Author Topic: Супер кондезатор кој ја полни батеријата од 20 до 30 сек.  (Read 1659 times)

ggoce

  • Guest
Ејша Каре од Калифорнија направила мал суперкондензатор кој овозможува супер брз пренос на електрицитет и негово складирање, тоа придонесува пак до брзо полнење на батериите. Па за да се наполнат се потребни од 20 до 30 секунди.

Code: [Select]
http://puls24.mk/galerii/video/video-poradi-ovaa-devojka-baterijata-od-telefonot-ke-ja-polnite-za-20-sekundi

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ништо ново,ова е одамна позната работа.Само векот на батериите вака се намалува 20-30 пати!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
нема ништо што е идеално, или ке ти се полни 2-3 саати и ке ти трае подолго батеријата или ке ти се полни 30 секунди ама месечно ке треба да мењаш батериите ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Супер кондезатор кој ја полни батеријата од 20 до 30 сек.
« Reply #3 on 22.05.2013, Wednesday, 17:29:34 (Edited 22.05.2013, Wednesday, 19:53:00) »
еве го видеото во кое фраерот го има заменето акумулаторот на колата со супер  кондензатори, сакам да пробам да направам но е премногу скап еден кондензатор а потребни се 6 такви


12V BoostPack. Replaces auto battery. Works great!
rules are made to be broken

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако слушнав добро 6$ е еден кондензатор, што (според мене) не е премногу скапо за таква работа...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

ggoce

  • Guest
еве го видеото во кое фраерот го има заменето акумулаторот на колата со супер  кондензатори
Code: [Select]
http://www.youtube.com/watch?v=GPJao1xLe7w   сакам да пробам да направам но е премногу скап еден кондензатор а потребни се 6 такви

Одлична идеа за замена на акумулаторот. Вреде да пробаш типот спомна од 50 до 100 долара кошта се вкупно односно 6 долара еден, се зависи од каде ке ги порачаш.

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Која вредност се кондензаторите ?


Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
rules are made to be broken

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Нема ни збор за замена на акумулатор! Овој начин на напојување го среќаваме уште  во првите години на радиотехниката,кога со помош на вртење или друга механичка манипулација ( читај-работа) се полни еден или повеќе кондензатори,а потоа се слуша радио некое време,па пак се полни и се така. ;D Исто е и со полнење на батерии од 1,5V ,кога се приклучува на кратко батерија од 9V и се наполнува до некој степен помалата батерија.Но,ова е опасно,бидејки се ствара температура ако предолго се држат батериите споени и тие може да пукнат.Значи внимателно со тие работи.Друго,акумулаторот има подруг систем на работа,полнење и складирање на струјата.Сепак ,кондензаторите  кои ја полнат батеријата освен што скапо чинат,при полнењето на батеријата може и да се оштетат,а брзото полнење сигурно ги уништува~! Им го скратува и до 70% векот на траење.Е па сега направете си го рачунот.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Новиве коли имаат сличен кондензатор, бидејќи имаат старт-стоп систем- на семафори сама се гаси и пали колата да не троши бернзин, при тоа за да не го арчи акумулаторот има систем за поддршка на акумулаторот чиј главен дел се кондензатори. Добри се во комбинација со систем кој триењето од кочниците го претвара во ел.енергија. Во овој контекст, кондензаторите се добри бидејќи може да консумираат т.е. складираат голема количина ел.енергија за кратко време, притоа помагајќи ми и на системот за запирање на возилото. Акумулаторите се предвидени да ја стартуваат колата околу 4к пати, па кондензаторите делумно ја превземаат таа улога, и бројот на палења драстично се зголемува. Кондензаторите можат да ја заверглаат колата околу 3-4 пати во просечни услови(земајќи и зима) инаку може и 10-тина пати ако е загреана... Точно е тоа што го кажа батка, потполно се согласувам со него- акумулаторите се сеуште незаменливи барем со кондензатори. Малце е оф топик, ама дека се спомна ваква примена на кондензаторите мислам дека постов е од општ интерес на членовите...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во секој случај, браво за девојчето ;). Сепак, за нејзини години, ова е револуционерен пронајдок ;). Не дека само во Америка има вакви деца, има и кај нас и на многу други места, ама не може да дојдат до израз... потребна е опрема, експериментирање, лаборатории... ова го нема секаде :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
ако слушнав добро 6$ е еден кондензатор, што (според мене) не е премногу скапо за таква работа...
да ги набавил од некаде по 6 долари но јас на еbay најефтино ги најдов по 30 долари парче...ако некој најде поефтини и јас сум заинтересиран за набавка
rules are made to be broken