Author Topic: "Чудно" напојување  (Read 2730 times)

Rodan

 • Guest
Одг: "Чудно" напојување
« Reply #15 on 19.12.2015, Saturday, 23:46:32 »
Utre se vrakjam vo SK...ke proveram shto sum napravil so  pin 13.......i jas ne se sekjavam
Se slushame
Igor.

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3407
 • Gender: Male
Одг: "Чудно" напојување
« Reply #16 on 24.01.2016, Sunday, 02:28:00 »
Што бидна? се обидував да направам полнач со лм723, и накрај го направив со транзистори, без интегрално  ;D Патем, би требало да ти брка работа истата шема и тебе
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=11709.0, во суштина ова е извор на константен напон со огранучување на струја со тоа што може да ги користиш истите транзистори а за 15 А ќе треба да ги појачаш водовите и R10 ќе го смениш со 4 паралелно поврзани отпорници од 0,22 оми 5-10 вати.
p.s. метално е куќиштето ?

Rodan

 • Guest
Одг: "Чудно" напојување
« Reply #17 on 25.01.2016, Monday, 09:37:48 (Edited 25.01.2016, Monday, 10:28:39) »
Здраво Другар

Ја решив работата.....знаеш како?,си го купив ова.....

Code: [Select]
https://www.google.com/search?q=Alinco+DM-330FXE&ie=utf-8&oe=utf-8
По неколку неуспешни обиди,продолжи да варира напонот,до таа мера што почна да се гаси станицата!!!.
Ме фати некоја јанѕа,си викам дај да не си играм ,ке ми отиде станицата...........и го решив проблемот ;) ;D

Инаку ,напојуванјето е ГРОМ ,функционира во разно разни апликации кај што сум го користел до сега(од полнење акумулатори до помошно напојување за ел. мотори)............САМО нејке на РФ уреди :( :(

Знам дека требаше да му посветам посериозно внимание и ке го опраев(work in progress).....но,за таков скап уред како што е станичката не вреди да се ризикува!!!

Да,метално е кукиштето-со променлив напон од 0-30в(ја вратив напонската регулација откако не ми успеа ова со станицата!!) и струјна регулација 0-15А.....


Им благодарам на сите што ми помогнаа во овој проект со совети и делови.......стигнавме до кај што стигнавме....одиме понатаму!!!

Поздрав 73

Online bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3407
 • Gender: Male
Одг: "Чудно" напојување
« Reply #18 on 25.01.2016, Monday, 16:32:26 »
Тоа е веќе друга работа.. ;D
со здравје да си го служиш и долго да ермитуваш!  :D

Rodan

 • Guest
Одг: "Чудно" напојување
« Reply #19 on 25.01.2016, Monday, 16:41:58 »
Tenk ju...... ;D