Author Topic: Потребна шема за реверб-хал  (Read 1982 times)

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Потребна шема за реверб-хал
« Opened on 30.06.2013, Sunday, 21:09:43 »
Ми треба шема за реверб за да го комплетирам мојот разглас.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
па ако си некој аудиофил и некој што бара vintage нешта пробај направи механички реверб има многу видеа на youtube, така да побарај и види ;D
Metal, and nothing else matters......

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Каде би нашол федери за механички реверб и мислам во разглас не би било ок осетливи се на потрес.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
па немора федерите да се 100% направени со пресметки, најди некои по некој отпад, немој погрешно да ме сфанеш па да извадиш некои од некој камион  ;D. или пак со некоја жица направи си твои. и да точно механичкиот е осетлив на потреси, но ако го ставиш на добра подлога не би требало да имаш проблеми.  ;)
Metal, and nothing else matters......

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Имам пробано порано и не ми успеа од самопраени затоа најдобро решение е со електроника има во емитер една шема  но реверберацијата е кратка.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
тогаш најдобро решение ти е да најдеш некое педало за гитара, мислам шемата и да го изработиш бидејки тие обично имаат и време на реверб и тон контроли :)
Metal, and nothing else matters......

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Е баш таква шема барам ако има некој изработено и проверена.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
види оваа, али незнам дали работи и дали е проверена.
Code: [Select]
https://www.smallbearelec.com/Projects/ReverbPedalSchematic.pdf
Metal, and nothing else matters......

Offline slidermc

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 595
 • Gender: Male
Реверб без процесор нема шанси. Ако те интересира да изработиш нешто приближно со неколку PT2399 но сепак не е тоа тоа. Ти предложувам да изработиш пинг понг дилеј со 2 PT2399 полесно е а и за вокал е супер. Можеш и некој филтер со потенциометар да наместиш за да го штелуваш и звукот.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9429
Од мое искуство- ако сакаш самоградба најди си спирала и прави со неа.Секакви процесори и други ИК кои  се продаваат се премногу далеку од  добриот хал ,а РТ,,, звучи како низ буре да доаѓа гласот.За вакви конструкции јас лично предлагам само механички реверб со спирала ,бидејки со него се добиваат подобри резултати во самоградба.Не ги знам сега како одат цените ,ама на времето спиралата за Fender twin reverb чинеше околу 50-60 германски марки.

Offline MetallicA

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 716
 • Gender: Male
на мене лично дигиталниот реверб не ми се свиѓа и како што кажа батка поарно земи си една спирала од фендер и направи си механички целата спирала е во кутија од лим, кога ке ја инсталираш таа кутија ке ставиш изолација од гума и сунгер околу неа, мислам дека вака нема да има проблем
Metal, and nothing else matters......

Offline Integral

 • Нов член
 • *
 • Posts: 35
 • Gender: Male
  • http://elektronika.5forum.info
Одг: Потребна шема за реверб-хал
« Reply #11 on 16.10.2014, Thursday, 01:25:52 (Edited 16.10.2014, Thursday, 08:48:55) »
Code: [Select]
http://sound.westhost.com/pt2399.pdf
servisploca.com

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Во повеќето миксети и разгласи изработени од мене му ставав ПТ2399 но нема таков ефект на високите тонови каков што треба за да шири при говор на микрофон- значи неможе да се направи со овој интеграл реверб хал,и да сепостигнат солидни резултати,па затоа каде што одам и озвучувам користам фабрички реверб+делеј Алесис,а доколку е потребно ехо може со овај интеграл да се постигнат солидни резултати,доколку користиме солидни звучници,и квалитетни засилувачи.позз.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.