Author Topic: Трафо 2х9 волти AC во 1x9волти AC  (Read 3071 times)

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Трафо 2х9 волти AC во 1x9волти AC
« Opened on 22.04.2013, Monday, 20:12:05 »
Имам едно трафо од 6w 2х9 волти. Тој дечкото што ми го продаде за да ја искористам моќноста максимално ми рече да поврзам по една диода на двата излези од секундар и да ги спојам заедно катодите а од средина да го земам другиот извод. Споив како што рече ама на излез добивам 15волти. Не го разбрав како што треба или не можи да се добие 1х9 волти? Значи анода на еден извод (лев извод), анода на друг (десен извод) и тие заедно со катодите кратко споени, а на среден извод нема ништо.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Трафо 2х9 волти AC во 1x9волти AC
« Reply #1 on 22.04.2013, Monday, 20:44:44 (Edited 23.04.2013, Tuesday, 05:17:10) »

вака ако ти е поврзано треба да се добие скоро 12VDC, a за да добиеш 24VDC ке треба вака да се поврзе на крајните 2 изводи (кај што ке измериш 18VAC)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Одг: Трафо 2х9 волти AC во 1x9волти AC
« Reply #2 on 22.04.2013, Monday, 21:48:33 (Edited 23.04.2013, Tuesday, 05:17:54) »
Најверојатно не ме разбра или јас не те разбирам.. значи мене ми треба 1х9волти наизменична. Имам едни звучници со вуфер (обични од компјутер) треба да ги напојувам со 9 волти затоа ми треба 9волти наизменичен. Трафото ми е 2х9...дали доколку земам 9 волти (среден извод со еден краен) ќе ја имам истата моќ на трафото од 6вати или не?? Во алфа ми рече дечкото за да ја искористам целата моќност дека треба да направам со диоди од двата крајни изводи.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Трафо 2х9 волти AC во 1x9волти AC
« Reply #3 on 22.04.2013, Monday, 22:00:09 (Edited 23.04.2013, Tuesday, 05:15:21) »
Тебе ти треба шемата што е на првата слика.

Еве уште една таква
Жан

Offline Buli

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 87
Вака правам и еве што добив

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Треба да ставиш електролитски кондензатор и потрошувач, па потоа да го измериш напонот.
Жан

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па во тие звучници 100% сум сигурен дека напонот негде се исправа, ке направиш со таа првата шема што ти ја пратив и после грецот што е на звучниците ке закачиш + и - напон од 9V
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Треба да ставиш електролитски кондензатор и потрошувач, па потоа да го измериш напонот.

жан ти даде добар одговор,стави  електролит (поголем- барем 2200-3300 мФ/16V) и ке добиеш напон кој ке биде поголем од 9V,ама кога ке го оптовариш со потрошувач ке си дојде на 9V ,биди без гајле.

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Значи ако имаме симетрично трафо со +/- 9V кое на секој извод има по 1 ампер, со оваа шема би направиле после диодите да се добие еднонасочен напон со 2 ампери , односно би се дуплирала снагата ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Не,не е така едноставно собирање 1+1 = 2. ;D Овде 1+1 = 1 заштедуваш само две диоди ,а имаш полнобраново исправување со само две диоди. 8)

Offline masterficx

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 76
  • Gender: Male
Одг: Трафо 2х9 волти AC во 1x9волти AC
« Reply #10 on 23.04.2013, Tuesday, 17:34:51 (Edited 23.04.2013, Tuesday, 17:38:05) »
А дали постои начин тие 2 пати по 1 ампер да се искористат за да се добијат 2 ампери без да се размотува трафото ?
8 Бит Пазари = 1 Бајт Пазар

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
А дали постои начин тие 2 пати по 1 ампер да се искористат за да се добијат 2 ампери без да се размотува трафото ?
Ако може да се раздвојат жиците кај средниот извод, и наместо сериски, да се поврзат паралелно, тогаш може.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако може да се раздвојат жиците кај средниот извод, и наместо сериски, да се поврзат паралелно, тогаш може.

Не се сигурни тие врски, никогаш нема напонот на двата секундари да биде идентичен, па поради тоа, секогаш ќе се јави течење на струја од едниот секундар кон другиот (кој и да е од нив два, струја ќе тече од оној кој има поголем напон кон оној кој има помал напон), што ќе предизвика додатно греење на трафото поради повратното течење на струја. Не се препорачуваат вакви врски. Сериска, да, паралелна, не.

Најсигурен начин да добиеш јачина на сртуја од 2A е ако го премоташ трафото (под услов јадрото да може да ја издржи таа јачина на струја за определен излезен напон).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Тоа се решава со два греца.
Жан

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Нешто овде не е како што треба. Од трансформатор од  6W и напон од 2х9V еднаш ќе имаме струја од 1A а во другиот случај 2A а притоа моќноста (6W) и напонот (9V) остануваат исти . Исправете ме ако грешам!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!