Author Topic: Од каде би можел да ги набавам следниве работи  (Read 2079 times)

Trolko

  • Guest
Потребни ми се shaft-supports, незнам како се викаат на македонски, но еве сликица :



Специфично за 8мм. Дали некој ги има сретнато овие кај нас и каде ?

Поздрав

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ова е алуминиум? Би требало релативно лесно да може да се направи од едно правоаголно парче алуминиум, бушиш дупка 8мм, ја засекуваш и бушиш дупка со навој за штрефот за стегање плус уште две дупки за држачите и готово, нема да биде лично како ова на сликата ама ќе функционира ;). Или ако најдеш блок најлон, тефлон или некоја соодветна пласика. може да се направи и од тоа.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Trolko

  • Guest
Ова е алуминиум? Би требало релативно лесно да може да се направи од едно правоаголно парче алуминиум, бушиш дупка 8мм, ја засекуваш и бушиш дупка со навој за штрефот за стегање плус уште две дупки за држачите и готово, нема да биде лично како ова на сликата ама ќе функционира ;). Или ако најдеш блок најлон, тефлон или некоја соодветна пласика. може да се направи и од тоа.

Па ок да, би било тривијално за изработка, но многу време ќе се изгуби :) затоа прашав од каде може да ги најдам готови

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
или пак,на 3Д принтерот "испринтајте" го  ;D

Trolko

  • Guest
или пак,на 3Д принтерот "испринтајте" го  ;D

Тоа е едното решение :) но сепак би одел на метал.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3187
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Можда може да се искористи она како држач-поклопец од мал електро-мотор, како што има во апарати за домаќинство, тие веќе имаат дупки за монтажа плус бронзена пиксна во средината која може да се прошири на 8мм.
Иначе не ми замерај, знам дека е наједноставно (и можда најефтино) да се најде баш вакво, ама кога мене би ми требало ова одма ќе ми дојдат милион идеи како да го направам сам... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Потребни ми се shaft-supports ...

Случајно налетав на оваа страна:
Code: [Select]
http://www.goodluckbuy.com/2pcs-shf8-8mm-linear-rod-rail-shaft-support-cnc-route.htmlима интересни работи  :)
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
9 долари... некако многу скапо за две :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ова се машински делови и најчесто се многу поскапи. Овие на линкот ми се "сомнително" ефтини  :) , нормално, made in china.
Добра работа е што има free shiping.
Жан

Offline didy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 426
  • Gender: Male
која е наменава на овие делови?
има ли можност за модификација?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова се машински делови и најчесто се многу поскапи. Овие на линкот ми се "сомнително" ефтини  :) , нормално, made in china.
Добра работа е што има free shiping.

Знам, јасно ми е дека се делови за машини... но сепак... 9 долари за две парчиња алуминиум ???. Па на дребонг и некој додатен алат (режач за навои, турпии, гравирка...) може да го направиш истото и да биде скоро исто како ова, а нема да биде толку скапо, а може да биде и поквалитетно од купечките ;). Особено ако правиш големи количини ;). На пример, ако ти требаат 20-тина, поевтино ќе ти се фати некој да ти ги направи отколку да ги купиш ;).

Можеби некој „дреар“ (не знам дали вака се викаа оние кои работат со дребонзи и изработка на специфични делови, корегирајте ме ако грешам) ќе се нафати да ти направи вакво нешто ;). И не верувам дека ќе ти наплати по 250 денари од парче ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
9 долари за две парчиња е многу ниска цена :) Муабетот ми беше да не чекам. Веројатно на крај краева ќе ги испринтам деловите :)

Поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
9 долари за две парчиња е многу ниска цена :) Муабетот ми беше да не чекам. Веројатно на крај краева ќе ги испринтам деловите :)

Не знам колку ќе држат ако се пластични... Ајде, провери, ако не барем ќе дознаеме ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."