Author Topic: Помош-информации!  (Read 2647 times)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Помош-информации!
« Opened on 22.05.2013, Wednesday, 14:54:29 »
Здраво,
Ми треба информации, можеби прашањево не е за овај форум, но знам дека има овде нај возрасни во форумов, и дека стварно можат да ми помогнат!

Вака сега, планирам да реновирам дома нешто, ги ископав ѕидовите(малтарот го извадов) сега му се мислам, дали да ставам кнауф или стиропор!
Јас повеќе сум за стиропор, ем полесен за местење е, ем помалце пари мислам дека ќе фати.

Дали некој ги знае цените на стиропорот(потанкиот стиропор) цена на белиот и цена на црвениот стиропор, цената на мрежата што се става на стиропорот и глет масата за глетовање.

Ви благодарам.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош-информации!
« Reply #1 on 22.05.2013, Wednesday, 15:32:56 »
аааах...што е кнауф?? гипс картон?
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #2 on 22.05.2013, Wednesday, 15:34:44 »
аааах...што е кнауф?? гипс картон?
Гипс картони-кнауф.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош-информации!
« Reply #3 on 22.05.2013, Wednesday, 15:43:44 »
ако имаш изолација од надворешната страна не ти треба, а и (како што знам) да ставиш стиропор пак ке треба да ставаш пак гипс (пробај закачи слика некоја на стиропор)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #4 on 22.05.2013, Wednesday, 16:02:49 »
ако имаш изолација од надворешната страна не ти треба, а и (како што знам) да ставиш стиропор пак ке треба да ставаш пак гипс (пробај закачи слика некоја на стиропор)
Шо ке ти е слика во кујна?!
По практика повеќе го користат стиропорот како изолација, но има еден црвен стиропор и е многу тврд по тврд од белиот, тој го ставаат повеќето на ѕидови.

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Одг: Помош-информации!
« Reply #5 on 22.05.2013, Wednesday, 16:41:03 »
ако имаш изолација од надворешната страна не ти треба, а и (како што знам) да ставиш стиропор пак ке треба да ставаш пак гипс (пробај закачи слика некоја на стиропор)
Шо ке ти е слика во кујна?!
По практика повеќе го користат стиропорот како изолација, но има еден црвен стиропор и е многу тврд по тврд од белиот, тој го ставаат повеќето на ѕидови.

Да има еден розев, тој етврдо пресуван стиропор, не знам која му бесе цената, ама јас имам ставено на земја во работилница кај мене и врз него имам ставено ламинат, гајле нема, многу е тврд, ама сепак мислам дека подобро е да ставиш кнауф, зашто поправи ѕидови ќе добиеш така, а за цена исто му доаѓа, кога ќе удриш лепак, мреша, страфови за стегање исто ќе му дојде.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Помош-информации!
« Reply #6 on 22.05.2013, Wednesday, 16:59:17 »
обично по домови се става изолација од надвор, за кога ке се загрее собата и ѕидовите се греат и одкако ке се исклучи греењето акумулираната енергија во ѕидовите да ја греат собата, по викендици кај што е потребно побрзо да се загрее собата се става изолација од внатре и просторијата побрзо се загрева, ама кога ке се исклучи греењето собата брзо се лади. така да ако имаш изолација од надвор не би ти требало изолација и од внатре да ставаш.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош-информации!
« Reply #7 on 22.05.2013, Wednesday, 17:03:56 »
ако имаш изолација од надворешната страна не ти треба, а и (како што знам) да ставиш стиропор пак ке треба да ставаш пак гипс (пробај закачи слика некоја на стиропор)
Шо ке ти е слика во кујна?!
По практика повеќе го користат стиропорот како изолација, но има еден црвен стиропор и е многу тврд по тврд од белиот, тој го ставаат повеќето на ѕидови.

Да има еден розев, тој етврдо пресуван стиропор, не знам која му бесе цената, ама јас имам ставено на земја во работилница кај мене и врз него имам ставено ламинат, гајле нема, многу е тврд, ама сепак мислам дека подобро е да ставиш кнауф, зашто поправи ѕидови ќе добиеш така, а за цена исто му доаѓа, кога ќе удриш лепак, мреша, страфови за стегање исто ќе му дојде.

Малку off-topic
Како ви изгледа постот со користиње на “Цитирано“ наместо да се користи “ОДГОВОР“
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #8 on 22.05.2013, Wednesday, 17:08:40 »
Не ми е баш за изолацијата, имам однадвор изолација, но финтава е што ми треба побрзо да завршам работа, а најбрзо испаѓа со стиропорот. Немаш шини-летви, немаш штрафови и побрзо оди редењето.
Дава скоро исти резултати како и кнауфот-гипс картон, само што кнауфот е малце потврд.

А не може некој да се сети на цената?!

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Помош-информации!
« Reply #9 on 22.05.2013, Wednesday, 17:34:08 »
Малку off-topic
Како ви изгледа постот со користиње на “Цитирано“ наместо да се користи “ОДГОВОР“

Па многу е потешко за читање  ;D На некои странски форуми е забрането да се цитира претходниот пост и да се повторуваат цитатите еден во друг, повеќе пати, а дозволено е да се цитира само она на кое што се однесува одговорот, како во овој случај со мојава порака.
Жан

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Помош-информации!
« Reply #10 on 22.05.2013, Wednesday, 17:44:08 »
Како што пиша Zan, непрегледно е да се наведуваат неколку цитати во една порака, а инаку кога одговараш на последниот пост нема потреба да го цитираш, само кога даваш одговор на некој претходен пост.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Помош-информации!
« Reply #11 on 22.05.2013, Wednesday, 19:59:28 »
абрип, лепило, мрежи, па после од оние зафркнатите штрафови за стиропол па повторно глетовање поскапо фаќа одошто да купиш гипс-картон, да го заштрафиш (со тоа што 1000 кнауф штрафови коштаат помалку од 500 денари) и да го изглетоваш, а слокот не мора ни многу дебел да виде, колку да не се познава спојот, друго сега гледам му додаваат пигмен на одредена боја во глет масата, по што не ни мора да се фарба подоцна :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MKD-Boy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 226
Одг: Помош-информации!
« Reply #12 on 22.05.2013, Wednesday, 20:13:50 »
абрип, лепило, мрежи, па после од оние зафркнатите штрафови за стиропол па повторно глетовање поскапо фаќа одошто да купиш гипс-картон, да го заштрафиш (со тоа што 1000 кнауф штрафови коштаат помалку од 500 денари) и да го изглетоваш, а слокот не мора ни многу дебел да виде, колку да не се познава спојот, друго сега гледам му додаваат пигмен на одредена боја во глет масата, по што не ни мора да се фарба подоцна :D
За сите опции цените се приближно исти.
Нај ефтино те фаќа стиропор, по мое
Гипс картони-кнауф
Ламперија
Малтерисување.


Кнауф vs Стиропор

Кнауф, треба летви-шини
Стиропор- не треба летви-шини

Кнауф, треба мрежа
Стиропор, треба мрежа

Кнауф, треба штрафови( ем за да ги фатиш шините со типли во ѕид од камења, сум го пробал тоа не одеше, имав купено кнауф, го продадов и ми остана така собата)
Стиропор, го лепиш со некое си лепило и му ставаш од тие типлите.

Кнауф, треба глетовање
Стиропор, треба глетовање.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Помош-информации!
« Reply #13 on 22.05.2013, Wednesday, 22:33:52 »
Како што пиша Zan, непрегледно е да се наведуваат неколку цитати во една порака, а инаку кога одговараш на последниот пост нема потреба да го цитираш, само кога даваш одговор на некој претходен пост.

Пак еден досаден off-topic !
MKD-Boy (а и други) ДАЛИ ГИ ЧИТАШ СИТЕ ПОСТОВИ ИЛИ СИ ТЕРАШ КАКО ТИ Е “КЕЈФОТ“
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош-информации!
« Reply #14 on 22.05.2013, Wednesday, 22:59:32 »
Абре луге ова е Форум за електроника.Доста со вакви теми,ова може на чет да си го пишувате или со пп да се договарате.Овде зидарски ли проблеми ке решаваме??