Author Topic: Полнач за акумулатор 30 ампери  (Read 3856 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве две книги,прочитај ги и не мора да ми ги враќаш!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Хахаха...ова поклон се :D

На младиве ви фали мноогу читање книги. 8)
премногу....(и сам се вклучувам)! :P

абе јас не барав помош, друг бараше  :P. инаку во конкретниов случај би требало трафо од 12в и 12ампера што би било 144 вати али + за загуби заокружи на 200вати.
појќе...13-14 волти! ;)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Полнач за акумулатор 30 ампери
« Reply #17 on 11.07.2013, Thursday, 01:33:49 (Edited 11.07.2013, Thursday, 03:05:30) »
Quote
"Moжеби е од некој стар тв апарат со лампи кој што е премотан"


Еве вака. Стар ТВ со лампи колку знам немаат моќни трансформатори. Ги имаше во црно белите ТВ со транзистори и интегрални кругови меѓутоа тие беа за моќност од некаде 70W до 100W .Во колор ТВ посебно во Grundig TV (без лампи) имаше поголеми трансформатори некаде околу 150 до 200W но истите се со таква изведба што е доста тешко за расклопување. Истите се во изведба како на сликата што се гледа!



Да би било по прегледно уште една слика а различен трансформатор!


Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Полнач за акумулатор 30 ампери
« Reply #18 on 11.07.2013, Thursday, 02:53:45 (Edited 11.07.2013, Thursday, 02:57:13) »
Сакам да прашам кој диоди да ги користам за правење на полнач за акумулатори од 20-30ампери, пожелно би било 30 да нема загревања ако е 20ампери. И трафо дали би можело да се искористи од стар тв?

Не може премотан трафо од стар ТВ да даде 20А.
Дали ти треба 20А или 30А? Ако ти треба 20А онда не ти треба од 30А,пожелно е да немаш нереални желби за трафо од 30А кога ти требаат само 20А,трафо димензионирано за 20 ампера ќе грее колку што треба да грее.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
добро бе да ви **** тоа идеалите....... само сте научили не бива и готово крај на свет ::), значи вие се знаете, вие се сте виделе, вие ги познавате сите марки на телевизори, ги знаете сите телевизори, го имате секој видено каков е внатре итн. толку од мене :-X, затоа е ваква македонија од луге како нас кои неможат да прифатат еден факт ;), ова го зборам и за мене и за вас и јас не прифакам дека неможе, а и вие не прифакате дека може....Македонска работа....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
добро бе да ви **** тоа идеалите....... само сте научили не бива и готово крај на свет ::), значи вие се знаете, вие се сте виделе, вие ги познавате сите марки на телевизори, ги знаете сите телевизори, го имате секој видено каков е внатре итн. толку од мене :-X, затоа е ваква македонија од луге како нас кои неможат да прифатат еден факт ;), ова го зборам и за мене и за вас и јас не прифакам дека неможе, а и вие не прифакате дека може....Македонска работа....

Едно предупредување до тебе да пазиш како се изразуваш,прво.Друго,нема врска дали или не сме виделе телевизори и трансформатори, сепак сите знаеме веројатно,освен тебе, како треба да изгледа трафо кое би дало 20-30А.Дали тоа го прифаќаш или не,тоа не е ни битно со идеалите  и Македонија.Секако дека не прифаќаме *факти* кои не можат да бидат факти,бидејки  не вреди  да се споменат во контекст на нечија техничка култура.Со други зборови кажано - провери што си напишал пред да притиснеш на*испрати*.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Полнач за акумулатор 30 ампери
« Reply #21 on 11.07.2013, Thursday, 15:50:37 (Edited 11.07.2013, Thursday, 16:04:26) »
толку од мeне  :-X
истотака ова е одговор на порака од батка: " да јас самиот знам и признавам дека премногу навредувам. Истотака на мене не ми е проблем да се извинам на било кој што сум го навредил, но сакам откако ке се извинам да нема веке навреди ниту од моја страна ниту од ваша "
Kure je kupio novog BMW-a

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Aко си навреден,поготово од мене,еве извинување.Ама гледам дека повекемина те опоменаа дека напишаното не е во ред,па требаше  ти да се обратиш и извиниш,пред се за твоето незнаење и за инаетот ;D

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
добро, и јас се извинувам на секого што го имам навредено или му имам згрешено! (ова можете и на почетна да го ставете као демек металика се извинува ;D). патем јас признавам дека сум инат,многу луге ми го имаат тоа речено ама тоа е тоа.  ;D ама според мене и не сум толку голем инат бидејки после некое време попуштам.... :D и да не пишуваме повеке офф топик.....
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ај вака да се договориме...трафо од телевизор МОЖЕ да даде 20-30А, (13V) ама колку време ке трае трафото пред да изгори тоа не се знае (јас би погодил 5минути максимум)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ајде вака да прашам: која дебелина и каква треба да биде бакарната жица за да се намота на едно трафо јадро  со димензии 3х4 см  за трафото да даде 14V 30A?  Нека седне некој нека пресмета  и  нека  каже  дали прво-физички може да се намота такво трафо?

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Невозможно е да се намота на трафо со лимови 3x4cm .. Тоа е трафо кое треба да дава моќност 420 W  :D

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
А што ќе ти се 20А ? Претежно акумулаторите ги прават максимум 150ah што одговара струја на полнење од 15А. Тоа ако возиш шлепер-камион нешто такво. Второ и со 5амп. ќе го наполниш истиот и многу повеќе. Другар ми има 12/24в 40амп полнач АМА ОД СЕРВИС, значи тој заработува со него и е со колца да не ја кршиш кичмата. За домашна употреба немаш никаква потреба од 20-30 ампери, и 10 ти се доволно.

Offline MURO

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 152
А што ќе ти се 20А ? Претежно акумулаторите ги прават максимум 150ah што одговара струја на полнење од 15А.
Да, така е тоа си во право кога имаш време едно дестеттина или барем 8 саати да полниш акумулатор. Ама замисли си следна ситуација: Не пали колата на сабајле по ладно. Па потоа некако со буткање ја запалиш. Изгасни го моторот после 5 мин работа и пробај пак да ја запалиш колата. Во 90% случаи колата ќе запали. Тоа се должи на две работи 1. Моторот колку толку се раздвижел и второ ако е празен акумулаторот алтернаторот може да полни дури со 35 до 40 Ампери струја. Тоа му доаѓа како брзо полнење. Затоа си треба и поголем полнач. Па и се продаваат по продавниците полначи со форсиран режим

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Не е на одмет да имаш и 100а на 12в, ама ако ти остане така акумулаторот да не пали, подобро земи си друг. Башка 4-5 пати наполни го со 40А и тешко дека ќе биде акумулатор од него.. На кола може да се полни 40А ама 5-6 минути, не цело време... Дома имам 10А и да ти кажа и то ми е многу.