Author Topic: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO  (Read 3882 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе Стифи ова шема ја има во книгата од Владимир Крстиќ * Мала школа за електроника*,дали си сигурен дека е таа?? ;D ;D

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #31 on 23.06.2013, Sunday, 23:35:53 (Edited 23.06.2013, Sunday, 23:40:56) »
Не бев слезен во работилница многу време...а и неможев да стигнам. Вчера слегов и се сетив сликав набрзинa :)

Хахаха...Батка, искрено појма немам, не сум од таа генерација сигурно повеќе ги знаеш. Можеби, не одрекувам. Имам една тетратка наследство од дедо/тато, од неа се‘ што сум изработил проработило од прва. Ништо чудно да е од таму...имам и многу документи, упатства, шеми од нишки радија, тв (и лампаши) и слично...дедо некогаш работел во нишки сервис, се на мене остана :D

“Од око“ одма ми заличи на неа, зато мислам дека е таа...нека провери :)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Таа е , а батка да можеше на време да ми кажеш која шема е од тој линкот што ми го прати .. можеби ке направев нешто .. ама неможеше да одвоиш 5 минути .. Фала ти .. Сепак тоа е старо појачало .. и стара шема е тоа .. Ја секако не би знаел за што се работи ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Сепак не е  таа шема ,сигурен сум,а Даниел можеше досега да седне со пенкало и хартија да ја * симне* електричната шема ,ако му требаше.Ова е втор пат некој да ме прозива дека * не сум оддвоил 5 минути‘ за да му помогнам!????  А,што треба бре,и шеми од фотографии да симнувам??  И пак ке речам, ако му треба нешто некому се трудам да помогнам,колку можам или колку време имам!! Ама вакви работи -  батка да можеше на време да ми кажеш која шема е од тој линкот што ми го прати .. можеби ке направев нешто .. ама неможеше да одвоиш 5 минути .. Фала ти .. Сепак тоа е старо појачало .. и стара шема е тоа .. Ја секако не би знаел за што се работи .. - се најголемата глупост што некој ми ја напишал! Извини Даниелче,ама цел линк ти испратив со 500 шеми ,а ти не се потруди ни да погледнеш.И пак велам дека се сомневам дека се работи за точната шема што Стифи ти ја испрати - бадијала се мачел да бара и скенира!!А ти можеше да си седнеш и на рака да си ја нацрташ електронската од монтажната шема! Или вака е полесно,ако прегори- друг да биде крив,оти не одвоил 5 минути! ???

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Јас нереков дека ти си крив , само работата е во тоа што .. Ми даде линк со 100 шеми .. и не е точно дека не сум пребарал .. пребарав се .. шемата на стифи е точна .. Провери кај твојот линк да видиш дека таа е таа шема и дека ја нема таа шема кај линковите од твоите шеми ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #35 on 24.06.2013, Monday, 00:29:22 (Edited 24.06.2013, Monday, 01:21:31) »
По твое излегува дека треба и да ти се извинам,а??? Што сум ти дал линк од 100 шеми? И како откри дека на Стифи е точна шемата,а не можеше пред тоа самиот да си ја нацрташ?? Ако малку подобро пребараш меѓу тие 100 шеми ( веројатно некаде 103 та е!) ке ја најдеш и таа.Ама да не бараш,бидејки тебе времето веројатно многу ти е скапо,еве од мене

Споено мислење: [time]23 Јуни 2013, 23:30:30[/time]
И пак се сомневам дека е таа шема.

Code: [Select]
https://www.box.com/s/9sut5dbxb7v9qmhfz4dw

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #36 on 24.06.2013, Monday, 01:14:53 (Edited 24.06.2013, Monday, 01:16:25) »
Таа е , а батка да можеше на време да ми кажеш која шема е од тој линкот што ми го прати .. можеби ке направев нешто .. ама неможеше да одвоиш 5 минути .. Фала ти .. Сепак тоа е старо појачало .. и стара шема е тоа .. Ја секако не би знаел за што се работи ..

А не мислиш дека ти си виновен што во сам старт не си го запишал распоредот на жиците кога си го расклопил засилувачот ::)? Знам, полесно е други да обвиниш. Јас (а и други членови) ти пишаа кој е најсигурниот начин да откриеш која жица каде оди. Бидејќи не можеш да ја најдеш шемата, најсигурно е да ја нацрташ од монтажната шема, а не на шашма да врзуваш. Да, ова е најтешкиот начин, но е најсигурен.

Јас нереков дека ти си крив , само работата е во тоа што .. Ми даде линк со 100 шеми .. и не е точно дека не сум пребарал .. пребарав се .. шемата на стифи е точна .. Провери кај твојот линк да видиш дека таа е таа шема и дека ја нема таа шема кај линковите од твоите шеми ..

Те молам објасни од каде заклучи дека оваа на stiffy е вистинската шема. Не верувам дека има фирма која изработува засилувачи, па и Италијанска дури ако е, која своите шеми за засилувачи ги црпи од DIY проектчиња. Баш напротив, јас имам чуено и видено само за обратната ситуација (DIY проектчиња да се базирани на шеми од комерцијални уреди). Ако сакаш да кажеш дека шемата што ја има post-ирано stiffy е копија од шемата на твојот засилувач, ОК. Само сепак, не ми е јасно, од каде го зклучи тоа ако не ти е достапна шемата од твојот засилувач ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Гига...мене искрено ми е чудно шо е олку едноставно а не е diy уред, туку е фабричко производство. Мене одма ми дојде дека е таа шема, “од око“ бидејќи ги има транзисторите во ТО-18 (поголемо куќиште ама-никогаш не го запамтив) ТО-5 да не е...BC287 мислам дека се тие (знам бидејќи тешко ги најдов) и отпорниците што се по .33ома се со отпорна жица мотани :)

Ако успее нешто да направи, добро...ако не пак јбг, живот. Ум за друг пат...запиши па после работи. :D
Даниел, со тебе сум...ама шо си крив - си. Ако не расипиш, нема да научиш :P

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Помош за внатрешно поврзување на ауди
« Reply #38 on 24.06.2013, Monday, 11:19:53 (Edited 24.06.2013, Monday, 12:48:56) »
Извинете што погрешно ме свативте .. Немав лоша намера .. Ке се потрудам да го поправам појачалото .. Сватив дека самиот сум виновен .. Извинете уште еднаш ..

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за внатрешно поврзување на аудио засилувач GEMCO
« Reply #39 on 24.06.2013, Monday, 15:53:34 (Edited 24.06.2013, Monday, 16:49:50) »
Абе Даниел,никаква лоша намера немав ниту јас.Но.треба да седнеш неколку саата и да си ја прецрташ шемата од монтажната плоча ,па да бараш дали е точно нацртана.Јас лично немам толку време да посветам на некои за мене небитни (ама за тебе битни!) работи.Е сега кој е виновен или не е не е ни битно,веке кажавме дека Форумов е непрофитна организација,никој не работи на време и за пари,па некогаш ако два дена не се вклучам или не сум на Форум кога некој ме бара или има од мене потреба ,тоа е ствар на слободно време.Значи,прва одлика на Форумов е да поставиш кратко,прецизно прашање проследено со факти,слики,аргументи за да добиеш што побрз,поконкретен и конечно вистински одговор.И уште еднаш : во електрониката нема брзање,нема нестрпливост и брзоплетост.Тука највеке важи она - три пати мери,еднаш сечи! Ако не ти е нешто доволно јасно,почекај или прашај,па  малку забави ,без нервоза,остави го уредот настрана некое време... На големите мајстори им се слушува да не можат со денови да го согледаат кварот,а потоа случајно или сонекоја  небитна работа  се да си дојде на место! Затоа,да бидеме малку мудри,а повеке стрпливи.