Author Topic: Помош и консултација околу пад на напон на напојувачка мрежа (230V)  (Read 9353 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
а да го слика моторот, или барем делот каде што треба да се приклучи кабелот, нели таму има еден куп контакти кој се означени и има она шемата за поврзување (барем јас сум сретнал кај поголемите мотори дека има таква шема) да ја разгледаат луѓево што се разбираат со мотори и да кажат што точно да се прави, оти вака на празно е цел муабет, пола не знаат за што се работи дали монофазен или трифазен мотор

Па изгледа ова ќе е најарно ;). Да го изнаслика од сите страни, особено на некои поважни места, како што спомна, кај контактите, штекерот како изгледа, итн., па да се разгледа ситуацијата ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
уште во првиот пост има пишано дека е трофазен мотор, ако не се лажам ако е поврзан во ѕвезда тогаш се користи и нулата, што напонот што го има на намотките би требало да биде 230V а не 400V како што би било поврзан во триаголник
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
уште во првиот пост има пишано дека е трофазен мотор, ако не се лажам ако е поврзан во ѕвезда тогаш се користи и нулата, што напонот што го има на намотките би требало да биде 230V а не 400V како што би било поврзан во триаголник
сосема погрешно при поврзување на три фазен мотор никогаш не се користи нулата на кој напон ќе се поврзи моторот и како (ѕвезда или тријаголник зависи од изведбата на моторот и намената) има мотори кои можат да се поврзуваат само ѕвезда или само тријалоник, има мотори кои работат и во ѕвезда и во тријаголник но на различен напон затоа пред да поврзувате морате да ја прочитате табличката која е на моторот

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
па што е разликата помеѓу ѕвезда-триаголник поврзување???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
па што е разликата помеѓу ѕвезда-триаголник поврзување???

Во звезда снагата е со 50-70% помала.........
Дарко

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Колеги,премногу отидовте во офф топик.Човекот рече дека не се разбира и бадијата му објаснувате ѕвезда-тријаголник.Како рече Диди,проблем се оние 800 метри самоносечки кабел кој нема никакви шанси ни 2 киловати да издржи без да ја кутне мрежата.Значи,проблемот треба да го решава  на друг начин.Најдобро е да се види и мери на лице место и тоа од страна на стручно лице.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Е ако имаше доволно моќен променлив авто-трансформатор или вариак, ќе можеше да проба дали проблемот се јавува  само при стартот или и кога уредот рбаоти, но не знам каде би можело да се најде толку моќен променлив авто-трансформатор.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
со сиот ризик да бидам погрешно сватен ама темава има преку 50 одговори и скоро 600 прегледувања ама авторот изгледа дека повеќе не е заинтересиран за истата, откако виде дека не може сам да си го реши проблемот се повлече како и многу други што направиле, нити слика од командната табла, нити слика од моторот, нити од табличката на моторот, нити дали и како го решил или се откажал од проблемот. а да ќе заборавев дека не ни прв а нема да биде ни последен пат ама не е важно................. >:(

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Mozebi e samo zafaten, neveruvam deka samo taka ke se otkaze od svoja tema na koja bara odgovor.

od tablet sum

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
со сиот ризик да бидам погрешно сватен ама темава има преку 50 одговори и скоро 600 прегледувања ама авторот изгледа дека повеќе не е заинтересиран за истата, откако виде дека не може сам да си го реши проблемот се повлече како и многу други што направиле, нити слика од командната табла, нити слика од моторот, нити од табличката на моторот, нити дали и како го решил или се откажал од проблемот. а да ќе заборавев дека не ни прв а нема да биде ни последен пат ама не е важно................. >:(

 ;D Абе нема ни прв ,а ни последен да биде.Вие можеби не гледате ,ама Админиве гледаат колкав процент на корисници има кои се јавиле по неколку пати и веке ги снемува.Или го решиле проблемот , а не дале повратна информација- дали/како го решиле проблемот.Многупати се зачленуваат само да стават оглас,најчесто да продадат нешто - и толку! Само,секаде е така,на сите Форуми што ги знам.Затоа,не се нервирајте и не се лутете. Сепак не има и такви кои сакаат да помогнат. Само напред! 8)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Само,секаде е така,на сите Форуми што ги знам.Затоа,не се нервирајте и не се лутете. Сепак не има и такви кои сакаат да помогнат. Само напред! 8)

И јас одам со оваа идеја 8). Ако не повеќе, барем нешто ново ќе научам ;). Еве и во оваа тема некои нови работи научив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
со сиот ризик да бидам погрешно сватен ама темава има преку 50 одговори и скоро 600 прегледувања ама авторот изгледа дека повеќе не е заинтересиран за истата, откако виде дека не може сам да си го реши проблемот се повлече како и многу други што направиле, нити слика од командната табла, нити слика од моторот, нити од табличката на моторот, нити дали и како го решил или се откажал од проблемот. а да ќе заборавев дека не ни прв а нема да биде ни последен пат ама не е важно................. >:(

Не пријателе. Денес после работа ќе одам на местото каде ми е машината и ќе ви постирам слики од машината, најдов и дијаграм од струјното поврзување на машината па ќе направам и видеиклип ако треба за работата на самата машина.

не сум се откажал од темава бидејќи сеуште не сум нашол решение за проблемот. Иако се ми наговестува дека уред за мек старт би можел да помогне.
можете да ми помогнете со совет каде да најдам таков уред. Во раде Кончар ми рекоа дека немале.

поздрав

Споено мислење: 11.01.2013, Friday, 15:57:28
Ова е струјното коло на машината (моторот) а подоцна вечер ќе постирам и слики од плочата на моторот.



Поздрав

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
дефинитивно од шемата гледам дека машината(моторот) ти работи на 400V три фази, она што тебе те има збунето е она што го пишувана на шемета дека поврзувањето може да се изведе на мрежа од 200V, 230V и 260V  но тоа е само за команднто коло додека за енергетското коло машината си побарува 400В три фази со јачина од како што си наввел од 7,5KW или отприлика 15А по фаза. Искрено се сомневам дека проблемот ќе се реши со софт старт или фрекфентен регулатор. Дополнително од тоа што го гледам на шемата е дека нема склоп  ѕвезда/тријаголник бидејќи имаш само еден контактор, двете сигнални светилки ти се за сигнализација на тоа дали моторот ти работи или не. Јавно ти се извинувам за тоа што неправедно те обвинив

Offline vicikus

  • Нов член
  • *
  • Posts: 18
дефинитивно од шемата гледам дека машината(моторот) ти работи на 400V три фази, она што тебе те има збунето е она што го пишувана на шемета дека поврзувањето може да се изведе на мрежа од 200V, 230V и 260V  но тоа е само за команднто коло додека за енергетското коло машината си побарува 400В три фази со јачина од како што си наввел од 7,5KW или отприлика 15А по фаза. Искрено се сомневам дека проблемот ќе се реши со софт старт или фрекфентен регулатор. Дополнително од тоа што го гледам на шемата е дека нема склоп  ѕвезда/тријаголник бидејќи имаш само еден контактор, двете сигнални светилки ти се за сигнализација на тоа дали моторот ти работи или не. Јавно ти се извинувам за тоа што неправедно те обвинив


Ако те разбрав добро - машинава побарува 7,5 kw по фаза? односно при работа би трошела 3 x 7,5 kw струја на саат наместо само 7,5 kw?

а 200B, 230B и 260B, се моделите - трите варијации на машинава која јас ја имам. Мојата е 230B мислам ама истиот дијаграм се однесува и на неа.


инаку нема потреба од извинување. Ви благодарам на ангажираноста за да ми помогнете.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
вкупната побарувачка и е 7,5kW, неа ја распределува на 3-те фази
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!