Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335458 times)

Offline goran_elektro

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 205
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1215 on 13.03.2013, Wednesday, 16:40:58 (Edited 13.03.2013, Wednesday, 16:45:04) »
Јас сакам нешто да прашам имам појачало и му ставив кулер но имам брум од кулерот на звучниците  молам некој да ми каже како да го отстранам тој брум а кулерот пак да си работи ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Како го напојуваш кулерот? Преку интегриран стабилизатор или само преку обична филтрирачка мрежа (грец + кондензатор)? Баш кулер е или DC моторче со четкици на кој има монтирано перка?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Извај го кулерот.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
има ли стандардна вредност на кондензатор од 150nF???
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
да, во алфа има...купив пред 1 недела високонапонски, а ако ги има 450V би требало и за понизок напон да ги има  :))

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
мислам дека има, ги има најчесто во милар (mylar) пакување
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Јас сакам нешто да прашам имам појачало и му ставив кулер но имам брум од кулерот на звучниците  молам некој да ми каже како да го отстранам тој брум а кулерот пак да си работи ???


Ако си земал напон од напојувањето на засилувачот, сигурно ќе имаш брум. И мене ми се деси истото.
Пробај со посебно напојување, или евентуално ако немаш место пробај да земеш од плусот и минусот, а не од плус и нула (или минус и нула) на засилувачот, па преку некој моќен отпорник или стабилизатор.. мене ми успеа така.
Life is too short to remove USB safely ..

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Здраво, да не отворам нова тема, сакав да прашам: Дали може да се заменат подуени кондензатори на матичната, со исти капацитет, но со поголема волтажа? На пример, моментално имам неколку подуени кондензатори со 680μF капацитет на 4 волти, дали може да се заменат со 680μF на 25 волти? :)


Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Да, слободно...ќе имаш проблем само со просторот. Смеат да бидат кондензаторите со повисок напон, но не и со понзок.

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1224 on 13.04.2013, Saturday, 13:51:44 (Edited 13.04.2013, Saturday, 15:15:50) »
Во ред, а проблем е ако се со поголем капацитет? (1000uF на 10в) Во логинг ми ги предложија и дадоа овие како замена, затоа што другите беа видно поголеми. Или пак предложете каде можам да ги најдам соодветните кондензатори (освен на интернет, тоа е последна опција доколку ова пропадне). :)

Поздрав

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1225 on 13.04.2013, Saturday, 15:19:50 (Edited 13.04.2013, Saturday, 16:05:40) »
Здраво, да не отворам нова тема, сакав да прашам: Дали може да се заменат подуени кондензатори на матичната, со исти капацитет, но со поголема волтажа? На пример, моментално имам неколку подуени кондензатори со 680μF капацитет на 4 волти, дали може да се заменат со 680μF на 25 волти? :)

Слободно стави!И 1000 мф да ставиш нема проблем,само да се нови!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
некој предлог како да се поврзе микрофонче од слушалки што е со звучници за компјутер (без компјутер по можност..) и по можност што е можно по просто :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline 386ka

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 58
Здраво, да не отворам нова тема, сакав да прашам: Дали може да се заменат подуени кондензатори на матичната, со исти капацитет, но со поголема волтажа? На пример, моментално имам неколку подуени кондензатори со 680μF капацитет на 4 волти, дали може да се заменат со 680μF на 25 волти? :)

Слободно стави!И 1000 мф да ставиш нема проблем,само да се нови!

Нови се! :) Фала ви многу и на тебе и на stiffy, да имате прекрасен ден. ^_^

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
некој предлог како да се поврзе микрофонче од слушалки што е со звучници за компјутер (без компјутер по можност..) и по можност што е можно по просто :)

Не те разбирам, како сакаш да го врзеш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мислам дека сака да поврзе микрофон на компјутерски звучници, можда спремаат караоке-вечер... ;) ;D
Ако се активни звучниците, направи некој наједноставен микрофонски предзасилувач (земи му напојување од звучниците) и врзи го на влезот, таму каде што е залемен кабелот со 3,5мм џек што доаѓа од ПЦ-то и бркај работа.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio