Author Topic: Општи прашања поврзани со аналогната електроника  (Read 335448 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
пробај го на дигитален мултиметар со вграден термометар.За нив се користи сонда од К-тип,мислам ако сакаш да ја пробаш,дали работи сондата.

Offline iveco

  • Нов член
  • *
  • Posts: 1
дали знае некој општо за MOSFET како прекинувач (ви благодарам однапред ) :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако ти треба како се поврзува како прекинувач исто како НПН транзистор се поврзува и ке ставиш еден pull-down отпорник :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ZareBt

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 441
  • Gender: Male
Ќе прашам овде оти не е кој знај шо, не е за тема отворање...
Дали постој кабел од едната страна да е 5мм аудио џек, а од другата страна 3.5мм (за поврзвање со лап топ)...или пак некоја друга варијанта..идеата е да се поврзи појачало (влезот му е за 5мм приклучок), а лап топот нормално, 3.5 мм..
Се надевам ме разбравте. Позз  ;)
Најдобра струка--> ЕЛЕКТРО!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а зашто не земеш кабел што на двата краја има 3,5мм конектор и уште еден конектор од 3,5мм на 5мм па така да си тераш??? :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ќе прашам овде оти не е кој знај шо, не е за тема отворање...
Дали постој кабел од едната страна да е 5мм аудио џек, а од другата страна 3.5мм (за поврзвање со лап топ)...или пак некоја друга варијанта..идеата е да се поврзи појачало (влезот му е за 5мм приклучок), а лап топот нормално, 3.5 мм..
Се надевам ме разбравте. Позз  ;)

Ако нема, секогаш можеш сам да си направиш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Општи прашања поврзани со аналогната електроника
« Reply #1191 on 30.12.2012, Sunday, 17:57:43 (Edited 30.12.2012, Sunday, 19:56:16) »
Големиот,стандарден или * гитарски* џек (банана) има ознака 6,3 мм.Значи,се продаваат кабли(моно/стерео) од една страна 3,5/од друга 6,3 мм со разни должини( и до 10 метри).Постојат и адаптери кои од 6,3 претвораат во 3,5 мм банани и обратно.Цената за 3м не е поскапа од 100-150 ден.

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
дали можам транзисторите BCX70 и BCX71,да ги заменам со BC817 и BC807?Потребни ми се за програматор.

Trolko

  • Guest
дали можам транзисторите BCX70 и BCX71,да ги заменам со BC817 и BC807?Потребни ми се за програматор.

General purpose се транзисторчињава, така да - да :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Луѓе ај малце помош. На чичко ми батеријата од рачната бормашина му е отидена, батериите максимум 10 минути дали држат иако се скроз наполнети. денеска отидов да купам такви батерии ама по грешка имам земано NI-MH батерии наместо NI-CD батерии како што беа оригиналот. па што да правам, дали да ги враќам батериите од кај што ги купив или да ги ставам во бормашината. иначе се работи за Black & Decker батериска бормашина што работи на 10 батерии од по 1,2V 1200mAh NI-CD батерии, а тие што ги купив се 1,2V 1500mAh NI-MH. знам дека може да треба да се прави посебен полнач за овие NI-MH батериите али тоа не ми е проблем.
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Колку пари е една батерија Bojan и од каде ги купи?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
100ка е една батерија иначе од пазарче буњаковец се :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Аха, ок, фала :). И јас треба да земам за мојата бормашина, ама ќе ми испадне ептен скапо, бидејќи мојата батерија е 21.6V, а тоа се 18 батерии од 1.2V ;D. Најдов нешто на ebay, па можеби од таму ќе порачам :).

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Со истиот полнач за NiCd може да се полнат и NiMH, слободно стави ги тие што си ги купил.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
мене ми е дека како што знам ni-mh батерии можат да дадат помала струја одколку ni-cd, и се по осетливи на преголемо празење одколку ni-cd, за полнач лесна работа е тоа и да не е добар овој можам друг да направам...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)