Author Topic: Ваше мислење за шемата  (Read 1224 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Ваше мислење за шемата
« Opened on 17.07.2013, Wednesday, 23:41:20 (Edited 20.07.2013, Saturday, 01:08:18) »
како што вели насловот на темава барам ваше мислење за следнава шема



што ке кажете за неа, итн. ова го прашувам бидејки сакам да ја правам следен проект. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #1 on 18.07.2013, Thursday, 16:22:48 »
Не разбирам што ние треба да кажеме!??????? Ако си решил да ја  направиш,прави ја,со среаќа нека ти е.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #2 on 18.07.2013, Thursday, 17:23:02 »
Мислам дека ова пред се е скап проект, така да, јас барем, не би се одлучил да го правам. Мислам дека е доволно да се направи предзасилувач со електронски цевки, колку да се обои звукот, а потоа да се прави излезен засилувач со MOSFET-и. Многу поевтино е... оваа шема е скапа инвестиција.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #3 on 18.07.2013, Thursday, 20:48:28 »
точно се сложувам дека е скап проект, и дека е поевтино со мосфети, али на крај краишта пак е поефтино отколку да го купуваш готово, бидејки коштаат околу 1200евра, а вака би требало да кошта максимум докај 300 евра. али ке видам, можеби ке најдам шема од некој друг засилувач можеби некој вокс, фендер......истотака батка јас не сум решил значи ова е една опција. ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #4 on 18.07.2013, Thursday, 23:47:48 »
Металика,да направиш Фендер или во случајов Маршал не е едноставна работа.Покушале многумина,ама да ти кажам освен еден дечко од Белград ,кој веке професионално прави  Маршали и купува оригинални делови ( барем оние најкритичните !),не сум чул добро направена копија.Значи.да не се разочараш,ама не верувам дека ке добиеш звук кој го очекуваш .Тука е и звучникот,потоа потенциометри,други ситници кои се чуваат и како професионална тајна.Значи,најлоша варијанта е да земеш профи шема и да правиш аматерска градба со делови кои ги купуваш од 3 продавници,а дел имаш дома.И за трансформаторите:мотањето на рака не е вистинско решение.Кај нас во Македонија,не знам професионалец кој би намотал излезно трафо по спецификации на Маршал или Фендер.Можеби има,не знам,ама не сум видел и чул нешто такво тука направено.Иначе ,еден мој другар го има направено Маршалов по ова шема ( комбинација на влез ИК + транзисторски излез.) Сепак,иако звучи добро со Еминенс Л15 ,ја нема она оштрина на Маршал. 8)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #5 on 19.07.2013, Friday, 00:47:10 »
види батка, ништо не е лесно, ама едноставно не е исто да го купиш готово и ти да си го направиш. ;) истотака не е проблем да отидам во странство да работам еден месец и да си купам mesa boogie или marshall, ама по интересерно е кога сам ке си го направиш. како што кажа ти најлошата опција е да купувап делови од 100 продавници, но за жал кај нас само оваа опција е достапна  :( . мојот план е мрежното трафо да го мота некој во македонија, а излезното да земам од оние hammond од ибеј, а додека останатите делови ги има во македонија. патем за гитарски засилувач највеке мразам да користам интегрални, не е исто ик и лампите кога ги појачиш до крај (парно од 100вати  ;D ;D).


П.С. јас ја барам оштрината на маршал и басот на меса т.е.(metallica и megadeth тонови  ;D) само уште една explorer гитара да си најдам................
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #6 on 19.07.2013, Friday, 00:55:27 »
Оштрината кај правените имитации не сум ја слушнал,има разлог зошто. 8) Ако сакаш звук ,пододбро купи нешто половно,да не се нервираш.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #7 on 19.07.2013, Friday, 01:00:15 »
па можеби си и во право најдобро ке е да тркнам до бугарија и да си земам нешто половно, а за проект можам да земам некое со ел84 пуш пул, сепак ке е поефтино од ова. патем имаше еден на реклама 5 продаваше marshall правен по шемата за тој од 1959 мислам дека беше плехи или јтм45 и го продаваше за околу 300 евра.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #8 on 19.07.2013, Friday, 14:33:04 »
Zograf amplification прави добри лампаши, од 400-500 евра почнува па нагоре...Јован се вика, гитарист на Hardfaced...само еднаш имам слушнато звукот..онака на врвеше, али успеал чоеков, досега тие што купиле се задоволни :)

јас почнав лампаш да правам, ама шворц останав...прво ти треба за почеток некои 200евра, па после да го продајш 400-500 евра, а како што вика Батка никогаш не си сигурен за звукот конечен. Индустриско производство, најголеми фирми во светов се...има тајни никогаш да не ги откријаш.

Металика, ако веќе правиш користи метал-филм отпорници со најмала толеранција, аудиофилски кондензатори, скапи потенциометри (мојш на ибеј да најдиш потенциометри вадени од маршал и сл.)...а за излезно трафо, е тука...јадро да најдиш со „луфта“...процеп, и некој што го работи тоа. Само една “алка“ да не е највисока класа, губиш на звук. :)

btw. Батка, кој е тој од Белград што зборуваше? :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #9 on 19.07.2013, Friday, 16:04:31 »
јас почнав лампаш да правам, ама шворц останав...прво ти треба за почеток некои 200евра, па после да го продајш 400-500 евра, а како што вика Батка никогаш не си сигурен за звукот конечен. Индустриско производство, најголеми фирми во светов се...има тајни никогаш да не ги откријаш.

Ма не се секогаш ни тајни ;D. Некогаш се и грешки, ама добар маркетинг знае таа грешка да ја исправи во "feature" ;). Као демек, така требало да звучи ;D. Знаете како е направена првата дисторзија ;D? Му паднал засилувачот на некој гитарист пред настап, се откачило нешто внатре и засилувачот звучел дисторзирано, арно ама, на гитаристов, му се допаднало како звучело и не сакал да си го поправи засилувачот ;D. И на други луѓе им се допаднало, почнале да бараат начини како и нивните засилувачи да ги преправат така да звучат, и потоа, намерно почнала да се реплицирала таа „грешка“ од компании производители на засилувачи за електрични гитари ;D.

Јас пак ќе ти препорачам да си направиш еден предзасилувачки степен со ламба, а остатокот транзисторски или со MOSFET-и. Скапа инвестиција е засилувач со електронски цевки, и колку што гледам, само џезериве сеуште се „палат“ на такви засилувачи ;). Металциве одамна се префрлија на процесори и транзисторски засилувачи ;). Тие имаат уште повеќе „заби“ од лампашите ;). Добро дизајниран предзасилувачки степен со една електронска цевка верувам дека ќе го „покрие“ она што сакаш да го добиеш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #10 on 19.07.2013, Friday, 19:38:51 »
Tипот од БГД се вика Бане ( БАНЕТОН е фирмата негова ).Најдобро направено рачно лампашко Маршал појачало,комплет со 100%  идентична Маршал кутија ( оригинал црвен или црн скај,копчиња,потенциометри ,до натпис...)`со Селекшн звучници беше околу 500ЕУ со гаранција 2 години.Телефон за жал немам,ама сите гитаристи од Врање до Суботица ( и пошироко ;D) го знаат.И не се слагам дека само со ламба ке добиеш звук,има сега и фет пп со добар тон,процесори итн... зависи што бараш.У ствари,треба да знаеш што бараш! 8)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #11 on 19.07.2013, Friday, 20:57:12 »
Знам стифи, сум слушнал за зограф, има и фб страна, типот бил од охрид и вршел поправки и изработки на лампски засилувачи :). истотака знам дека најквалитетните опторници се метал филм, и оние кондезатори од мрсна хартиа, но за жал не траат многу  :(. патем трафото треба да има процеп само во сингл ендед варианта ;). гига, првата дисторзија, настанала кога ги карале засилувачите до крај, и они почант да клипуваат, а тоа клипување преку излезнотот трафо се омекнува, така настанала overdrive педалата а од неа е развиена и дисторзијата која е поагресивна. истотака на транзистори се само овие новите металци, кои што бараат hi-gain појачало, а додека она што јас го слушам т.е. old school сеуште не е транзисторско. затоа јас знам што барам. точно за hifi  лампите се лош избор но доколку свириш гитара ке видиш колку подобро звучи. но најважно од се звукот зависи од свирачот а не од опремата.  ;)

п.с. не слушам само метал, слушам и рок, сатриани, ваи понекогаш откачам и рап (дека порано слушав па ме фака носталгијата  ;D ;D ;D)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #12 on 19.07.2013, Friday, 22:07:16 »
јас имам неколку излезни трафоа од EL84 и уште 1, нез која ламба...од радио извадени. Со нив планирав нешто, али пари се нема...ако дојдам до пари чисто да пробам колку ме биват, па ако успејт ќе фатам некој денар :)

Иначе ќе бидите добри некој да ми дајт шема за пуш-пул со ел84? O:)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Ваше мислење за шемата
« Reply #13 on 20.07.2013, Saturday, 00:35:23 »
Пиши што лампи имаш, па ке видам можеби знам некоја таква шема. и како што кажа лордзи во една друга тема"ако ги немаш деловите по дома ке ти испадне ѓавол и пол" патем шема со ел84 пуш пул имаш во онааа тема од гига со ел34 и ел84 еден друг член има постирано шема со ел84 пуш пул што тој ја правел. ;)
Kure je kupio novog BMW-a