да ти ја фрли ;)

Да да една менав нејкам пак да менвам :D си велам ке ме рани окулу 300-500 wati?? Си велам таман кје е како што кажа мало количе е ама бесно хахахаха  ;D  ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #4 on 28.07.2013, Sunday, 20:19:00 »
абе кола е да ти врши работа, не е за фалба кој ке има најако озвучење, затоа подобро стај си дома од 300вати озвучување отколку во кола, ке направиш сите во маалото да те мразат...... ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #5 on 28.07.2013, Sunday, 20:30:09 »
абе кола е да ти врши работа, не е за фалба кој ке има најако озвучење, затоа подобро стај си дома од 300вати озвучување отколку во кола, ке направиш сите во маалото да те мразат...... ;)

Да да потполно си во право имам доволно озвучување во колата ама не ме рани само страницните ретровизори малку се тресат  ;D со елипси и се разбира домашно појачало :D а за дома доста ми е имам 2x50 watti доста ми се :D
P.S Дали е можно мн басс да вади и да треси 5" woofer? како ова ако е реално би ставилл 2000 вкола :D Transmissionline 100 Watt RMS 2x 5" Subwoofer Flex Demo Excursion Test
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #6 on 28.07.2013, Sunday, 21:27:06 »
малце офтопик, мерка за моќност е Ват (Watt) и се бележи со W
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #7 on 28.07.2013, Sunday, 23:48:16 »
Околу локацијата на woofer-от... гледам од левата страна има простор, таму можеш да го монтираш, ама да биде фиксен (да не може да се вади). Така ќе заштедиш на материјал, но и на волумен. Можно е да треба малку да ја продолжиш таа страна (да биде од иверка направена додатна продолжена комора). Околу лепењето и прицврстувањето... не знам, можеби некој има искуство во тоа, јас немам. Проблем е што со ова решение, перманентно ќе го уништиш изгледот на пластиката од левата страна на багажникот.

Не знам колку простор има од десната страна. Гледам има пластика, ама не знам што има под неа (цевката за полнење на резервоарот претпоставувам, ама не знам, не се разбирам премногу во коли).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #8 on 29.07.2013, Monday, 00:40:02 (Edited 29.07.2013, Monday, 02:35:10) »
Околу локацијата на woofer-от... гледам од левата страна има простор, таму можеш да го монтираш, ама да биде фиксен (да не може да се вади). Така ќе заштедиш на материјал, но и на волумен. Можно е да треба малку да ја продолжиш таа страна (да биде од иверка направена додатна продолжена комора). Околу лепењето и прицврстувањето... не знам, можеби некој има искуство во тоа, јас немам. Проблем е што со ова решение, перманентно ќе го уништиш изгледот на пластиката од левата страна на багажникот.

Не знам колку простор има од десната страна. Гледам има пластика, ама не знам што има под неа (цевката за полнење на резервоарот претпоставувам, ама не знам, не се разбирам премногу во коли).

Потполно се сложувам, јас повеке сакам да заштедам на волуменот како што кажа а за матријал имам цела кола да ја преправам  ;D За тоа што викаш дека кје се уништи изгледот ако е добро направено си велам кје го подобри изгледот  ;D
П.С види погоре поставеното видео дали е можно два сабвуфери да вадат толку басс од 5 инчи по 100 ватии???



нешто слично али не е на Корса ова на друга кола е.
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #9 on 29.07.2013, Monday, 01:08:22 »
Кико научи се да кодираш линкови!~!!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #10 on 29.07.2013, Monday, 02:40:34 »
За тоа што викаш дека кје се уништи изгледот ако е добро направено си велам кје го подобри изгледот  ;D

Мислев на тоа дека перманентно ќе се уништи изгледот на пластиката ако некој ден ти или некој друг (можеби нов сопственик на колата) реши да ги вади кутиите и woofer-ите (не секој сака „катаљарда“ вати озвучување во кола, ако некој ден ја продаваш, ќе треба да ја преправаш и пластиката која си ја оштетил за да не го нагрдува багажникот на колата).

П.С види погоре поставеното видео дали е можно два сабвуфери да вадат толку басс од 5 инчи по 100 ватии???

Џабе ќе го видам, не можам да ти одговорам, не се разбирам многу во car audio, особено не во моќно car audio.

нешто слично али не е на Корса ова на друга кола е.

Да, идејата и мене ми беше таа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #11 on 29.07.2013, Monday, 14:14:08 (Edited 29.07.2013, Monday, 14:19:45) »
Кико научи се да кодираш линкови!~!!!!
Извини Batka не се разбирам многу со форумите... Каде што пиши вметни линк клавам линк некако подруго ли треба?   :-

Споено мислење: [time]29 Јули 2013, 13:18:27[/time]
Quote
Да, идејата и мене ми беше таа.
Па така мислам да направам па ќе видиме, али ако најдам од тие малите вуфери со снажна моќност (W) ке ги направам во кутии.. Јас се мислев каде што стои резервната тоа е одма под багажникот ама ќе треба да ја извадам и да немам резервна гума  ;D Ќе пробам некако во таја дупката од левата страна на багажникот да сместам па ќе видиме што ке направам :D Позз и фала на идеите :)  ;D
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #12 on 29.07.2013, Monday, 16:10:39 »
Извини Batka не се разбирам многу со форумите... Каде што пиши вметни линк клавам линк некако подруго ли треба? :-

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=92.0
Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=10790.0
Јас се мислев каде што стои резервната тоа е одма под багажникот ама ќе треба да ја извадам и да немам резервна гума  ;D

Можеш да си купиш мала резервна гума, од оние тенките, колку да протуркаш ако ти се дупне гума. Така прават многу луѓе кои имаат монтирано плински уред во колата. Бидејќи е потенка, можеш да ја поставиш скоро било каде, не одзема многу простор. Ама, со оваа гума, со повеќе од 80km/h не се вози. Таа не е наменета за нормално возење, таа е само fail safe, колку да не мораш да се јавуваш на пријатели или да викаш служба за „шлепање“ (не знам како се вика на Македонски, можеби истиот збор се користи ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #13 on 29.07.2013, Monday, 16:48:43 »
Се вика - служба за влечење! Абе ,Скопјанишча,нишчо не знает... ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ми требаат ваши идеи :)
« Reply #14 on 29.07.2013, Monday, 17:10:21 »
Да да, влечење би бил точниот термин ;). Што да правиме, по на север сме ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."