Македонски форум за електроника

Дигитална електроника => Микроконтролери => Topic started by: GigaWatt on 06.06.2017, Tuesday, 01:55:00

Title: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 06.06.2017, Tuesday, 01:55:00
Го купив овој програматор од ebay бидејќи ми требаше програматор за 25 Flash сериите на EEPROM-и, а за да го подесиш PICkit 2 да може да програмира и вакви EEPROM-и, треба сам да го дефинираш протоколот за комуникација PC-->PICkit 2-->EEPROM, да видиш кој е chip ID, евентуално fuse bits, распоред по блокови... многу комплицирано беше. Најдов и една алатка која го олеснуваше додавањето на нови чипови во програматорот на PICkit 2 (XML based е фајлот од PICkit 2 кој ги чита информациите за протоколите за програмирање на EEPROM-ите и останатите серии на PIC микроконтролери кои по default немаат поддшрка од PICkit 2), ама немав трпение и тоа да го правам, кога ќе ми текнеше дека за секој различен производител на EEPROM-и ќе треба да менувам chip ID, и уште некои други параметри, па згора на тоа, ако ми се погоди некој лев производител од кој не можам да најдам datasheet за EEPROM-от... иди па снајди се ::).

Инаку станува збор за овој програматор ;).

(http://www.mediafire.com/convkey/4188/ka3xv8voig50a6bzg.jpg)

Стигна баш вака како што е на сликата, со додатната плочка за SMD EERPOM-и. Инаку, моментално, најниската цена на ebay со free shipping му е 1.99 (2) долари ;). За мене лично, ова е џабелеску во однос на тоа што го има на него и кои опции ги нуди ;). Оној јас што го нарачав, беше малку поскап, 2.7 долари или тука некаде. Еве и линк.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/263009571923
Овој се разликува од оној кој јас го нарачав, овој е „као демек“ gold plated, тантара пантара ::)... фала за Кинеско злато, не ми треба, ако може без злато, подобро би било ;D. Без разлика, тоа е тоа што ви треба ;). Пакувањето се разликува (плочка, боја, димензии), ама истиот уред е ;).

Разгледував секакви програматори, од најевтини до најскапи... овој, барем во моментот кога ми требаше, ми ги задоволуваше барањата. Ги програмира сите 8 пински серии на 24/25/26 (имало и 26 ???, кој да знае ;D) EEPROM-и, од класични до flash. Софтверот за програмирање е многу лесен за работа. Бираш производител, бираш EEPROM, и толку. Копираш, програмираш содржина, може и да верифицираш по читање или запишување (binary compare), има и класичен hex едитор, Chip Search (корисно ;)) и Chip Detect (не работи баш како што треба :S)... во принцип, се што би требало да има еден програматор за EEPROM-и ;).

Еве и слика од софтверот.

(https://s20.postimg.cc/m4acoj3wt/SHOT8512.png)

Програматорот го користи CH341A, кој е всушност LPT/COM-To-USB Converter чип (hence the name ;)), така да, како и секој USB уред, кој не спаѓа во класата на USB Flash Memory, мора да инсталирате драјвери за да работи. За среќа, има драјвери за x86 и x64 оперативни системи, а се фаќаат на сите верзии на Windows, од XP па наваму. Го пробав на WinXP x86, Win7 x86/x64 и Win8.1 x86/x64, работи без проблем, а ако работи на Win8.1 без проблем, од искуство, би требало да работи и на Win10 без проблем ;). Драјверот се инсталира преку Device Manager (нема автоматизирана инсталација, а и подобро што нема, откако еднаш ќе се инстлира, си стои во Driver Store) и потоа го јавува или како Interface Device (LPT/EPP) или како дополнителен COM порт, во зависност од тоа како ќе се постави jumper-от P/S (Parallel или Serial Emulation, дали да емулира паралелен или сериски порт). Имам пробано да го користам и во двата мода, ама не знам зошто, софтверот не детектира дека е приклучен програматорот кога работи во Serial мод (некој bug најверојатно... а можно е и да е некое подесување, можеби не сум го расчепкал доволно софтверот), така да, го оставив да работи во Parallel (LPT/EPP) мод. И онака не ми е гајле како работи се додека работи ;D.

Мала мана е тоа што доколку смените USB порт на кој го приклучувате програматорот, драјверот пак се инсталира (сам, се разбира, веќе стори во Driver Store ако еднаш го имате инсталирано) и тоа одзема малку време (малку лош дизајн на драјверот, изгледа се врзува за USB порт). Ама па секогаш може да го испоштракате на сите USB порти на PC-то на кое планирате да го користите и да се инсталира на сите USB порти и решен проблем ;D.

Однос цена/квалитет... no comment. Одлично сработено, плочката е одлично залемена (барем на оној кој мене ми стигна), не бараше прелемување или нешто слично, се работи како што треба out of the box... одлична Кинеска направија ;) 8).

Софтверот, за жал, не можам да го споделам јавно бидејќи е пиратски. Изгледа некој Кинез ја има направено оригиналната верзија од овој програматор (бидејќи има опција интерфејсот да биде и на Кинески), а нели, Кинези како Кинези ::), прават копија од се, па и од нивните ::) ;D, и направиле копија и од ова 8). Пишете ми приватна порака или mail (го имам ставено на профилот) ако сакате да ви го пратам ;).

ПС: Не ги следете ознаките за поставување на чиповите на 16 пинскиот ZIF Socket од софтверот, обратни се од ознаките на програматорот ;D. Барем на мојот беше така. Дури и да ја поставите обратно меморијата, најверојатно нема да ја изгорите, ама за секој случај, следете ги ознаките за поставување на чиповите на програматорот, не на софтверот (онаа сликичкана долу лево на главниот прозорец од софтверот... епа не треба така, обратно од тоа треба ;D). Истото важи и за SMD верзиите на EEPROM-ите, следете ги ознаките на програматорот.
Title: Одг: CH341A Programmer
Post by: krema on 06.06.2017, Tuesday, 19:58:46
@GigaWatt

 ти пратив меил, ама за жал ми се врати назад, дали е актуелна твојата меил адреса што ти е наведена во профил!?
Title: Одг: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 07.06.2017, Wednesday, 00:27:17
Да, активен ми е, редовно го користам... всушност, само тој mail редовно го проверувам (имам и други)... не знам зошто ти вратил назад daemon-от ???.

Пиши ми го твојот mail ако не во PM и ќе пробам јас да ти пратам ;).
Title: Одг: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 11.07.2017, Tuesday, 01:51:01
Си купив и ваква штипка ;).

(http://www.mediafire.com/convkey/bbf9/ap1aaa398e4f524zg.jpg)

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/182400513120
Баш ја пробав, одлично си функционира, одлично се стега околу чипот. Супер се покажа, исчитав еден BIOS onboard (без одлемување) и пак го запишав, немаше никаков проблем ;).
Title: Одг: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 11.07.2017, Tuesday, 09:21:43
Корисна работа, јас си направив вакви од PCI конектори од стара матична... ;)
Title: Одг: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 11.07.2017, Tuesday, 09:57:56
Тие од PCI слотови добро стегаат околу чипот на плочата?
Title: Одг: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 11.07.2017, Tuesday, 12:11:24
Да, со помош на ластиче... ;)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 16.04.2018, Monday, 16:15:43
Конечно после 6 недели од нарачката. :)

(http://www.mediafire.com/convkey/f0e4/ksjm3kn7yrwyuahzg.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 16.04.2018, Monday, 17:20:16
На здравје, со среќа да си го користиш ;).

Jumper-от е за бирање на мод/емулација, Serial (RS-232) или Printer (LPT). Стави го во LPT позиција. Не знам зошто, никако не успеав да го проработам кога е подесен како COM порт да работи.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 16.04.2018, Monday, 19:03:14
Фала Гига,

Моментално џамперот е на 1-2, треба да го ставам на 2-3?

Инаку баш сега пробав да исчитам еден биос, ама не го препознава чипот AMIC A25L080.
Чипот е ставен во слотот за 25-ки со знакот према рачката за затегање, мислам дека така треба и да биде.

edit:
Гига,
Пробав со џампер 2-3 + инсталирав драјвер, вака воопшто не сака да се конектира со програмерот, а со џампер 1-2 се врзува како што треба ама не препознава чип.
Пробав со една друга верзија на софтвер (постара 1,13) и тргна работава, го препозна чипот и го исчитав како што треба.
Е сега каде е штосот не знам, инаку првично пробував со верзијата ти што ми ја даде. :)

edit:2
Сум се прелажал самиот себе, и со постарата верзија ништо, го чита чипот ама само на празно, кога ќе направам detect ми дава све unknown.
Пробано и со верзија v1.29, иста ситуација како и v1.13.
хмм

edit:3
Ај да бидам појасен, во првиот едит кажав дека го препозна чипот, но тоа беше погрешна моја констатација додека не го разгледав софтверот.
Пробав и друг чип од друга матична (mx25l1605dpi-12g), но и кај него истата ситуација.
Други идеи немам :)

Ова го добивам со твојата верзија кога ќе направам детектирање.

(https://s20.postimg.cc/fpbbsacr1/Screenshot_8.png)

А во друга верзија на софтверот при детектирање ми дава од левата страна непознати карактеристики, практично пак не го детектира чипот.

(https://s20.postimg.cc/u8igtplbh/Screenshot_7.png)

Драјверите си ги покажува како уредно инсталирани, во спротивно нема да стои долу лево во програмот дека е конектирано.
Со џампер на 2-3 LPT не можам да остварам никако конекција.
Пробано на две различни конфигурации, едната со Win7, другата Win10. Истите работи се случуваат и кај двете конфигурации.
Заглавив поштено :D
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 16.04.2018, Monday, 23:54:16
Моментално џамперот е на 1-2, треба да го ставам на 2-3?

Не знам дали е ист распоредот како кај мене (мојата плочка има малку подруга форма, оваа е малку по fancy :)) и дали jumper-от го поставуваат сите на иста позиција. По default, од Кина ми стигнаа со jumper-от во LPT (printer port) позиција.

Вака направи. Стави го USB-то како што е подесено сега (по default) во PC. Кога ќе се појави како Unknown Device во Device Manager, десен клик --> Update Driver Software и посочи го кон фолдерот со драјверите. Не се секирај, он сам ќе си ги најде ;). Ќе пребара низ давата фолдери, и тој за LPT и тој за COM и ќе си ги најде адекватните драјвери ;). Е потоа, види како каков тип на Device ќе го инсталира, дали како COM порт или како LPT порт. Ако е како LPT, нема проблем, тоа е тоа што ти треба ;)... но не е лошо да го инсталираш и како COM порт (премести го jumper-от во другата позиција), колку за проба (баш ме интересира дали ќе работи, мада само под XP пробав, ама кај мене не работеше :S), а и за да го имаш инсталирано драјверот во Driver Store ;). Ако се инсталира како COM порт, премести го jumper-от во другата позиција, другата сигурно е LPT, и повторно десен клик --> Update Driver Software, посочи го кон фолдерот со драјверите и остави го да си ги најде драјверите. Провери во Device Manager, овој пат би требало да имаш инсталирано виртуелен LPT порт ;).

Чипот е ставен во слотот за 25-ки со знакот према рачката за затегање, мислам дека така треба и да биде.

Да, по правило така треба да биде. Води се по ознаките на плочката, тие треба да се точни... мада, со Кинезиве, никогаш не се знае :-\. Ако почне да грее чипот, знај дека сигурно си ја зезнал насоката. Не се секирај, не мора да значи дека е зезнат, смени ја насоката на чипот и пробај пак, би требало да може да го препознае програматорот ;).

Инаку баш сега пробав да исчитам еден биос, ама не го препознава чипот AMIC A25L080.

Тоа е bug на софтверот... или лош крак, не знам, не сум сигурен, но не работи како што треба auto detect опцијата. Ќе треба рачно да го избереш чипот од листата на производители и EEPROM-и.

Има и постари верзии од софтверот. Можно е само да се разликува бројот на поддржани EEPROM-и, другото би требало да е исто. Ако ти пречи тоа со auto detect, пробај со постари верзии, можно е кај нив да работи како што треба (немам пробано со постари верзии, оваа е најнова кракувана).

Пробав со џампер 2-3 + инсталирав драјвер, вака воопшто не сака да се конектира со програмерот, а со џампер 1-2 се врзува како што треба ама не препознава чип.

И кај мене вака се однесуваше. Изгледа jumper позицијата 1-2 му е за LPT, а 2-3 за COM. Баш така се однесуваше и кај мене. Драјверот се инсталира, нема проблем, ама ако е во COM позиција, софтверот не го детектира. Изгледа овие се некои generic копии, имаат и COM и LPT опции за различни софтвери. Најверојатно овој не е единствен софтвер кој работи со овие програматорчиња, ама па јас по софтверот го најдов хардверот, па затоа мислев дека овие програматорчињава се Кинески копии од оригиналниот хардвер :-\. Нема везе, ако работи како што треба со jumper-от во позиција 1-2 и софтверот го препознава програматорот, терај така ;).

Пробав со една друга верзија на софтвер (постара 1,13) и тргна работава, го препозна чипот и го исчитав како што треба.
Е сега каде е штосот не знам, инаку првично пробував со верзијата ти што ми ја даде. :)

Штосот ти го пишав погоре :). Не работи auto detect на таа верзија :). Јас рачно ги бирам од листата. Очигледно и на останатите верзии не работи како што треба auto detect или можно е да е поврзано нешто со хардверот, можеби оригиналниот хардвер кој доаѓа заедно со софтверот има и некоја дополнителна компонента, транзисторче можеби за инвертирање на податоци или нешто слично. Можно е тоа да му е една од заштитите :), кој знае, можеби податоците за детекција ги праќа инвертирани, па се активира некој пин од CH341A за да активира некој транзистор пак да ги инвертира податоците (двојна инверзија = нормална логика)... не знам :D, претпоставка ми е ова. Но, искрен да бидам, нема да ме чуди ако излезе некоја ваква 'рчка ;D.

Ај да не цитирам се, гледам дека и остатокот од post-от ти е поврзан со проблеми со детекција на чипот. Значи, кратко и јасно, auto detect не работи како што треба. Рачно избери го чипот од листа, не кликај на auto detect, потоа само кликни на Read и би требало да го исчита без проблем ;). Е сега, ако не можеш да го најдеш баш тој чип во листата, на пример, ознаката на листата е MX25L1605, а чипот има ознака MX25L1605XXX, избери го MX25L1605 и тогаш кликни на auto detect, би требало да се појави едно прозорче кое ќе ти даде да бираш меѓу, на пример, MX25L1605XXX и MX25L1605YYY, и ти ќе си избереш MX25L1605XXX ;). Ако не ти даде такво прозорче, ништо терај со generic избраниот чип (MX25L1605) од листата, ќе го исчита, нема да има проблем ;). Последните ознаки се најчесто за тип на куќиште, ревизија или температурни граници на работа на EEPROM-от/FLASH-от, најчесто нема разлики во начинот на складирање на податоците меѓу MX25L1605XXX и MX25L1605YYY ;).

Со џампер на 2-3 LPT не можам да остварам никако конекција.

Мислам дека 2-3 е позиција за COM, не за LPT, кај мене работи како што треба на LPT... не сум 100% сигурен за ова, не сум го користел некое време (барем два или три месеци), ама се мислам дека така беше ???.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 18.04.2018, Wednesday, 17:27:03
Да тргнам по ред.

Со драјверите немам никаков проблем, џампер на 1-2 е COM порт а 2-3 LPT порт, така и ми ги пријавува во дивајс менаџер. Во било која од верзиите на софтвер со COM се врзува коректно а со LPT не остварува никаква конекција, така да останува да работи со COM (џампер 1-2).
Кај тебе се обратни џамперите заради друга изведба на овој програмер (претпоставувам).

еве ја позадината на програмерот каде има некои ознаки за џампирањето на 1-2 и 2-3.

(http://www.mediafire.com/convkey/0d5e/waa9d332l9bajtpzg.jpg)

Во врска со позиционирањето на чипот се ориентирам спрема насоките од програмерот, полукружниот дел го ставам во правец на рачката за затегање, не сум пробал обратно од страв да не го уништам чипот затоа што пробувам со чип од матична која ми е во функција (тежок хазард правам со ова), а можеби и тука лежи зајакот - кој го знае. :)

Пробав и на еден постар лаптоп кој што го имам со Win XP, сите процедури запазени за инсталирање на драјвери и на крај резултатот е ист како и претходните тестирања.

А резултатот во кратки црти е овој:
Со твојата верзија никако не бива, бирам модел на чип од страна, пуштам да го исчита, долу во прозорецот за активности ми јавува дека не наоѓа чип.
Во постарите верзии, бирам  модел на чип од страна, тргнува да чита од 1 до 100% (го гледам и LED-от дека свети додека чита, односно престанува да свети кога ќе дојде до 100%), но во табелата од исчитаното има само „нули“, нема никакви други знаци и симболи како што треба да се појавуват при исчитување. Ова го проверив со "open" на биосот *.bin кој претходно го симнав од официјалната страна, чисто заради споредба и проверка.
Да напоменам дека низ тестирањето не правев “детект“ бидејќи констатиравме дека не работи тоа чудо.

Останува да се сомневам дека програмерот ја нема таа среќа да работи како што треба, т.е. има некоја фабричка маана.

Ако имаш некоја друга идеја кажи, ако не нека е наздравје бричење.
Или да ризикувам да пробам со обратно ставање на чипот во слотот на програмерот (да направам харикири) :D

@GigaWatt фала за претходниот пост и одвоеното време. :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 18.04.2018, Wednesday, 19:03:55
Баш сега проверив како го јавува мојот во Device Manager во модот во кој работи. EPP значи Enhanced Parallel Port. Значи како што пишав, кај мене го чита како што треба кога работи како LPT порт.

(https://s20.postimg.cc/aqntdne25/SHOT8605.png)

(https://s20.postimg.cc/4cyqacyvh/SHOT8606.png)

(https://s20.postimg.cc/thpqnk0u5/SHOT8607.png)

(https://s20.postimg.cc/cv86ekv2l/SHOT8608.png)

(https://s20.postimg.cc/8xkwp25nh/SHOT8609.png)

А еве како го чита во модот во кој програматорот не го детектира.

(https://s20.postimg.cc/k9xi6qbql/SHOT8610.png)

(https://s20.postimg.cc/5qqd58ikt/SHOT8611.png)

(https://s20.postimg.cc/ns9i3m525/SHOT8612.png)

(https://s20.postimg.cc/627tijwm5/SHOT8613.png)

(https://s20.postimg.cc/duyhai00d/SHOT8614.png)

Дали и кај тебе го јавува исто (во било кој од двата мода) или како друг тип на device го јавува?

@GigaWatt фала за претходниот пост и одвоеното време. :)

Нема проблем ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 18.04.2018, Wednesday, 20:01:25
Ме буниш, велиш дека ти работи како LPT порт.
Quote
Значи како што пишав, кај мене го чита како што треба кога работи како LPT порт.

А подолу се демантираш самиот себе COM5 LPT!
Quote
А еве како го чита во модот во кој програматорот не го детектира.
Изгледа збунка :)
Ај провери, јас во меѓувреме ќе проверам и ќе јавам за тоа како ги јавува кај мене двата мода.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 18.04.2018, Wednesday, 20:23:10
Не се демантира туку ти ги покажува двете опции.
Како LPT работи, како COM не работи.
Барем јас така разбрав, прочитај го постот уште еднаш.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 18.04.2018, Wednesday, 20:58:00
@Zan
Можеби сум ги погрешно протумачил редоследот на сликите и изјавите.

@GigaWatt

Еве како ги пријавува кај мене двете варијанти:

Paralel port (кај мене преку овој порт го препознава програмерот) џампер 1-2

(http://www.mediafire.com/convkey/421d/ars91o0f1dz7ezyzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/c9f8/le5dwydylvtc2dxzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/80a8/e76zal80pku39p8zg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/e6e0/xmu8d94f35u50mgzg.jpg)

И како Serial port (драјверите се во ред но не го препознава програмерот) џампер 2-3

(http://www.mediafire.com/convkey/43bd/679qagag9j308xtzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/5ed5/egzn2ze26wb4slkzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/c6d0/327udez5074zhtlzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/1b1f/or6j6rt1b03kbuvzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/e049/a132rnovk1qux32zg.jpg)

Инаку според шемата џампер 2-3 на прави никаква врска, 3 никаде не оди :)

(http://www.mediafire.com/convkey/269f/ivdlfbatwdyyyu8zg.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 18.04.2018, Wednesday, 23:15:21
Можеби сум ги погрешно протумачил редоследот на сликите и изјавите.

Да, првата серија на слики е во модот во кој работи (LPT), а втората е во модот во кој не работи (COM) ;).

Paralel port (кај мене преку овој порт го препознава програмерот) џампер 1-2

И како Serial port (драјверите се во ред но не го препознава програмерот) џампер 2-3

Ете така, и кај мене е исто. Софтверот за програмирање го препознава програматорот кога работи во LPT мод, но не го препознава кога работи во COM мод ;). Ти претходно го имаше пишано обратното дека софтверот го препознава програматорот кога работи во COM мод, а не го препознава кога работи во LPT мод ;).

Без разлика, сега се разбравме ;). Софтверот го препознава програматорот кога програматорот е во LPT мод ;).

Инаку, и од сликите што ги стави се гледа, на ист начин ни ги чита и во LPT и во COM мод, така да, не ќе да е тоа проблемот :S.

Можно е навистина да е проблематичен програматорот :S.

Ај вака, пиши ми приватна порака, ќе се договориме каде да се најдеме, ако си од Скопје, да не фрлаш пари за џабе, ќе ти дадам да пробаш со мојот. Ако работи се како што треба (чита, запишува, нема проблем), значи да, најверојатно програматорот е проблематичен :S.

Проверив да видам што опции има во Operate --> Operate Option, ама нема кој знае што :S. Претходно немав чепкано таму бидејќи се работеше како што треба. Ај види дали е се вака подесено кај тебе?

(https://s20.postimg.cc/s1e85l5ot/221136.png)

Инаку според шемата џампер 2-3 на прави никаква врска, 3 никаде не оди :)

Да, знам, и кај мене е слично. Ако е џамперот поставен меѓу двата назначени пина значи дека работи во LPT мод, изваден џампер значи дека работи во COM мод.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 18.04.2018, Wednesday, 23:35:38
И уште нешто што ми текна да пробаш... евентуално да пробаш да смениш верзија на драјвер... иако, и јас пробав, бидејќи само верзијата на COM драјверот е понова и никаква разлика не направи, софтверот пак не го детектира програматорот.

Code: [Select]
http://www.onetransistor.eu/2017/08/ch341a-mini-programmer-schematic.html
Code: [Select]
http://www.wch.cn/product/CH341.html
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 20.04.2018, Friday, 13:49:34
Мистеријата зошто не работеше програмерот е разрешена. :)
Откако заклучив дека не е софтверски проблем (посебно драјвери) ја разгледав со лупа позадината на програмерот за да констатирам дали е во ред со лемовите, на едно место приметив дека калајот од едното ноже е разлиен на соседните два пина што се за програмирање на SMD eeprom, овде падна сомнежот дека можеби тука е проблемот зошто не работи како што треба програмерот.

Пред:

(http://www.mediafire.com/convkey/703f/1eu2e6bjaulps4azg.jpg)

Потоа:

(http://www.mediafire.com/convkey/69f7/2rpf51w4k900zi4zg.jpg)

Истиот го прелемив без да има кратка врска со околните пинови, морам да истакнам дека кинескиот калај беше премногу крут (цврст) што морав малку повеќе да го загреам за да се растопи, сепак внимавав да не го прегреам за да не го растопам ZIF слотот.
И да, го уштекав програмерот и почна да си чита и верификува како што треба.

(http://www.mediafire.com/convkey/2532/r3r4gdv8g2zci9czg.jpg)

Да, кинезите имат масовно производство на најразлични модули кои им се по багателна цена, но за жал контролата на квалитет понекогаш им е затаена и затоа во промет пуштат нетестирани модули кои со ваква ситна грешка не работат како што е предвидено, затоа секогаш прво детална проверка на изработката модулот па потоа пуштај го во функција.

Фала на сите на сугестиите за решавање на овој проблем, посебно на @GigaWatt.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 20.04.2018, Friday, 15:18:34
Баш ми е мило што си го средил проблемот ;). Многу блиску ги ставиле SMD вдодовите до лемната точка :S. Се препокиваат со silk screen-от... тоа не е добар дизајн :S.

Сега работи и со најновата верзија (1.30)? И дали ти работи и auto detect опцијата?
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 20.04.2018, Friday, 15:28:43
Quote
Многу блиску ги ставиле SMD вдодовите до лемната точка :S. Се препокиваат со silk screen-от... тоа не е добар дизајн :S.
Штеделе на место.

Ги пробав сите верзии што ги симнав во меѓувреме, сите работат.
Да, работи и верзијата 1.30, работи и auto detect, исфрла некоја минорна грешка (на auto detect) но сепак работи. :)
Принтскринот е од v1.30.

Наредно е да си доземам уште една штипка :D
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 20.04.2018, Friday, 15:45:03
Да, да, на тоа мислев, штеделе :S.

Гледам има излезено нова верзија, 1.33. Уште пред некое време е излезена, ама немаше крак од неа. Ако направиле и ако ја најдем, ќе пишам, па кој ја сака, нека пише приватна порака ;).

Баш ме интересира дали ќе работи и auto detect како што треба со оваа поновава верзија ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 13.06.2018, Wednesday, 00:27:22
Само да потврдам, detect опцијата работи како што треба со верзија 1.29 од софтверот :). Пробано со MX25L8005M2C-15G.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 13.06.2018, Wednesday, 00:38:06
Тоа е добра вест.

Инаку во меѓувреме нарачав и една штипка за програмеров, дојде релативно брзо но сеуште не сум ја пробал, се надевам дека работи. :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 14.06.2018, Thursday, 11:21:38
Дај провери како е се залемено, очигледно баксуз си за такви работи ;D ;D ;D.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 14.06.2018, Thursday, 14:30:41
Хехе,
Прва прилика кога ќе наидам на SMD ќе проверам. Визуелно прегледав и изгледа дека е се во ред. :)

(https://s20.postimg.cc/ap46lijd9/6xuzxaf.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 14.06.2018, Thursday, 17:38:03
Еве и корегиран English.ini language file за софтерот за програматорот ;)... бидејќи тој кој стига заедно со него е Кинеско-Англиски ::) :D.

Само ископирајте го во Languages фолдерот во оној директориум во кој ви се наоѓа софтверот и пребришете го оригиналниот ;). Евентуално, ако сакате да го задржите оригиналниот, сменето го името на English.ini во English.ini.bak пред да го ископирате корегираниот фајл ;).

Овој корегиран Англиски фајл е работен на 1.30 верзијата од софтверот, но најверојатно ќе работи и со постари и понови верзии ;).

(https://s20.postimg.cc/71offvj0d/SHOT8648.png)

Code: [Select]
http://app.box.com/s/ld2yd9o98o7ql458rvxs6fengwn93wnn
Code: [Select]
http://www.asuswebstorage.com/navigate/s/CE32DD87E4EB4E7ABC079F8967824507W
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 14.06.2018, Thursday, 18:47:23
Фала, сега ќе чекаме и на v1.33 :D
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 14.06.2018, Thursday, 22:47:08
Ја имам 1.31, ама некракувана :S.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 27.09.2019, Friday, 02:32:11
Забележав дека Кинескиов софтвер за програмирање има проблем. Имено, flash-ови до кај 8MByte-и (64MBit-и, 25x64 серии) ги чита како што треба, но ако е поголем од тоа (на пример, 16MByte-и, 25x128 серии), само до 8MByte-и чита како што треба. Над тоа... глупости. Еднаш едно ќе исчита, друг пат друго... секогаш различно :-\. Пробав и со понова верзија 1.34 (ја имам, ПП кој сака да ја добие ;)), но истиот проблем :-\. Се до 8MByte-и, ОК... ама, над тоа... глупости :-\. Добро, не баш глупости, некои работи ги чита исто (проверено со binary/hex compare, HxD има ваква опција), но тоа беа само ASCII делови кои беа идентично исчитани во неколкуте обиди (правев по неколку исчитувања, две, три, четири, со исти опции).

Не мислам дека е проблемот во некое подесување бидејќи пробав со најразлични подесувања, секој пат се јавуваше истиот проблем. Исто така, пробав и со различни верзии на ревизии на flash-овите (со различни крајни ознаки од оние дефинирани на чипот), повторно, истиот проблем.

Ова е изгледа некој bug кој не е корегиран ни во 1.34, но интересен момент е тоа што бесплатната 1.40 верзија ги чита овие поголеми flash-ови како што треба :). Бесплатната 1.40 верзија нема некои напредни опции кои ги има платената, како на пример избор на чип по ознака и detect опција (има само избор на серија на чипови, на пример 25 flash и колку MByte-и/MBit-и е flash-от и толку), но при секое исчитување, секој пат врати назад ист резултат, т.е. немаше разлика меѓу неколкуте различни исчитувања кои ги правев со 1.40 free верзијата.

Всушност, барајќи решение за проблемов, налетав и на кракуваната 1.34 верзија, но и на еден друг програматор, Ch341Programmer. Името е многу слично, но станува збор за различен софтвер ;). Го има пишувано некој Русин (можете да го исконтактирате ако сакате, има оставено mail во About ;)) и практично ги има сите опции кои ги има и Кинеската верзија на програмот, но е бесплатен :). Е сега иако е бесплатен, има и недостатоци... на пример многу „џиџан“ е, барем според мене :P :D. Еве screenshot ;).

(https://i.postimg.cc/wvn7CZXT/SHOT7085.png)

Освен што е „џиџан“, згора на тоа и прилично звучен е ;D. Отиди над копче со маусот, звук, кликни некаде, звук, избери нешто, друг звук ::)... така да, јас едноставно си го mute-ирав преку Windows Mixer-от и така терам ;D. Кога првично ќе го пуштите, на Руски е, но јазик се менува преку Language менито, има Англиски и Руски и потоа си ги зачувува подесувањата во registry и секој пат кога ќе го подигнете, ќе биде исто подесен како и последен пат кога сте го користеле :).

Има помалку опции во однос на Кинескиот софтвер, но поедноставен е за користење од страна на почетници ;).

Инаку, проверив дали правилно исчитува мемории над 8MByte-и и да, ги чита како што треба :). Исчитан беше ист чип со бесплатната 1.40 верзија на CH341A Programmer и Ch341Programmer 1.1.1.32, бинарно беа споредени, немаше разлика меѓу исчитаните фајлови ;).

Програмата можете да ја симнете од attachment или од следните линкови ;).

Code: [Select]
https://cloud.mail.ru/public/4yvD/3y2eYkWdX
Code: [Select]
https://www.asuswebstorage.com/navigate/a/#/s/95E31154E4DB4BE9BD60C18F3C53077BY
Code: [Select]
https://app.box.com/s/otgxqymtncyk5iugmarup506dljx6iym
Се разбира, ги користи истите драјвери како и Кинескиот CH341A Programmer, така да, ако ги имате инсталирано, ќе си работи се како што треба :).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 27.09.2019, Friday, 12:14:09
Во последниот пост атачот дали е од рускиот софтвер?
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 27.09.2019, Friday, 12:55:04
Да, некој Русин го има пишувано софтверот ;D. Имам пишано, се менува јазикот, има во менито и Англиски ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 27.09.2019, Friday, 17:40:33
Одлично, ќе го пробам во прва прилика. :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 27.09.2019, Friday, 23:36:46
Начекав уште еден ;D. Овој е open source ;).

Code: [Select]
https://github.com/nofeletru/UsbAsp-flash
Code: [Select]
https://github.com/nofeletru/UsbAsp-flash/releases
(https://i.postimg.cc/br9Bpzfz/SHOT7087.png)

Русиве растур прават ;D.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 28.09.2019, Saturday, 13:16:40
Нема шала со русиве. :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 11.09.2020, Friday, 00:31:52
Дали го користите програматоров и како сте задоволни од неговата работа? Кои чипови најчесто ги користите.
Јас го порачав онака, да се најде. Направив и адаптер за 93Cxx EEPROM-и. Оригиналниот софтвер не ги поддржува, но може да се користи со руската програма AsProgrammer.

(https://i.imgur.com/UOSjza1.jpg)

(https://i.imgur.com/3nqhwmH.jpg)

(https://i.imgur.com/2KjvTW5.jpg)

(https://i.imgur.com/M5OOWsQ.jpg)

(https://i.imgur.com/ViAo3Yj.jpg)

(https://i.imgur.com/3m57HTJ.jpg)

(https://i.imgur.com/J0fePiW.jpg)

(https://i.imgur.com/MbQYwwW.jpg)

(https://i.imgur.com/BOePniI.jpg)

(https://i.imgur.com/JkrKhUe.jpg)

(https://i.imgur.com/0BRnfOj.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 11.09.2020, Friday, 01:07:16
Искрено, јас сум презадоволен од него. Го имам и TL866II Plus, ама дали два пати го извадив од кутија и искористив.

Мене најмногу ми треба програматор за 25 и 24 серии (пред се 25 во денешно време, за 24... не ми текнува кога последен пат го имам користено), а овој сосема солидно си ја врши работата. Евтин е, сега веќе има и алтернативни софтвери, така да... јас лично, моментално и немам потреба за друг :P :D.

А не знаев дека можело и 93 серии да се програмираат со него ;). Добро е да се знае.

А изработката на плочката ти е... нема лабаво, како LordZi што ги прави, профи ;). Моите се „леле мајко, плочка ли е, што ли е“ ;D.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 11.09.2020, Friday, 01:27:19
Овие се по-профи, со фото постапка на витропласт, мене баш и не ми се арчат бургии на витропласт :D.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 11.09.2020, Friday, 19:40:42
Плочката е направена со тонер-трансфер методот, а бушена е со solid carbide бургија, многу поцврста и по отпорна на абење од обичните бургии, но и многу кршлива.
(https://i.imgur.com/0L15uBH.jpg)

Читам на интернет дека многу луѓе прават модификации на програматоров. Колото CH341A се напојува со напон од 5V, значи и на излезните пинови го има истиот напон, со што може да се оштетат чиповите што работат на 3.3V. Според шемата, напонот за напојување на чипот што се програмира е 3.3V, но на пиновите за програмирање има 5V.
Ова исто така не е добро за чипови што работат на 5V, како на пример 24Cxx или 93Cxx eeprom-и.
Би било добро да се стави џампер за префрлање на 3.3V или 5V. Сеуште размислувам каде би било најдобро да се стави џамперот и како да се поврзе. Ако имате предлози, повелете, изјаснете се. :D

Во прилог има шема и изглед на плочката за адаптеров, ако некој сака да го направи.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 11.09.2020, Friday, 21:07:16
Читам на интернет дека многу луѓе прават модификации на програматоров. Колото CH341A се напојува со напон од 5V, значи и на излезните пинови го има истиот напон, со што може да се оштетат чиповите што работат на 3.3V. Според шемата, напонот за напојување на чипот што се програмира е 3.3V, но на пиновите за програмирање има 5V.
Ова исто така не е добро за чипови што работат на 5V, како на пример 24Cxx или 93Cxx eeprom-и.
Би било добро да се стави џампер за префрлање на 3.3V или 5V. Сеуште размислувам каде би било најдобро да се стави џамперот и како да се поврзе. Ако имате предлози, повелете, изјаснете се. :D

Не знам, до сега мене не ми зезнал ниеден чип. Претпоставувам бидејќи голем дел од чиповите имаат внатрешни заштити од overvoltage и напонски делители во нив.

Може да се изведе со напонски делител на пиновите за програмирање, ама за тоа треба доста преправки да се прават... практично, ќе треба нова плочка да се изработи со преклопник или џампер за избирање на напонот за програмирање.

Мене тоа ми текнува од хардверски аспект. Треба да се разгледаат спецификациите на CH431A и да се види дали може со команда преку драјверот, на излезите да дава и 3.3V. Тоа би било многу полесно. Во тој случај, само софтверот за програмирање ќе треба да се модифицира. Прашањето е, дали хардверски чипот нуди таква опција и дали драјверите имаат таква опција (бидејќи не се open source и не можеме да видиме баш како функционираат). Можно е за Linux да има некој open source driver model за овој чип, врз база на хардверските спецификации, ама пак, тоа значи дека некој треба да го разгледа кодот и да го преправи за под Windows или било кој друг оперативен систем.

Се ова е „ако“... практично, најсигурна, од овој аспект (но и најкомплицирана... барем за мене, за кого како), би била хардверската преправка.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: bicikle on 12.09.2020, Saturday, 12:48:46
Zan од кај е бургијата ?
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 12.09.2020, Saturday, 12:59:05
Ги има по ибеј и али, не се нешто скапи, ама мора да имаш добар сталак и бормашинка, малце да фрла футерот и како стакло пука.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: bicikle on 12.09.2020, Saturday, 13:51:20
Под кој назив да ги барам ? solid carbide  ?
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 12.09.2020, Saturday, 14:20:24
Пробај carbide drill bit.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 12.09.2020, Saturday, 16:59:23
Колото CH341A нема можност за софтверска контрола на напонот.
За 3.3V треба да се одлеми пинот 28 од плочка и да се поврзе на излез од регулаторот.
Со тоа пиновите за програмирање ќе го имаат потребното напонско ниво.

(https://i.imgur.com/S8xwijh.jpg)

За 5 волтни еепроми треба да се донесе напон од 5V на VCC пиновите на ZIF подножјето и да се врати пинот 28 назад на плочка.bicikle за бургии види на следниот линк, само пак ќе кажам, многу лесно се кршат.

Code: [Select]
https://www.aliexpress.com/item/4000838142698.html
(http://www.mediafire.com/convkey/e58e/9glr09qoryi2mjlzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/85cc/w7vqqqrhshnza4pzg.jpg)

(http://www.mediafire.com/convkey/b92c/u2hf6nngpeyuzt9zg.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: bicikle on 12.09.2020, Saturday, 19:33:30
Некој шосебен футер користите или..?
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 12.09.2020, Saturday, 19:59:20
Мора да имаш постоље за бормашинката и се тоа да нема луфта, со слободна рака нема шанси да бушиш со карбид, одма ќе пукне. Иначе со карбидна бургија можеш илјадници дупчиња да направиш во витропласт и уште да остане остра како на почеток, за разлика од обична хсс која ќе се истапи после 10-15 дупчиња.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: bicikle on 12.09.2020, Saturday, 20:04:51
Предлог за купечко или диу постоље ?
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 12.09.2020, Saturday, 20:14:47
Не знам што да ти кажам, јас не користам постоље за да ти препорачам нешто конкретно, али што и да одбереш глеј да е посаглам некое :).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 12.09.2020, Saturday, 21:53:50
Јас немам постоље, рачно бушам плочки.(https://i.imgur.com/SNCQh98.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 12.09.2020, Saturday, 22:16:25
Алал да ти е, изгледа имаш мирна рака, ја пробав рачно со карбидни бургии и попара ги напраив... :D
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: dr-mr on 12.09.2020, Saturday, 22:42:31
Со карбидни бургии на рака имам искршено повеќе бургии отколку што имам избушено дупки.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: bicikle on 12.09.2020, Saturday, 23:10:58
Ќе земам 10 од кај али и онака не се скапи, па ќе пробам.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 13.09.2020, Sunday, 10:00:24
Еве како изгледа бушење плочки на CNC машина.
Брзо оди, но се губи многу време додека се намести плочката во винкла и додека се најде почетна точка.


Забегавме од темата...
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: bicikle on 13.09.2020, Sunday, 11:12:48
И дур ја нацрташ.
Да, некои муабети може да се преместат во гравики..
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 13.09.2020, Sunday, 15:59:26
Колото CH341A нема можност за софтверска контрола на напонот.
За 3.3V треба да се одлеми пинот 28 од плочка и да се поврзе на излез од регулаторот.
Со тоа пиновите за програмирање ќе го имаат потребното напонско ниво.

Хммм... во тој случај, можно е и модификацијата да не е прекомплицирана, ако колото може да работи на 3.3V. Во тој случај, може со екстерен џампер или прекинувач да се преправи се ова. Мислам на случајот кога програматорот би се ставил во кутија и би се додало се ова во воздух да биде.

Да, некои муабети може да се преместат во гравики..

Сега баш видов, има многу за сечење... некои post-ови се мешани, со одговори за едната и за другата тема на разговор, ќе се изгуби контекст.

Ако сакате да продолжите, само ставете линк од post-от од кој што почнало се ова и продолжете во оваа тема.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=14287.0
Во SMF 2.0.x може и директно да ставите линк од post-от, без да го има во линкот и ID-то на темата. На пример, линкот од овој post e следниот.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?topic=13988.msg132476#msg132476
Ако го преправите линкот на следниот начин, ќе ве однесе до тој post, без разлика во која тема се наоѓа.

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=132476
Сакам да кажам, доколку post се премести од една тема во друга, првиот линк веќе не важи, (оној во кој има ?topic=13988.msg132476#msg132476), ќе ве однесе на index-от на форумот (почетната страна), но линк форматиран на овој вториот начин, ќе ве однесе до post-от без разлика во која тема се наоѓа ;).

Во SMF 2.1, линковите до post-овите ги копира на овој начин, со ?msg=XXXXXX, не како сега, но 2.1 сеуште е во beta, така да, ќе почекаме за тоа. Сега за сега, можете вака да си ги преправате линковите до post-овите и да сте сигурни дека без разлика во која тема се наоѓа post-от, линкот секогаш ќе ве однесе до post-от ;)... освен ако post-от не е избришан, се разбира.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 06.10.2020, Tuesday, 03:46:22
Начекав уште еден ;D. Овој е open source ;).

Code: [Select]
https://github.com/nofeletru/UsbAsp-flash
Code: [Select]
https://github.com/nofeletru/UsbAsp-flash/releases
Русиве растур прават ;D.

Овој со истите драјвери ќе работи?
Дали го имаш тестирано? :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 06.10.2020, Tuesday, 10:48:12
Овој со истите драјвери ќе работи?

Да, ќе работи ;).

Дали го имаш тестирано? :)

Го имам пробано, ама еднаш само. Добро работи ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 06.10.2020, Tuesday, 21:47:22
Пробувам да флешувам onboard eeprom w25q64fwsig (матична од chromebook) но некако безуспешно.  (со штипка - штипката убаво си легнува на сите 8 ногички)
Кога правам erase и кога проверувам дали навистина е празен ми дава дека сеуште има некои минимални записи на него, пробано со сите погоре софтвери, вклучувајќи го и овој последниот open source.
Дали чипот е начаран :) или ќе треба да се вади и да се програмира out of board, немам идеја. :)
Инаку после erase може да се прави write, но кога ќе го исчитам запишаното и го споредам со оригиналниот *.bin ми дава куп неподударања.

edit:
Уххххх, да рапортирам,

после триста обиди конечно се смилува претпоследната верзија (1.29 CH341A Programmer), пуштив erase, направив проверка и ми даде инфо дека е blank, потоа прејдов на write - помина во најдобар ред и не правев верификација туку веднаш ја исчитав содржината од веќе флешуваниот фирмвер, зачував и направив споредба со оригиналниот фирмвер, ми даде 0 грешки. :) Значи успешно, каде е цаката појма немам, најразлични сценарија пробав, вчера 4 саати се сезав, денес за 15 минути завршив работа (8MB е фирмверот и споро оде на write).
OK,
едно искуство повеќе. :)

edit 2:
Еве размислувам, ако не е легната штипката како што треба, нема да го чита, нема да му прави erase, нема да запишува,  или грешам!?
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 07.10.2020, Wednesday, 14:32:18
Кога правам erase и кога проверувам дали навистина е празен ми дава дека сеуште има некои минимални записи на него, пробано со сите погоре софтвери, вклучувајќи го и овој последниот open source.

Тогаш, ќе мораш да го одлемиш. Не е комплицирано, и јас мислев дека нема да можам со обичен леткум, ама на крајот се научив (кога си на мака, се ќе научиш :P :D). Како и да е, одлемувањето и залемувањето се сведува на убаво калаисување на сите ногички од едната па од другата страна и така одиш, една страна, друга страна, наизменично. Буквално ги залемуваш заедно сите ногички од едната и потоа од другата страна, со така... убава количина на калај и така наизменично, една страна, друга страна. Паралелно работиш и со пинцета, потегнуваш по малку на чипчето и во еден момент, стопени ќе бидат и едната и другата страна од пиновите и со пинцетата ќе го извадиш ;). Потоа ја чистиш од калај плочката и чипчето со леткум, за да ја припремиш плочата и чипчето за повторно залемување ;). Се разбира, ако има батерии за CMOS (BIOS, NVRAM) на плочата, ги вадиш пред да почнеш со оваа операција ;).

Дали чипот е начаран :) или ќе треба да се вади и да се програмира out of board, немам идеја. :)

Пробај извади го и испрограмирај го, избриши го, тестирај го малку, па после ќе видиме дали треба или не ;).

Еве размислувам, ако не е легната штипката како што треба, нема да го чита, нема да му прави erase, нема да запишува,  или грешам!?

Најчесто не го исчитува воопшто, но ми се има случено при лоша врска на штипката да ми јавува и некои глупави грешки ;).

Битно си завршил работа ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 07.10.2020, Wednesday, 19:35:52
Пробувам да флешувам onboard eeprom w25q64fwsig
Кога флешуваш onboard, тогаш еепромот добива напојување VCC од програматорот. Но напонот не оди само на еепромот туку на цела плоча. Програматорот нема доволна моќност да ја напојува плочата, напонот паѓа и има грешки при читање и запишување.
Друга можност е да проработува некој процесор што е поврзан со еепромот, па се случува во исто време да има читање на податоци од две страни. Од една страна е програматорот, а од друга страна е процесорот (CPU/MCU/whatever). Така настанува data collision и пак грешки при читање/запишување.
Јас никогаш не читам и не програмирам еепроми onboard.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 07.10.2020, Wednesday, 20:36:31
@GigaWatt
Убаво те разбрав, но морам да признаам дека до сега не сум одлемувал и залемувал ваков тип на чип SOP-8, многу ме мачи тоа што многу блиску до него има многу ситни smd елементи па имам чуство дека ќе стопам/разлемам некои од нив. :)

Е сега кажав дека сум звршил работа, но всушност со оригиналниот фирмвер не постигнав резултати (не верувам дека е од лошо флешување бидејќи навистина кога ја направив споредбата добив чисти резултати), имено recovery процесот стартува и тече едно 8-9 минути и потоа добивам порака "An unexpected error has occurred", и пак не ми се верува дека е начаран чипот пошто ги пројде сите процеси без проблем при флешување и споредба а можеби и грешам. :)
Заради последната ситуација добив custom firmware UEFI за овој модел на Chromebook па ќе треба пак да ги преживувам (се надевам дека нема) сите стресни моменти при флешување. Овој фирмвер треба да овозможи да инсталирам друг OS за разлика од претходниот кој што беше исклучиво за recovery на ChromeOS (гугл не дозволува на chromebook да се инсталира друг OS, мада има hack и за тоа де). :)
Доколку заглавам со флешување највероватно ќе треба да одам со солуцијата out of board. :) И што е најинтересно, eeprom-от се наоѓа од долната страна на плочата така да мора цела надвор да се демонтира за да може да се флешува, среќа не е сложен процесот за демонтирање и монтирање на истата.

Големината на плочата е отприлика како некоја средно голема графичка карта. :D

Инаку нема никаква батерија матичната плоча.
Еве како изгледа долната страна:

(https://i.imgur.com/xlNJ5Cq.jpg)

Еве го чипот под лупа. :)

(https://i.imgur.com/fUR5WMs.jpg)

edit:
@Zan
Сепак сум електроничар аматер, но претпоставувам дека си ептен во право и има логика во сето тоа. Thanks :)

edit 2:
@GigaWatt,
кога станува збор за лемење и разлемување, дали е пожело да се нанесе малку повеќе флукс од вообичаено? Барем така имам гледано во туторијали на youtube, мада сега ќе изгледам уште некое видео. :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 08.10.2020, Thursday, 10:19:44
Јас никогаш не читам и не програмирам еепроми onboard.

И јас веќе се откажав. Шансите правилно да ги исчиташ податоците се 50/50 (барем од моето искуство), а не би ризикувал лош dump ако планирам да преправам нешто (да ставам друг dump) па после да не работи како што треба новиот ;).

Убаво те разбрав, но морам да признаам дека до сега не сум одлемувал и залемувал ваков тип на чип SOP-8, многу ме мачи тоа што многу блиску до него има многу ситни smd елементи па имам чуство дека ќе стопам/разлемам некои од нив. :)

Со убав долг тенок врв, нема да се случи тоа, ќе видиш ;).

... и пак не ми се верува дека е начаран чипот пошто ги пројде сите процеси без проблем при флешување и споредба а можеби и грешам. :)

Ти пишав (а и Zan исто), за ова можеш 100% да бидеш сигурен само ако го одлемиш и така го исчиташ и запишеш ;).

@GigaWatt,
кога станува збор за лемење и разлемување, дали е пожело да се нанесе малку повеќе флукс од вообичаено? Барем така имам гледано во туторијали на youtube, мада сега ќе изгледам уште некое видео. :)

Па, јас обично не додавам... додавам само калај и гледам флуксот во него да си ја заврши работата ;). Сепак, ова зависи од искуство. Секој на крајот си наоѓа некоја своја „техника“ која смета дека најмногу му чини ;). Во секој случај, ако решиш да додадеш повеќе флукс, не додавај премногу, да не случајно потоа се разлее калајот на околните компоненти и да не несакајќи поткачиш некоја друга SMD компонента ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 13.10.2020, Tuesday, 17:35:40
Кога сме веќе кај програмирањето, дали има можност некој eeprom да е protected од страна на тој што го програмирал?
Во софтверот кој што е open source видов такви опции.

Вчера пак пробав проблематичниот eeprom да го програмирам, и што се случува, бришење е во ред, проверката за blank е во ред, процесот на програмирање минува до крај без да застане, но при верификација дава различности.
Пробав со сите можни софтвери, дури пробав и со вклучена и исклучена опција да рипа празни сектори (ја има оваа опција во софтверот од првата тема).

Прашувам пред да пристапам кон разлемување на чипот, разгледав повеќе клипови, навидум е едноставно - но мене паника ме фаќа. :) Изгледа треба да почнам да учам како се галат ножички со врвот од лемилицата. ;)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 13.10.2020, Tuesday, 18:10:57
Кога сме веќе кај програмирањето, дали има можност некој eeprom да е protected од страна на тој што го програмирал?
Во софтверот кој што е open source видов такви опции.

Да, може да заштитиш EEPROM од читање и/или запишување на него.

Вчера пак пробав проблематичниот eeprom да го програмирам, и што се случува, бришење е во ред, проверката за blank е во ред, процесот на програмирање минува до крај без да застане, но при верификација дава различности.
Пробав со сите можни софтвери, дури пробав и со вклучена и исклучена опција да рипа празни сектори (ја има оваа опција во софтверот од првата тема).

Ако не е заштитен (ова обично ќе го јави програматорот), можно е да е оштетен.

Прашувам пред да пристапам кон разлемување на чипот, разгледав повеќе клипови, навидум е едноставно - но мене паника ме фаќа. :) Изгледа треба да почнам да учам како се галат ножички со врвот од лемилицата. ;)

Нема да научиш додека не пробаш :). Пробај на нешто што е евтино или фурда, јас така се имам учено ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 13.10.2020, Tuesday, 19:00:55
Пробав со сите можни софтвери

Не се важни софтверите, важно е да го одлемиш чипот.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 13.10.2020, Tuesday, 19:03:33
Очекував ваков одговор, и потполно те разбрав погоре.
Со почит.

Прашањето ми беше горе-долу хипотетичко но малку и врзано со мојот случај. :)


едит:

Инаку што ме плаши, овој ми е некако многу блиску до првата ногичка, се ми се чини дека ќе го соберам при разлемување.

(https://i.imgur.com/kxK5NK2.jpg)

Изгледа дека најдобро ќе биде во овој правец да одам со лемилицата, од 1 кон 4 и од 8 кон 5 ногичка.

(https://i.imgur.com/mjXhNI6.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 13.10.2020, Tuesday, 19:17:47
Изгледа дека најдобро ќе биде во овој правец да одам со лемилицата, од 1 кон 4 и од 8 кон 5 ногичка.
Стави повеќе калај, да се спојат сите ногички. После тоа само префрлај го леткумот од едната па од другата страна.
Или да ја извадиш прво таа компонента (не знам што е), ако имаш добра, шпицаста пинцета.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 13.10.2020, Tuesday, 19:35:00
Абе имам, не дека немам туку таа компонента е толку ситна што со голо око едвај се гледа. :)

За вадење ќе ја извадам, ама како после назад?  :D  Немам лупа работна. :(

(https://i.imgur.com/X5rrAqQ.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 13.10.2020, Tuesday, 19:41:42
Немам лупа работна. :(
Гледајќи ги сликите, мислев дека имаш добра лупа. :D
Ќе треба да работиш многу внимателно и да ги избегнуваш ситните компоненти.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 13.10.2020, Tuesday, 19:59:41
Мала рачна јувелирска лупа со led имам. :) Преку неа го сликав eeprom-от. :)
Инаку како што велиш работење внимателно до трт. :)

(https://i.imgur.com/dwMkYeo.jpg)

edit:
Заборавив да прашам,
на колку степени отприлика би требало да ми биде станицата за резлемување? :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 14.10.2020, Wednesday, 13:37:37
Заборавив да прашам,
на колку степени отприлика би требало да ми биде станицата за резлемување? :)

Најчесто овие цели плочи се со ground plane, за полесно носење на топлината („нова“ финта на производителиве за да ги направат уредите помали и не трошат пари за ладилни тела ::)), така да, не треба баш на ниска температура да се одлемува и залемува... јас обично ја ставам лемната станица на 300, 300 и нешто степени. Ако гледам дека и по 10-тина секунди држење на истото место со леткумот не се разлева убаво калајот, појачувам температура.

Ако видиш точки како на сликата подолу, значи дека на тоа место (места) плочата е исперфорирана низ сите слоеви и на тоа место има неколку слоеви бакар, освен тој најгорниот. Практично, тоа значи дека кога грееш со леткумот, треба да ги загрееш асално сите слоеви за да почне лесно да се одлемува компонентата. Затоа и тешко се одлемуваат. Ова е најчесто случај со power компоненти, како што се напојувачките MOSFET-и на матичните плочи од desktop и лаптоп компјутерите. Греат и мора околу нив да има значително количество на „ладилна површина“ (практично, повеќеслоен бакар).

(http://www.mediafire.com/convkey/9e34/fqamahny827pqeizg.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 17.10.2020, Saturday, 02:11:54
Што маки видов :) Ама на крај се исплатеше трудот. :)
Каков калај користат китајците, абе камен.

Слика после чистењето:
(https://i.imgur.com/wfRUKYv.jpg)

Веќе залемен чип. Како за првпат со SMD сум премногу задоволен од тоа што го сработив. ;)
(https://i.imgur.com/zzZm3fF.jpg)

Работев мнооогу внимателно, прво нанесов калај на четирите ножички од едната страна, ги галев додека се исполнија сите, па од другата страна пак исто. И наизменично ја загревав едната па другата страна, искрено ми требаше малку подолго време додека загрее и почна да се мрда чипот. Внимателно го одстранив и ги зачистив малку лежишата со врвот од леткумот и малку со плетенка. :)
Убаво со алкохол исчистив и припремив за лемење.

Програмирањето на чипот (W25Q64FW - 8Mb) со CH341A беше успешно од прва (erase, blank, write, verify) го исчитав со сите програми и го споредив со софтверот beyond compare (нула грешки т.е. идентични), значи бевте во право и ви верував, фала на сите. :) Џабе се изнамачив со денови onboard да го програмирам, но веќе имам искуство за друг пат. :)

Лемењето беше мачји кашаљ, нанесов многу малку флукс на местата каде што требаше да легнат нозете а со тоа си се малку и фиксираше чипот за да не мрда, за сето ова ми помогна и тоа што изгледав повеќе клипови на YT. Чинам дека убаво го залемив. :)
И на крај си проработе плочата од прва. :) Chromebook-от сега има custom firmware и му инсталирав GalliumOS кој работи перфектно на оваа минијатура од motherboard. :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 17.10.2020, Saturday, 10:25:26
Чипот ти е супер залемен, без никакви замерки, посебно ко за прв пат. Иначе, кај СМД да си знаеш флуксот ти е најдобар пријател ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: Zan on 17.10.2020, Saturday, 19:42:21
Одлично заврешена работа, браво. :)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 17.10.2020, Saturday, 20:15:34
Да ви кажам искрено се гордеам на моето прво SMD крштевање.
Но за вакво работење е неопходно да се има онаква голема (силна) округла лупа со светло од долната страна како што ја користат козметичарките. :) И да, мирни раце пред се`. ;)

Благодарам за пофалните зборови.  :)

btw... Би прашал уште нешто, оваа белата црта на плочата која што е одштампана во паралела со местото за првата ногичка, дали истата означува дека тука треба да легне прва ногичка?

(https://i.imgur.com/VgYRAjK.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 17.10.2020, Saturday, 21:07:48
Најверојатно, пошто пин еден треба да биде таму.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 17.10.2020, Saturday, 23:00:29
Програмирањето на чипот (W25Q64FW - 8Mb) со CH341A беше успешно од прва (erase, blank, write, verify) го исчитав со сите програми и го споредив со софтверот beyond compare (нула грешки т.е. идентични), значи бевте во право и ви верував, фала на сите. :) Џабе се изнамачив со денови onboard да го програмирам, но веќе имам искуство за друг пат. :)

Знам ;). Мора сам да се увериш ;). И јас така учам, ако не се уверам сам, не верувам :P :D.

Мада, да бидам искрен, конкретно за програмирање на чипови onboard, ми беше јасно уште кога прочитав на некои форуми дека „као демек“ сега веќе можело... знаев дека најчеста ситуација ќе биде всушност не може. Да, може, ама само на некои плочи (има посебно напојување за чипчето изведено со некој стабилизатор, има бафер отпорници, итн... ова е својствено за уред со добар дизајн, а не секој уред е ваков, особено не петпарачниве Кинески... а и не може секогаш да се изведе меморијата да има посебно напојување, едноставно тешко изводливо е во ситуации каде што си ограничен со простор или нешто слично).

Чипот ти е супер залемен, без никакви замерки, посебно ко за прв пат. Иначе, кај СМД да си знаеш флуксот ти е најдобар пријател ;).

Одлично заврешена работа, браво. :)

Да, баш и јас сакав тоа да спомнам, топ изгледа, многу подобро од она како мене ми изгледале први обиди за... па... за било што ;D. За плочки, да не праам муабет ;D... најблаго речено, очајно изгледаа ;D.

И да, мирни раце пред се`. ;)

Да бидам искрен, за мене лично, пред се ова ;). За овие димензии на SMD пакувања, никогаш немам користено лупа. Евентуално поради околните ситнурии отпорничиња, но ова зависи од плочка до плочка и околни компоненти. Ако нема некои ситнурија што се, не користам лупа.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 18.10.2020, Sunday, 22:42:58
Уште не можам да се изначудам дека го снесов ова јајце, искрено мислев дека ќе утнам со ситните SMD компоненти околу чипот.
Јас лупата ја користев секогаш отпосле за да видам како легнал чипот, после лемењето на првиот пин и после лемењето на сите пинови. Имаше неколку пинови кои им недостасување малку калај па ги прелемив, овде калај се нанесува ептен минимално. Користев лупа и за да видам како се држат ситнуриите. :D
Е сега зависи и кој каков вид има, па и тоа зависи дали има некој потреба од лупа или не. ;)

Инаку после тестирањето овие два-три дена морам да кажам дека GalliumOS е одлично оптимизиран Линукс (xfce) наменет токму за хакување на Chromebook, секако дека има процедура прво да се флешне биосот со нов биос (има начин со шорткати да се влезе во developer mode). Единствено е тоа што мора да се отвори капакот и да се извади еден шраф кој што служи за заштита од флешување, сите хромбуци :) имат таква заштита. :)

Еве и еден принтскрин од GalliumOS, јас сум премногу задоволен од него.

(https://i.imgur.com/5ml81DJ.png)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 18.10.2020, Sunday, 23:06:08
Да, познат desktop environment, барем за мене ;). Со здравје да си го користиш ;).
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: LordZi on 18.10.2020, Sunday, 23:34:59
Имаше, а претпоставувам и сеуште има во Логинг одличен калај Fluitin 0.5mm, во комбинација со тенок врв одличен е за лемење било што од SMD.
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 19.10.2020, Monday, 01:08:24
Баш таков и користам, само што мојот е 0.75mm, одамна земав 2 комада. Калајот е одличен и свети убаво кога ќе се излади залеменото.
Не знам дали сеуште имат и каква цена има сега.

(https://i.imgur.com/5k6RP5u.jpg)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: GigaWatt on 04.11.2020, Wednesday, 17:37:27
Нова верзија од оној Рускиот не-Open Source софтвер, Ch341Programmer ;). Добро е, сега барем средил да не мора преку миксерот да го гасам звукот ;D.

(https://i.postimg.cc/T3H9TXwX/SHOT0093.png)
Title: Re: CH341A Programmer
Post by: krema on 07.11.2020, Saturday, 01:55:35
Не седат мирни руснаците :D
Ќе го пробам у наредна прилика. ;)