Author Topic: Помош за звучник  (Read 2652 times)

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Помош за звучник
« Opened on 19.05.2013, Sunday, 00:17:49 »
Здраво гледав на youtube некако ги пресметуваат ватите на звучниците ке можи некој да ми објасни дали можи тои и како... Дома имам еден куп звучници само импедансите му се дадено 4или 8 оми а за ватите... има некоја можност да се пресметат колку вати се??? позз
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за звучник
« Reply #1 on 19.05.2013, Sunday, 02:04:27 »
Мислам дека ти треба специјализирана опрема за мерење на излезна моќност и во домашни услови не верувам дека ке можеш ако не си поискусен.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош за звучник
« Reply #2 on 20.05.2013, Monday, 01:06:10 »
А вака имам друго прашање најдов низ дома едно појачалце ТДА 2003 е 30+30 вати е 2~4 оми е сега јас имам звуцници бас средни и високи но имам една мака... Значи едниот звучник Басс е 4оми 25 вати потоа имам среден 4 оми 10 вати и од двд еден звучник кој ке го користам за висок 4 оми вати незам.... за нив некоја скретница????


После за другата кутија е многу проблематична бассот ми е 8 оми 50 вати среден 4 оми 10 вати и висок 8оми 10 вати сега дали ке можи да му ги врзам големиот со малиот +со+ и -со- ??? оти двата се по 8 оми да дојдат на 4 оми а после пак ке треба некоја скретница???? ве молам за помошш сега така би брчам само басојте во едната кутија тој од 4 оми 25 ватии и во другата кутија двата од 8 оми паралелно врзани ми се 4 оми ги мерев со инстуменото 3.8 3.6 мислам дојдоја па помагајте :D :D :x
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за звучник
« Reply #3 on 20.05.2013, Monday, 05:38:42 »
А вака имам друго прашање најдов низ дома едно појачалце ТДА 2003 е 30+30 вати е 2~4 оми е сега јас имам звуцници бас средни и високи но имам една мака... Значи едниот звучник Басс е 4оми 25 вати потоа имам среден 4 оми 10 вати и од двд еден звучник кој ке го користам за висок 4 оми вати незам.... за нив некоја скретница????

Нема потреба од тросистемска звучна кутија за толку мала моќност. И онака повеќето бас звучници со толку мала моќност се всушност бас-среднотонци, така да, најверојатно нема да има проблем и ако направиш кутија само со „басот“ (бас-среднотонецот) и високотонецот.

После за другата кутија е многу проблематична бассот ми е 8 оми 50 вати среден 4 оми 10 вати и висок 8оми 10 вати сега дали ке можи да му ги врзам големиот со малиот +со+ и -со- ??? оти двата се по 8 оми да дојдат на 4 оми а после пак ке треба некоја скретница???? ве молам за помошш сега така би брчам само басојте во едната кутија тој од 4 оми 25 ватии и во другата кутија двата од 8 оми паралелно врзани ми се 4 оми ги мерев со инстуменото 3.8 3.6 мислам дојдоја па помагајте :D :D :x

Ти всушност сакаш да правиш две звучни кутии со различни звучници. Во ваква ситуација, елиминирај го среднотонецот и во двете кутии, стави еден кондензатор во серија со позитивниот вод од високотонецот (и во двете кутии) и тоа е тоа. Вредноста на кондензаторот... експериментирај, 1uF, 2.2uF, 3.3uF, 4.7uF... обично не препорачувам да се ставаат електролитски кондензатори, но во конкретнава ситуација, не верувам дека ќе направи некоја разлика. Нема поента пресметки да се прават во ваква ситуација, двете звучни кутии различно ќе звучат поради различните звучници. За пресметки на кутиите... исто така нема поента, различни се бас-среднотонците... направи кутии од око... тоа е тоа.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош за звучник
« Reply #4 on 20.05.2013, Monday, 12:02:00 »
А вака имам друго прашање најдов низ дома едно појачалце ТДА 2003 е 30+30 вати е 2~4 оми е сега јас имам звуцници бас средни и високи но имам една мака... Значи едниот звучник Басс е 4оми 25 вати потоа имам среден 4 оми 10 вати и од двд еден звучник кој ке го користам за висок 4 оми вати незам.... за нив некоја скретница????

Нема потреба од тросистемска звучна кутија за толку мала моќност. И онака повеќето бас звучници со толку мала моќност се всушност бас-среднотонци, така да, најверојатно нема да има проблем и ако направиш кутија само со „басот“ (бас-среднотонецот) и високотонецот.

После за другата кутија е многу проблематична бассот ми е 8 оми 50 вати среден 4 оми 10 вати и висок 8оми 10 вати сега дали ке можи да му ги врзам големиот со малиот +со+ и -со- ??? оти двата се по 8 оми да дојдат на 4 оми а после пак ке треба некоја скретница???? ве молам за помошш сега така би брчам само басојте во едната кутија тој од 4 оми 25 ватии и во другата кутија двата од 8 оми паралелно врзани ми се 4 оми ги мерев со инстуменото 3.8 3.6 мислам дојдоја па помагајте :D :D :x

Ти всушност сакаш да правиш две звучни кутии со различни звучници. Во ваква ситуација, елиминирај го среднотонецот и во двете кутии, стави еден кондензатор во серија со позитивниот вод од високотонецот (и во двете кутии) и тоа е тоа. Вредноста на кондензаторот... експериментирај, 1uF, 2.2uF, 3.3uF, 4.7uF... обично не препорачувам да се ставаат електролитски кондензатори, но во конкретнава ситуација, не верувам дека ќе направи некоја разлика. Нема поента пресметки да се прават во ваква ситуација, двете звучни кутии различно ќе звучат поради различните звучници. За пресметки на кутиите... исто така нема поента, различни се бас-среднотонците... направи кутии од око... тоа е тоа.


За едната кутија во ред но мене ми го мати умот бидејки појачалото е за 2~4 оми значи едната кутија ќе го откинам високотонеот и ке ги врзам со кондензатор како што наведе горе то е во ред бидејќи на едната кутија имам двата по 4 оми значи иста импеданса.... е сега другата кутија имам бассот голем радиус 8 инчи некаде и е 8 ОМИ 50 вати а имам и едно мало 3 инчи ко е исто 8 оми 10 вати е сега не можам да ги врзам тие двата паралелно да дојдат 4 оми и плус на нив со кондензаторче да му врзам висок??? ете и едно сличе со проблематичната кутија ајде сега како да ја врзам .... :D сега за сега вака ги свирам :)

Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за звучник
« Reply #5 on 20.05.2013, Monday, 16:24:39 »
Ова е оригиналната кутија од звучниците или ти си ставил во неа што имаш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Одг: Помош за звучник
« Reply #6 on 20.05.2013, Monday, 17:57:59 »
некако високотонецот не се совпаѓа со дупката на кутијата...шо звук вади на погласно?
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Помош за звучник
« Reply #7 on 20.05.2013, Monday, 19:34:09 »
За едната кутија во ред но мене ми го мати умот бидејки појачалото е за 2~4 оми значи едната кутија ќе го откинам високотонеот и ке ги врзам со кондензатор како што наведе горе то е во ред бидејќи на едната кутија имам двата по 4 оми значи иста импеданса.... е сега другата кутија имам бассот голем радиус 8 инчи некаде и е 8 ОМИ 50 вати а имам и едно мало 3 инчи ко е исто 8 оми 10 вати е сега не можам да ги врзам тие двата паралелно да дојдат 4 оми и плус на нив со кондензаторче да му врзам висок??? ете и едно сличе со проблематичната кутија ајде сега како да ја врзам .

Не е битно што звучниците се 8 Ома,не мора да ги врзуваш паралелно за да добиеш 4 Ома.
На сликата изгледа како високотонецот да ти е поврзан директно,не смее така,обавезно стави сериски 2,2 микрофаради биполарен кондензатор.Среднотонецот уопште не го врзувај.
Околу високотонецот не смее да има дупки,затвори ги дупките со силиконски кит добро да дихтува кутијата.
Исто и за другата кутија.

Offline Kiko9595

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 115
Одг: Помош за звучник
« Reply #8 on 22.05.2013, Wednesday, 15:11:12 »
Не се оргинални кутиите од тие звучници но сеуште ги немам дотерано ќе ги дотерам само не можам сите три да свират?? :x  :(  :-\
Што и да можеш да направиш или сонуваш дека можеш, почни го. Храброста има генијалност, моќ и магија во себе. Почни сега. ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за звучник
« Reply #9 on 22.05.2013, Wednesday, 16:29:57 »
Не се оргинални кутиите од тие звучници но сеуште ги немам дотерано ќе ги дотерам само не можам сите три да свират?? :x  :(  :-\

Нема потреба, среднотонецот само ќе го упропастува звукот (гледам дека некогаш бил наводенет, најверојатно му е искривена мембраната, а и стар е, се гледа). Затвори ја дупката за среднотонецот или направи нови кутии, едно од тие две.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Помош за звучник
« Reply #10 on 22.05.2013, Wednesday, 16:49:25 »
Не се исплаќа да се тинтраш со овие кутии, само гњаважа а. Седни, изработи нови или некако со истиве ако можеш да искористиш...бар ќе знаеш тогаш то шо е, твое е, твоја изработка :D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош за звучник
« Reply #11 on 09.06.2013, Sunday, 00:04:47 (Edited 09.06.2013, Sunday, 00:12:25) »
Тие отвори мораш под итно да ги затвориш околу високотонецот! Ке ти предложам да користиш лесонит, најлесно е со ножици можеш да го скроиш. Најпрвин направи плоча во големина на претходниот стандарден звучник, залепи ја со дрвофикс на местото од високотонецот! Потоа со ноже исечи дупка за овој високотонец и гледај да е прецизно! Не смее на звучник да има ни ѕирка и проѕирка.

Споено мислење: [time]08 Јуни 2013, 23:07:21[/time]
А и по излгедот, колку што можам да видам од сликата, тоа не е високотонец туку софтдом среднотонец. Поправи ме ако грешам

Споено мислење: 09.06.2013, Sunday, 00:12:25
Басот ти е Ei-Nis од некоја АЗ серија. Максимум е 40вати РМС.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за звучник
« Reply #12 on 09.06.2013, Sunday, 20:19:27 (Edited 09.06.2013, Sunday, 22:56:31) »
Никаква крпачка ,поготово со лесонит и режење отвори со нож! Ако веке сакаш репарација измери ја предната плоча,оди кај мајстор и исечи си по димензии цела предна плоча од 10 мм шпер-плоча и отвори си нови отвори,Плочата залепи ја врз постоечката со дрвофикс и стегни ја со штрафови за дрво или  стеги за  добро да се залепи! Тоа ке ти биде надобрата и најсигурната поправка.Оној постоечки високо/среднотонец замени го со некој поевтин високотонец и малку преработи ја свртницата-експериментирај со намотки и кондензатори за да видиш како најдобро ке работи целиот систем.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Помош за звучник
« Reply #13 on 10.06.2013, Monday, 00:40:27 »
Батка, ако човеков веке ја преработува предната страна, полесно му е цела нова убава кутија да си направи.... Закрпка со лесонит е едноставно и брзо решение, можеби не најдобро но сепак подобро него дупки!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за звучник
« Reply #14 on 10.06.2013, Monday, 17:13:02 (Edited 10.06.2013, Monday, 17:58:07) »
Можеби така ти мислиш,ама како гледам само предната страна е катастрофа.Обично ,постарите,оние од YU просторите звучни кутии механички се добро средени,така што со менување на двете предни плочи ( само додавање со лепење и шрафење и шприцање) би го чинеле 500-600 денари.За тие пари не може да направи нови кутии ( поготово за овие звучни единици).Вака најелегантно би го решил прашањето со реновирање на кутиите,а она со лесонит и ноже,за некоја друга прилика..

Споено мислење: [time]10 Јуни 2013, 16:28:45[/time]
Бидејки кутиите се од HSR 70 EI Nis еве две фотографии,пред и по замената на предната плоча кога е направена измена на свртницата и додаден е само еден високотонец  за постоечката осмица.