Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Колку од прилика ампери влечат овие батерискиве шрафилици на 14V?

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
зависи од оптеретување...ама во секој случај не малку, премотвев еден пиштол со жица па убај 7-8 ампери шо држеше, ако не и појќе...:D

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Значи полнач за лап топ тешко дека ќе ја врти.

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1263 on 16.07.2013, Tuesday, 23:00:14 (Edited 17.07.2013, Wednesday, 07:37:36) »
Овие 12V 15A би требало да завршат работа под услов направата да има ограничувач (лимитер) на вртежниот момент во спротивно дискутабилно е дали при “заглавување“ на апаратурата , нема да “цркне“ SPS-от!

Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
полначот има заштита, па ќе се гаси. Е сега или некој регулатор или отпорник стави од 6(20-тина вати) ома ќе работи, ама не со полна снага... најарно е да направиш посебно напојување од некој стар трансформатор, да го премоташ... А и напојување од комп не знам дали е добро решение. Ац моторите кога ќе заглават, а сеуште се под напон (на пример си го затегнал кроз штрафот) имаат многу мал отпор.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
So ATX napojuvanje ne saka. Jas ne bi ja koristel za srafenje, tuku za busenje ili struganje na sitni raboti. /od tel/

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Пробај на тоа напојување што го имаш приклучи две сијалици од (фар од кола) 12V 45W или 55W или една сијалица од 12V (фар од кола) но притоа паралелно се поврзани и долгото и собореното светло. Прво приклучи ги сијалиците а потоа вклучи 230V. На овој начин ќе го провериш ATX-от дали може да ја даде декларираната струја.
Со исправно напојување сметам дека треба да работи посебо ако не ја користиш за завртување или одвртување на завртки.
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
се сложувам...ама пак, баш напраена е со батерија да мојт така да работит. Во секој случај според мене појвеќе се исплаќа да купиш батерии (230ден во алфа дан беше парче), и нема да си ограничен со кабел и слично и ќе добиеш максимум од него, него да тегниш кабли :)

Мора да е нешто снажно во секој случај, а како ќе го изведиш, то е твое :D

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
Јас на батериска штрафилица која имаше бат.19в.и неисправна на местото на пипците кај батеријата му залемив двожилна жица и од другата страна две штипки и ја користам на акумулатор од колата во гаража е малку поспора но има снага за штрафење е супер.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Ако имаш полнач за акумулатор, тоа е добро решение. Мојата е 14V и би работела доста солидно на 12V акукулатор, но сепак и тој треба да се полни. Ке видам ќе смислам нешто, мислев ако најдам некое помало моторче на 220V да ја преправам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Од фен можеби ???. Или преслаб да не е ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
слаб е, и пренос барем малце треба.
Ако имаш полнач за акумулатор, тоа е добро решение. Мојата е 14V и би работела доста солидно на 12V акукулатор, но сепак и тој треба да се полни. Ке видам ќе смислам нешто, мислев ако најдам некое помало моторче на 220V да ја преправам.
Ам полнач со 4-5 амперско трафо ќе напрајш и ќе добијаш доста, а за ова 10 ампери ти требаат и пак дали ќе е доволно xD


Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
јас имам пробувано 12V батериска дупчалка на акумулатор за колкава струја ке влече, на празно  влечеше 4-5А а кога го стегнав малце футерот унимерот почна да ми бипка (а мери до 10А) така да ти треба нешто појако за да ја сврти таа бормашина...а зашто не ги смениш батериите со нови ако ти се цркнати???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Воопшто немам батерии, а и мислам дека не се исплати

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1274 on 18.07.2013, Thursday, 15:36:32 (Edited 18.07.2013, Thursday, 17:17:05) »
Оваа направа („шрафилица“) долу која треба да е поврзана на батерија од 3,6V...



Приклучена на оваа долу (SPS) работи без проблем и на 3,3V портокалова жица и на 5V црвена жица.
Во првит случај струјата во празен од е 1,5A а при оптеретување достига до 6A додека во вторит случај струјата е 1,9A а при оптеретување достига 7.5A


Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!