Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335449 times)

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
На 5 километри од мене се наоѓа аеродромот петровец па сигурен сум дека можам да го слушам нивниот разговор ако направам таков приемник :D А и мислам дека е дозволено да се слуша :)


Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/aircraft-radio-circuit

Дали е можно наместо 2N918 да употребам BC109C , BC547 , BC558 ? :D

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Е дали е дозволено да се слуша тоа е прашање а и плус треба многу искуство за ваков потфат. :)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1307 on 20.10.2013, Sunday, 13:36:43 (Edited 24.11.2013, Sunday, 06:32:40) »
Дур е приемник, а не предавател се е законски и дозволено.  ;)
Можеш да модифицираш и постар FM/AM приемник да слуша на 108-136 MHz...

А ако ти е интересно да си слушаш повели сајтчево, за LWSK нема, за LYBE во Белград исто нема, но има за LBSF Софија.

Code: [Select]
http://www.liveatc.net/

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
На 5 километри од мене се наоѓа аеродромот петровец па сигурен сум дека можам да го слушам нивниот разговор ако направам таков приемник :D А и мислам дека е дозволено да се слуша :)


Code: [Select]
http://www.circuitstoday.com/aircraft-radio-circuit

Дали е можно наместо 2N918 да употребам BC109C , BC547 , BC558 ? :D
Не знам во каква финансиска состојба си, но чим имаш интернет дома значи плаќаш по најмалце 500 денари месечно за него. Ако имаш кабелска, интернет и телефон плаќаш најмалце 1000 ден. месечно. Не е можно да немаш 30 денари за транзистор па да импровизираш со BC транзистор од аудио класа.
Иначе како и да е, нема да можеш да ги слушаш разговорите од контролната кула бидејки си во близина на аеродромот бидејки од реонот на аеродромот Александар  Велики не се емитува сигнал (разговор) меѓу контрола на летање и пилотите. Сигналот се емитува од една планина во централна Македонија. Од аеродромот во Петровец едино се емитува еден сигнал на 108,х MHz ФМ (не памтам добро која децимала беше) каде компјутер со човечки генериран глас кажува некои координати, моментална температура на воздухот и некои сл. податоци. Не знам за што точно им е потебно тоа на пилотите.
Иначе имам слушано и радио сигнали од авиони и контрола на летање од Марково Крувче од Водно, нај интересно ми беше кога слушнав еден пилот рече: Добар ден Тирана. До ден денес не ми е јасно како е ова возможно :) Иначе најчесто се слушаат сигналите од Петровец и авионите кои транзиткираат кроз Македонија. Не сум сигурен но мислам дека го фатив сигналот на аеродромот во Софија и Косово.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1309 on 20.10.2013, Sunday, 16:02:34 (Edited 20.10.2013, Sunday, 17:43:22) »
Сакам да искористам тоа што имам , не за џабе се утепав од одлемување и се утепав од давање пари за електронски делови  а и од село сум , не ми се исплати за еден транзистор да идам до град  :)

Може со BF199 ?

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
би требало, пробај :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Да да мислам дека со BF199 би работело пробај
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Досега ке пробаше! Што си се уплашил толку,ракета да не лансираш?? :D :D :D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Досега ке пробаше! Што си се уплашил толку,ракета да не лансираш?? :D :D :D
хахахахахахахаха ме изјнасмеа хахаха, а во право си 100%
Јас така, кога нешто не штима пробувам пробувам и пробувам па ако има добар резултат океј ако не здравје.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Најлоша варијанта е да не пробаш.Некогаш подобро е да пробаш и да научиш нешто,отколку само теории да прераскажуваш.Има доста примери за тоа. 8)

Offline BOBAN

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 558
  • Gender: Male
  • Keyboard not found. Press F1 to continue
Си проверил колкава јачина на струја тече низ 7812? Можно е да тече преголема струја и тоа да го прави падот на напонот. Инаку, со обичен напонски делотел и LM317 можеш да го подесиш напонот да биде точно 12V ;).

Инаку, најверојатно нема да се оштети инверторот ако работи на напон од 17V. Ако си мерел во празен од, најверојатно овој напон ќе падне кога ќе се приклучи инверторот и нема да биде 17V туку понизок (можеби не 12V, ама 13, 14V би требало да биде).
Добро ти кажаа,не ставај никаков стабилизатор! Кога инверторот ке повлече струја,напонот ке падне на 12-14V  и се ке биде во ред.
Со мало задоцнување, но не и заборавен повратниот одговор :)
Проблемот е решен такашто напонот кој се носи до диодата на панелот го употребив за транзисторски прекинувач, односно оваа шема :
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4767.msg43843#msg43843
Не е тоа тоа ама е во ред.

Offline daniel spasovski

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1330
  • Gender: Male
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната 
« Reply #1316 on 23.11.2013, Saturday, 21:12:04 (Edited 23.11.2013, Saturday, 21:14:40) »
Имам појачалце Grundig V21 , се е во ред но кога е на мал волумен потенциометарот , значи кога ке пробам да по подесам од првата точка до третата се јавува некое шуштење , па сакав да ве прашам со што да го подмачкам потенциометарот ? Бензин , парфем , ракија , уљни разредувач , одвијач за штрафови ? Што е најдобро ?  ;D
A истото се јавува некое грчење кога ке пробам да го притиснам копчето Defeat , значо за време на притискањето после се е во ред :) Да пробам да го умасам ?

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Контакт спреј

Code: [Select]
http://www.loging.mk/265/188363/0/ShowProduct/Kontakt_sprej
Жан

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1318 on 23.11.2013, Saturday, 21:42:27 (Edited 23.11.2013, Saturday, 22:19:33) »
Добри резултати постигнувам со масло за подмачкување на машини за шиење текстил (производителот не е толку важен) !

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и јас се согласувам со Zan за користење на контакт спреј (што не подмачкува)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)