Author Topic: Засилувач за ФМ модулатори  (Read 855 times)

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Засилувач за ФМ модулатори
« Opened on 09.04.2015, Thursday, 16:24:59 (Edited 09.04.2015, Thursday, 16:30:18) »
Ако сакате да го засилите вашиот модулатор кој има едвај неколку метри домет, па се до 4-8km домет, направете го овој засилувач, кој досега е направен од над 30 луѓе. Лично имам видено слики од нивните направени засилувачи. Се што ви е потребно имате во атачмент.


Извор:
Code: [Select]
http://elektronikskema.blogspot.com/2010/06/driverbuffer-transmiter-fm.html
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Lux

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 338
Шемата е ок на линкот,ама пцб не е во ред го нема нацртано излезниот филтер,на кој се штелова и снагата,со променливиот кондезатор,па ако некој прави пцб,нека обрни внимание на излезот пошто само печатениот калем како што е нема да работи.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6250
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Држете се секогаш до електричната шема.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни аршини/мерки/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dimce

 • Стручњак
 • ***
 • Posts: 257
 • Gender: Male
Аи ова чудо треба да се проба со таков мал ФМ стерео модулатор  ;)