Author Topic: Добар засилувач што го препорачува и колега радиоаматер  (Read 1175 times)

Offline nsu

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 1308
Добар засилувач што го препорачува и колега радиоаматер
« Opened on 30.07.2017, Sunday, 02:14:10 (Edited 30.07.2017, Sunday, 02:41:49) »
Code: [Select]
http://m0ukd.com/static/homebrew/2N6084_144MHz_Power_Amplifier/ Имав една слика во некоја тема ставено од еден мој засилувач РФ преправен од yaesu ftc740-a. Е имам уште три вакви транзистора но немам време нареден месец. Имам набавено компоненти се и имам кутија за чудово само ќе се чека погоден момент. So-239 џекови имам RG58 ќе се чека некој убав момент да се проба полека на тенане без брзање инаку од овој транзистор имам направено излез за ФМ радиодифузно подрачје. Ќе стокмиме и еден дво метарец се чекаат поубави денови        
Code: [Select]
https://ibb.co/gqGCH5 Се гледаат 2SC730 со ладилничињата како побуда ќе бидат корни реални 50вати со него сигурно
Code: [Select]
https://ibb.co/cKKrukЕве за што се работи реално не 12 еднашка по грешка се заборавивме и 14 и 15 волти му бапнавме на засилувачов со побуда од MRF212 10вати и не 50 вати даде и 70 али грее страшно и се мачи. Значи за 50вати како без проблем тера. Се зависи од побудата дали го победуваш со слабата 2N386, 2SC730 или средниот 2SC731, MRF237 јакичкиот 2SC732 или врвниот и идеален MRF212. Нормално јас ги викам богаташите за сите ВФ степени користат сребрена жица но ние пошто сме сиромаси не сме сервис само бакарна а инаку без помош од сервиски инструменти ништо.
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9428
nsu  реклама ли правиш, сам со себе ли зборуваш  и коментираш?? Темава ќе има смиска ако направиш уред и ја постираш изработката тука. Дотогаш само лоша реклама му правиш на човекот, кој не може ни да ти одговори и коментира.Темава е засега спам.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Овој засилувач го имам постирано некаде на форумов...
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.